Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184434
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1395 12:6
تعداد بازدید : 430

حسگر گاز با استفاده از لایه های اکسیدی نانوساختار تولید شد

محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران با استفاده از لایه های اکسیدی نانوساختار حسگرهای گازی با دقت بالا را تولید کردند. آشکارسازی گازها کاربردهای گسترده ای در صنایع و زمینه های مختلف پیدا کرده است. از کاربردهای حسگرهای گازی می توان به آشکارسازی نشتی گاز، کنترل گرهای سوخت در خودروها و هواپیماها، تجهیزات هشداردهنده وجود گازهای خطرناک در محیط و آشکارسازی ترکیبات آلی فرار اشاره کرد.

حسگرهای گازی نیمه هادی به نوعی از اکسیدهای فلزی نظیر دی اکسید تیتانیوم، اکسید تنگستن و اکسید نیکل به عنوان آشکارساز گاز استفاده می کنند. عملکرد این حسگرها بر پایه کاهش مقاومت یک لایه اکسید- فلز در حضور یک گاز قابل اشتعال بنا شده است. امروزه تلاش های اصلی بر روی بهینه سازی پارامترهای حساسیت، گزینندگی، پایداری و زمان پاسخ این حسگرها متمرکز شده است که از آن جمله می توان به پروژه تحقیقاتی پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد.

محمدتقی حسین نژاد از محققان این تحقیق با اشاره به اهداف اجرای این تحقیقات گفت: اکسید روی یکی از معروف ترین مواد اکسیدی رسانای شفاف محسوب می شود که امروزه کاربردهای فراوانی در صنعت پیدا کرده است. کاربرد در سلول های خورشیدی، LED ها، فتودیودها و حسگرهای گازی ازجمله مهمترین کاربردهای این ماده  نیمه رسانا محسوب می شود.

وی هدف از انجام این تحقیقات را رشد لایه نازک اکسید روی و بررسی میزان حساسیت این لایه ها به گاز اتانول ذکر کرد و یادآور شد: میزان حساسیت حسگر تولیدشده نسبت به گاز اتانول در مقایسه با موارد مشابه بهینه سازی شده است.

حسین نژاد اضافه کرد: در این راستا در این طرح لایه های نازک اکسید روی با استفاده از روش کندوپاش مغناطیسی پلاسما با ضخامت 200 نانومتر رشد یافته اند. سپس این لایه ها در دمای 450 درجه  سانتیگراد و در زمان های متفاوت تحت اکسیداسیون حرارتی قرار گرفته اند. پس از پایان فرایند تولید، خواص ساختاری و مورفولوژی سطحی این نمونه ها مورد بررسی قرار گرفت و در انتها میزان حساسیت گازی این لایه های نازک به گاز اتانول ارزیابی شد.

این محقق با اشاره به نتایج به دست آمده خاطر نشان کرد: نتایج نشان داد که افزایش زمان اکسیداسیون منجر به بهبود خواص ساختاری نمونه ها شده است. از سوی دیگر افزایش زمان اکسیداسیون، رشد بیشتر اندازه دانه ها و کاهش مقاومت الکتریکی نمونه ها را در پی داشته است. اندازه دانه های لایه رشد داده شده بین 10 تا 80 نانومتر بوده است.

به گفته وی، بررسی خواص حسگری لایه ها نیز نشان می دهد که با افزایش دمای کاری حسگر، میزان حساسیت نمونه ها نیز افزایش می یابد.

نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش های پروفسور محمود قرآن نویس، دکتر محمدرضا حنطه زاده، دکتر الهام دارابی از اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران و محمدتقی حسین نژاد و مرضیه شیرازی دانشجویان مقطع دکترای این دانشگاه است، در مجله  Inorganic and Organometallic Polymers and Materialsبه چاپ رسیده است.* خبرگزاری ایسنا


دستاوردهای انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران آشکارسازی گازها صنایع حسگرهای گازی آشکارسازی نشتی گاز کنترل گرهای سوخت در خودروها کنترل گرهای سوخت در هواپیماها حسگرهای گازی نیمه هادی دی اکسید تیتانیوم اکسید تنگستن اکسید نیکل آشکارساز گاز اشتعال محمدتقی حسین نژاد سلول های خورشیدی LED ها فتودیودها اتانول مغناطیسی پلاسما اکسیداسیون حرارتی مورفولوژی سطحی پروفسور محمود قرآن نویس دکتر محمدرضا حنطه زاده دکتر الهام دارابی هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :