Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184155
تاریخ انتشار : 20 خرداد 1395 9:24
تعداد بازدید : 341

بهمن عسکری سوادجانی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری

3 طرح در چهارمحال و بختیاری افتتاح شد

سه طرح کارگاه تولید نمد در روستای بهرام آباد، کارگاه خاتم کاری در روستای شیخ شبان و سفره خانه سنتی در شهر بابا حیدر ازجمله اقدامات اقتصاد مقاومتی هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: سه طرح کارگاه تولید نمد در روستای بهرام آباد، کارگاه خاتم کاری در روستای شیخ شبان و سفره خانه سنتی در شهر بابا حیدر ازجمله اقدامات اقتصاد مقاومتی هستند.

بهمن عسکری سوادجانی اظهار کرد: نمد یکی از رشته های صنایع دستی در چهارمحال و بختیاری است که مدت ها با کاربری های دیگری استفاده می شد.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه اکنون در تولیدات نمدی تغییر رویکردی جدید ایجاد شده است و در نظر داریم با این تغییرات راه پیشرفت را در این عرصه باز کنیم تصریح کرد: در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی 10 طرح تجمیعی تولیدکنندگان نمد در این استان شناسایی و جمع بندی شده است.

این مسؤول با بیان اینکه از طریق اعتبارات بلاعوض که از سازمان مرکزی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گرفته شده است کارگاهی جهت تولید لوازمی از جنس نمد راه اندازی شده خاطرنشان کرد: دستگاه های موردنیاز درزمینهٔ تولید محصولات نمد خریداری و در این کارگاه در روستای بهرام آباد در چهارمحال و بختیاری، مستقر شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است. 

عسکری سوادجانی افزود: با افتتاح و آغاز به کار کارگاه تولید نمد 15 نفر به صورت مستقیم و 50 نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به کار شدند این در حالی است که این کارگاه با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد ریال تجهیز و راه اندازی شده است و راهی برای احیای صنایع دستی فراموش شده در این استان در غالب جدید محسوب می شود.

وی خاتم کاری را رشته دیگری از صنایع دستی این استان عنوان کرد و بیان داشت: این هنر دست، در چهارمحال و بختیاری خصوصاً در روستای شیخ شبان بسیار رایج است و در حقیقت این روستا به عنوان مهد هنر خاتم کاری در کشور شناخته می شود و لازم بود برای تولید ثروت از آن اقدام شده و این هنر زیبا را در استان بومی سازی کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: قبلاً تنها گل بندی تولیدات خاتم کاری در روستای شیخ شبان انجام می شد و دیگر کارهای مربوط به آن و مونتاژ در اصفهان صورت می گرفت و با قیمت های گزافی فروخته می شد.

این مسؤول با اشاره به اینکه با استفاده از 2 میلیارد ریال اعتبارات بلاعوض از سوی سازمان مرکزی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دستگاه های مخصوص این کار چون برش استخوان، مفتول کشی و... خریداری شده است ادامه داد: این دستگاه ها در کارگاه تولید خاتم در شیخ شبان نصب نشده و کارگاه برای تولید این محصول به بهره برداری رسیده است.

وی در ادامه بیان داشت: این کارگاه که با همه تجهیزات موردنیاز هنر خاتم کاری افتتاح شده، باعث می شود همه کارهای مربوط به تولید محصولات خاتم کاری در خود روستا انجام شده و نیازی به فرستادن آن ها به اصفهان نداشته باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری تأکید کرد: یکی دیگر از طرح هایی که در سه ماه گذشته در حوزه اقتصاد مقاومتی در این سازمان صورت گرفته است افتتاح سفره خانه سنتی در شهر باباحیدر است. 

عسکری سوادجانی افزود: این سفره خانه در یک حمام قدیمی که با کمک بخش خصوصی و کمک میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با مبلغ 2 میلیارد و 500 میلیون ریال تعمیر، مرمت و بازسازی شده است.


* خبرگزاری فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :