Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184367
تاریخ انتشار : 23 خرداد 1395 15:46
تعداد بازدید : 301

علی قنبری مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران

37 هزار تن کلزا از کشاورزان خریداری شد

خرید تضمینی دانه های روغنی کلزا که از نخستین ماه امسال آغاز شده، تاکنون به 37 هزار تن رسیده است.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد : خرید تضمینی دانه های روغنی کلزا که از نخستین ماه امسال آغاز شده، تاکنون به 37 هزار تن رسیده است.

  علی قنبری افزود: خرید تضمینی دانه های روغنی کلزا از فروردین امسال شروع و تا 22 خرداد ماه سال جاری رقم 37 هزار و 679 تن کلزا ثبت شد.
وی اضافه کرد: دانه روغنی کلزا در 30 استان کشور تولید و خریداری می شود و امسال دانه روغنی کلزا با قیمت مصوب هر کیلو گرم دو هزار و 530 ریال در مراکز خرید این شرکت از کشاورزان تحویل و خریداری می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: امسال برای نخستین بار شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران متولی خرید تضمینی کلزا شده و بیشترین خرید آن تاکنون مربوط به استان های خوزستان، گلستان و مازنداران است که به ترتیب رتبه های اول تا سوم را به خود اختصاص داده اند.
وی، میزان خرید تضمینی کلزا در استان های خوزستان و گلستان را به تربیت 12 و 13 هزار تن ذکر کرد و افزود: کل مطالبات کلزای خریداری شده، همزمان با خرید به کشاورزان پرداخت می شود.
پیش از این محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی گفته بود، در گذشته نه چندان دور وضعیت کشور در زمینه تولید بذر مناسب کشاورزی غیرقابل قبول بود که به عنوان نمونه در زمینه تولید کلزا بذر F2در اختیار کشاورز قرار می گرفت که رویش نداشت و مسایل بسیاری را به وجود می آورد.
حجتی تاکید کرد که تولید کیفی بذر در افزایش تولید محصولات سالم موثر است و این امر در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد، اما باید عمده کار به بخش خصوصی واگذار شود و دولت فقط فعالیت خود را بر افزایش رقم های بذر معطوف سازد.
وی گفت: سا ل های 93- 1391هر سال به طور متوسط 6 میلیون تن واردات گندم صورت گرفته، اما امسال به جای واردات، درصدد افزایش ذخایر داخلی هستیم و تاکنون واردات نداشتیم .
نرخ رشد اقتصادی کشاورزی پیش از دولت یازدهم در کشور 5.4 درصد بوده که در دو سال گذشته 4.7 میلیارد دلار تراز غذایی کشور به نفع تولید داخلی انجام شد .
وی افزود : امسال تاکنون میزان واردات مواد غذایی از 8.1 میلیارد دلار در مدت مشابه در سال گذشته به سه میلیارد و 400 میلیون دلار کاهش یافته است .* خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :