Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184163
تاریخ انتشار : 20 خرداد 1395 10:56
تعداد بازدید : 268

روح‌الله شیرازی، مدیرپایگاه جهانی شهرسوخته

کاوش های شهرسوخته موجب شگفتی دنیا است

تمام اطلاعاتی که ما از شهرسوخته داریم که به عنوان بهشت باستانشناسان معروف است و شهرت جهانی پیدا کرده است.
«وقتی برخی مناطق تاریخی همچون بلخ به دلیل حجم آثار و یا مساحت، با حوزه سیستان مقایسه می شوند، می بینیم حوزه سیستان هم به لحاظ وسعت و هم به دلیل کثرت آثار مکشوفه، بسیار غنی تر از آنها است.»

 روح الله شیرازی، مدیرپایگاه جهانی شهرسوخته که در جلسه انجمن میراث فرهنگی سیستان سخن می گفت، با بیان اینکه حوزه تاریخی سیستان معطوف به مساحت کنونی این منطقه که اکنون در خاک ایران است نمی شود، گفت: حوزه سیستان چیزی در حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت داشته و یکی از عناوینی که می توانیم برای این منطقه با غنای فرهنگی و تمدنی استفاده کنیم، "سیستان هزار شهر" است.
 
وی ادامه داد: کاوشهای انجام شده در منطقه سیستان نشان می دهد که آثار تاریخی بسیار با ارزش و بی نظیری در این منطقه وجود دارد به گونه ای که از دوران هخامنشی، اشکانی، ساسانی و سایر ادوار تاریخی، اثرهای با ارزش زیادی کشف شده است.
 
وی با اشاره به قداست زیارتگاه «بی بی دوست» برای مردم منطقه سیستان، از آن به عنوان مکانی تاریخی یاد کرد و افزود: این زیارتگاه، تنها زیارتگاه نبوده، بلکه شهری بوده که وسعت زیادی داشته است و در این شهر تاریخی، تدفین هایی نیز پیدا شده که نشان می دهد تدفین اسلامی نبوده است.
 
مدیر پایگاه جهانی شهرسوخته ادامه داد: تدفین هایی که در بی بی دوست سیستان پیداشده، بصورت طاق باز و رو به بالا بوده و نشان می دهد که تدفین بصورت اسلامی نبوده، چرا که تدفین های اسلامی رو به قبله انجام می شود و آداب و رسوم خاص خود را دارد.
 
روح الله شیرازی گفت: داشته ها و حجم اطلاعاتی که ما اکنون از حوزه سیستان داریم، معطوف به کاوش هایی است که تا کنون صورت گرفته و قابل مقایسه با اصل موضوع نیست و در واقع بخش بسیار کوچکی از داشته های مردم در آن دوران را نشان می دهد.
 
وی با بیان اینکه باید فعالیت های فرهنگی که در منطقه صورت می گیرد تداوم یافته و مستمر باشد، گفت: کاوش ها، حفاری ها و بازسازی های فرهنگی که در منطقه سیستان صورت می گیرد، نباید به صورت مقطعی و گذرا باشد، بلکه باید به صورت مستمر انجام شود.
 
وی در ادامه افزود: تمام اطلاعاتی که ما از شهرسوخته داریم که به عنوان بهشت باستانشناسان معروف است و شهرت جهانی پیدا کرده، مربوط به پنج درصد کاوشی بوده که از ابتدا تا کنون بر روی این شهر تاریخی توسط باستان شناسان مختلف صورت گرفته است.
 
مدیر پایگاه جهانی شهرسوخته گفت: حال اگر تداوم کاوش بر شهرسوخته صورت گیرد و پنج درصد به 25 درصد افزایش یابد، خواهیم دید که چه حجم اطلاعاتی از شهرسوخته بدست می آوریم به گونه ای که دنیا را شگفت زده می کند.* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :