Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184143
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1395 15:48
تعداد مشاهدات : 245

محمدرضا پورمحمدی، رییس دانشگاه تبریز

دستگاه پیشرفته میزلرزه با کاربرد عمرانی ساخته شد

دستگاه پیشرفته میز لرزه برای کاربردهای عمرانی در دانشگاه تبریز برای نخستین بار در ایران طراحی و ساخته شد. محمدرضا پورمحمدی، رییس دانشگاه تبریز در آیین رونمایی از این دستگاه با تاکید بر اینکه این دانشگاه برند شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی است، گفت: برای توسعه همه جانبه و رسیدن کشور به جایگاه واقعی باید همه دستگاه ها، مدیران و مسؤولان ضمن کمک به همدیگر، گام های موثر بردارند.

پورمحمدی افزود: در صورت حمایت و پشتیبانی از این دانشگاه می توان از تمامی ظرفیتهای اعضای هیات علمی تبریز برای رشد و شکوفایی این منطقه و کشورمان استفاده کرد که نمونه بارز آن طراحی و ساخت این دستگاه پیشرفته و بسیار مهم با حمایت مالی قطار شهری تبریز است.

رییس دانشگاه تبریز تصریح کرد: در حال حاضر این دانشگاه به عنوان یکی از 13 دانشگاه تاثیرگذار ایرانی در جمع تاثیرگدارترین های دنیا است و در دو سال اخیر جایگاه این دانشگاه از رتبه ششم به پنجم در میان دانشگاه های جامع کشور رسیده است.

به گفته وی، اگر هم اکنون شهر تبریز به عنوان اسطوره مهد علم، تمدن، تاریخ و فرهنگ در کشورمان مطرح است، به خاطر وجود نخبگان و اندیشمندان این خطه بوده است که در این ارتباط دانشگاه های استان و در راس آنها دانشگاه تبریز در تربیت و پرورش آنها نقش تعیین کننده ای داشته است.

محمد صادق پشمینه آذر، مدیرعامل سازمان قطار شهری تبریز نیز در این مراسم گفت: چندین پروژه مشترک با دانشگاه تبریز در حال اجرا است و امید است با اجرا و اتمام این پروژه ها و طرح ها بتوان در توسعه این شهر گام های موثری برداشت.

وی در ادامه، تکمیل و اجرای پروژه متروی تبریز را یکی از پروژه های زیرساختی شهر تبریز دانست و افزود: در صورت تخصیص به موقع اعتبارات می توان اتمام این پروژه را به جلو انداخت و در حال حاضر مترو نیازمند تحقق اعتبارات دولتی است.

ناصر تقی زادیه، رییس دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تبریز نیز در این مراسم گفت: اساتید و محققان این دانشکده این دستگاه را با حمایت سازمان قطار شهری تبریز در قالب یک طرح پژوهشی ساخته اند.

به گفته وی، دانشکده مهندسی عمران این دانشگاه با داشتن آزمایشگاه مجهز و مدرن، بیش از 1500دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی و 50 نفر عضو هیات علمی که 30 درصد این اساتید داری درجه استادی و دانشیاری هستند، به عنوان یک ظرفیت و پتانسیل خوب در میان دانشکده های دانشگاه تبریز مطرح است.

مسعود حاجی علیلو، مجری طرح نیز با اعلام اینکه این دستگاه با هزینه 250 میلیون تومان در طول دو سال طراحی و ساخته شده است، گفت: این دستگاه با این ظرفیت و ویژگی برای نخستین بار است که در کشور طراحی و ساخته می شود.

وی با بیان اینکه میزهای لرزه به طور وسیعی در تحقیقات مهندسی زلزله برای تحریک سیستم های مهندسی تحت حرکات زمین، مشابه آنچه که آنها در زلزله های واقعی قرار می گیرند، استفاده می شود، افزود: میزهای لرزه ابزاری برای بدست آوردن اطلاعات از مدل های فیزیکی سیستم های ژئوتکنیکی تحت بارگذاری زلزله های شبیه سازی شده هستند.

حاجی علیلو با بیان اینکه این میز لرزه دارای قسمت های مختلفی اعم از عرشه یا table٬ عملگر هیدرولیکی٬ واحد قدرت و سامانه کنترل اندازه گیری است، تصریح کرد: عرشه سامانه که مدل روی آن قرار می گیرد، توسط یک عملگر هیدرولیکی (Servo Cylinder) تحریک می شود و این تحریک ناشی از یک واحد قدرت هیدرولیکی (Power Pack) است و بر همین اساس مجموعه به صورت مدار بسته و دیجیتال کنترل شده و تمامی اطلاعات سامانه شامل تاریخچه زمانی، موقعیت میز و نیروی وارده در آن ذخیره می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز گفت: جک هیدرولیکی با ظرفیت 12 تن و دامنه 20 سانتیمتر به عنوان عملگر به همراه شیر خودکار (Servo Valve) و اتصالات، اتاق اپراتور و اجزای الکتریکال سامانه، جعبه برشی لایه ای (laminar shear box)، اکسترود مقطع آلومینیوم طراحی شده از دیگر اجزای این دستگاه است.

وی در ادامه ابعاد عرشه میز 32 متر، مدل های با وزن تا 6 تن، حداکثر شتاب 1g ، حداکثر سرعت 1.5 متر بر ثانیه، حرکت های ورودی شامل سینوسی، مربعی، مثلثی، تاریخچه زمانی و دامنه جابجایی میز 10± سانتیمتر را از جمله مشخصات اصلی این دستگاه بیان کرد و یادآور شد: عرشه به ابعاد 23 از فولاد آلیاژی، یاتاقان های لغزشی Linear Guide برای به حداقل رساندن اصطکاک، فونداسیون و تکیه گاه سامانه که عملگر اصلی است و یاتاقان ها روی آن، از اجزاء و مشخصات مکانیکی عرشه و سامانه لغزنده آن به شمار می رود.

حاجی علیلو با اشاره به کاربرد این دستگاه اضافه کرد: برخی از پژوهش های قابل انجام با میز لرزه در زمینه ژئوتکنیک را می توان به اثر زلزله بر سازه های زیر زمینی، رفتار لرزه ای زمین های مسطح یا شیبدار در خاکهای روانگرا یا رس های نرم، اندرکنش سیستم های خاک سازه مانند فونداسیون های عمیق یا کم عمق، رفتار لرزه ای دیوارهای نگهبان و خاکریزها، پدیده گسترش جانبی ناشی از روانگرایی، روش های کاهش اثرات زلزله روی سازه ها و ...اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، طراحی و ساخت این دستگاه با همکاری و مشارکت مجید فرین، غلامرضا فرهنگ، علی کرگانی، کامیار کرگانی، جدیدی و شهرام موسی پور از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز و با حمایت سازمان قطار شهری تبریز به سرانجام رسیده است.* خبرگزاری ایسنا


دستاوردهای انقلاب اسلامی محمدرضا پورمحمدی رییس دانشگاه تبریز استان آذربایجان شرقی تبریز قطار شهری مهد علم تمدن نخبگان اندیشمندان محمد صادق پشمینه آذر مدیرعامل سازمان قطار شهری تبریز ناصر تقی زادیه رییس دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تبریز مسعود حاجی علیلو سیستم های ژئوتکنیکی عضو هیات علمی دانشگاه تبریز الکتریکال سامانه جعبه برشی لایه ای (laminar shear box) اکسترود مقطع آلومینیوم فولاد آلیاژی یاتاقان های لغزشی Linear Guide فونداسیون مجید فرین غلامرضا فرهنگ علی کرگانی کامیا
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :