Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184144
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1395 16:7
تعداد مشاهدات : 575

شهرام درخشان، مجری پروژه ساخت میکرونیروگاه‌های آبی

میکرونیروگاه های آبی در کشور بومی سازی شد

میکرونیروگاه های آبی بدون انتقال تکنولوژی و به صورت کاملا بومی توسط محققان و مهندسان کشور ساخته و تجاری­ سازی شد.

میکرونیروگاه های آبی بدون انتقال تکنولوژی و به صورت کاملا بومی توسط محققان و مهندسان کشور ساخته و تجاری­ سازی شد.

 مجری پروژه 'ساخت میکرونیروگاه های آبی' که با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر این معاونت به اتمام رسیده است، در مورد این پروژه گفت: پیش از این میکرونیروگاه ها از کشورهای اروپایی وارد ایران می شد اما با تسهیلات ستاد، تحقیقات آزمایشگاهی در این خصوص صورت گرفت و دانش فنی ساخت میکرونیروگاه های آبی در کشور به دست آمد و این سیستم ها به صورت بومی در کشور ساخته شد.
شهرام درخشان با بیان اینکه تاکنون بیش از 30 عدد از این میکرونیروگاه ها در کشور نصب شده اند، افزود: نصب میکرونیروگاه ها تابع دو عامل مهم آب و ارتفاع است به همین دلیل در مناطق کوهستانی کشورمان مانند گیلان، مازندران و برخی استان های غربی کشور، خراسان رضوی و شمالی، سمنان و شاهرود از آنجایی که مقدار آب مناسبی وجود دارد، امکان نصب و راه اندازی این میکرونیروگاه ها فراهم بود که این کار به خوبی انجام شد.
وی اظهار کرد: در مناطقی که امکان دسترسی به برق شبکه وجود ندارد و سوخت های فسیلی نیز مجوز استفاده ندارند، استفاده از این نیروگاه ها کاربرد دارد.
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه بیش از 50 درصد این واحدها در مراکز شیلات که پرورش ماهی سردابی دارند، نصب شده است، افزود: از آنجایی که وجود برق در این مراکز به علت نیاز به سیستم هوادهی و روشنایی امری حیاتی است، استفاده از میکرونیروگاه ها به خصوص در مناطقی که امکان اتصال به شبکه سراسری برق وجود ندارد، ضروری است.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون برای این مراکز بیش از 450 کیلووات ظرفیت نصب شده وجود دارد که با میکرونیروگاه های نصب شده قبلی تا مرز یک مگاوات نیروگاه میکرو در کشور وجود دارد.
درخشان ادامه داد: در بحث تولید انرژی در نیروگاه ها یک تقسیم بندی وجود دارد که بر اساس ظرفیت تولید و نصب نیروگاه ها مقادیر کمتر از یک کیلووات 'پیکو'، کمتر از 100 کیلووات
'میکرو'، کمتر از هزار کیلو وات 'مینی'، کمتر از 10 هزار کیلووات نیروگاه کوچک و بالاتر از 100 مگاوات نیروگاه بزرگ تلقی می شود؛ بنابراین وقتی صحبت از میکرونیروگاه می شود منظور تولید توان الکتریکی کمتر از 100 کیلووات است.
درخشان خاطر نشان کرد: این نیروگاه ها از دو بخش عمرانی شامل قسمت هایی همچون سد، مخزن، لوله های انتقال آب و فنداسیون و همچنین بخش الکترومکانیک شامل قسمت هایی همچون توربین، ژنراتور و سیستم توزیع تشکیل شده است.* خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :