Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184179
تاریخ انتشار : 20 خرداد 1395 14:29
تعداد بازدید : 979

الهه فلاح تلوکی مجری طرح

حذف مس از پساب به کمک نانوجاذب تولیدی محققان ایرانی

محققان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با همکاری شرکت پایا سنتزموفق به سنتز نانوجاذبی شدند که قادربه حذف فلزمس با کارایی بالایی از محلول های آب است. این نانوجاذب می تواند جهت تصفیه پساب های صنعتی مورد استفاده قرار گیرد.

 الهه فلاح تلوکی مجری طرح گفت: دهه های بسیاری است که عمده مسائل و مشکلات زیست محیطی به دلیل تخلیه و رهاسازی مقادیر زیادی از مواد آلاینده درمحیط زیست ایجاد می شود.
وی تصریح کرد: امروزه آلودگی آب ها توسط فلزات سنگین به عنوان یک مشکل بسیار بزرگ تلقی می شود، فلزات سنگین از جمله آلاینده های زیست محیطی هستند که وجود آن ها در آب و مواد غذایی، مسمومیت های مزمن و بعضا بسیار خطرناکی را برای انسان ایجاد می کند، تاکنون یافتن روشی مؤثر و کارآمد برای حذف و جداسازی فلزات از سیستم های آبی یک موضوع حائز اهمیت برای مهندسان و فعالان محیط زیست بوده است.
فلاح تلوکی با اشاره به معایب روش های مرسوم حذف فلزات سنگین گفت: تاکنون روش های مختلف و متعددی برای حذف و جداسازی یون های فلزات سنگین از محلول های آبی مورد مطالعه قرار گرفته است، اما هزینه بالا، مصرف بالای انرژی، بازدهی کم، تولید مقادیر زیاد لجن و نیاز به مواد شیمیایی خاص، عوامل محدودکننده این روش ها هستند از این رو، هدف از انجام این طرح، سنتز یک نانوجاذب مغناطیسی با توانایی بالا در جذب و جداسازی فلزات سنگین بوده است.
وی گفت: نانوجاذب سنتز شده دراین طرح قادر است فلزات سنگین را با کارایی بالا و هزینه پایین تر از محلول های آبی حذف کند، همچنین فرایند جذب یک فرآیند سازگار با محیط زیست است و در حین فرآیند ترکیبات سمی تولید نخواهد شد. این نانوجاذب را می توان به دلیل دارا بودن خاصیت مغناطیسی احیا کرده و مجددا مورد استفاده قرار داد.
فلاح تلوکی در باره مشکلات استفاده از نانوذرات مغناطیسی و نحوه حل آن افزود: نانوذرات مغناطیسی به دلیل اندازه کوچک و همچنین نیروهای بین ذره ای نظیر نیروی واندروالس و الکتریکی تمایل زیادی به تجمع و تشکیل کلوخه دارند، این موضوع موجب کاهش شدید ظرفیت جذب آن ها می گردد.
وی ادامه داد: برای غلبه بر این مشکل، ابتدا نانوذرات مغناطیسی سنتز شدند و در ادامه با استفاده از روش پلیمریزاسیون بر روی سطح دانه های پلیمر استایرن توزیع و تثبیت شدند و یک نانوکامپوزیت مغناطیسی-پلیمری سنتز شد با این روش نه تنها از مشکل انباشتگی نانوذرات کاسته می شود، بلکه از خصوصیات پلیمر استایرن که یک جاذب بسیار مطرح در صنعت تصفیه پساب است نیز استفاده می گردد.
این طرح درقالب پایان نامه کارشناسی ارشد تحت عنوان پایان نامه مورد نیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نیز رسیده و با همکاری شرکت پایاسنتز انجام شده است.* خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :