Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184473
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1395 10:29
تعداد بازدید : 1129

هاله حامدی‌فر، عضو هیئت مدیره سندیکای صنایع دارویی،

صنعت داروهای بیوتکنولوژی در دوران تحریم دچار مشکل نشد

چون تکنولوژی این محصولات در کشور بومی سازی شده بود تحت تاثیر تحریم ها قرار نگرفتیم.

عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی با اشاره به اینکه صنعت داروهای بیوتکنولوژی ایران در دوران تحریم دچار مشکل نشد؛ معتقد است که باید دستاوردها و جایگاه صنعت بیوتکنولوژی در کشور به درستی تبیین شود.

هاله حامدی فر با اشاره به اینکه که استارت اولیه صنعت بیوتکنولوژی پزشکی در دوره سازندگی کلید خورد و شروع شد، اظهار داشت: خیلی به موقع این صنعت را شروع کردیم چون الان از بسیاری از کشورها در این زمینه بسیار جلوتر هستیم در حالیکه در موارد دیگر از آنها عقب هستیم.

عضو هیئت مدیره سندیکای صنایع دارویی، با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت بیوتکنولوژی پزشکی ایران جایگاه خوبی در دنیا دارد، افزود: اگر یکی از شاخص ها را تولید داروهای بیوسیمیلار در نظر بگیریم، تقریباً هیچ کشور دیگری سبد داروهای بیوسیمیلار را از نظر تعداد و تنوع ندارد.

وی ادامه داد: ممکن است شرکت های بزرگ در کشورهای پیشرفته هر کدام یک تا چند داروی برند را داشته باشند ولی ما الان 18 قلم داروی بیوسیمیلار داخلی داریم که کشورهای دیگر این تعداد داروی بیوسیمیلار در بازار ندارند و همه اینها داروهای پیشرفته هستند.

حامدی فر گفت: معتقدم که صنعت بیوتکنولوژی دارویی یکی از مصادیق بزرگ اقتصاد مقاومتی است. اگر بخواهیم شاخص های اقتصاد مقاومتی را از هر منظری بررسی کنیم، بیوتکنولوژی پزشکی و به ویژه بیوتکنولوژی دارویی سرآمد است. اگر شاخص خلق ثروت از علم، و یا بحث جلوگیری از خروج ارز را در نظر بگیریم این صنعت مطابق با اقتصاد مقاومتی است.

وی افزود: همینطور در بحث صادرات، یک داروی بیوتکنولوژی در سال اول 25 درصد صادرات دارویی کشور را به خودش اختصاص می دهد. در بحث اشتغال برای قشر تحصیلکرده صنعت بیوتکنولوژی پزشکی گام های بسیار موثری برداشته است. همچنین در زمینه امنیت در سلامت نیز این صنعت بسیار اهمیت داشته است، زیرا در زمانی که تحریم ها بر ضد ایران وضع شد با اینکه گفتند تحریم دارویی وجود ندارد ولی چون ما تحریم بانکی شده بودیم نمی توانستیم پول جابه جا کنیم پس امکان خرید دارو نیز نداشتیم. به طوریکه در نیمه دوم سال 91 تقریباً تمام اقلام دارویی یا نبود و یا دچار کمبود شده بودند.

حامدی فر ادامه داد: کمبودهای دارویی را در حالی تحمل می کردیم که از نظر داروهای بیوتکنولوژی تولید داخل هیچ مشکلی وجود نداشت. چون تکنولوژی این محصولات در کشور بومی سازی شده بود و بلافاصله تحت تاثیر تحریم ها قرار نمی گرفتند.

عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان و صادر کنندگان محصولات بیوتکنولوژی تاکید کرد: اینکه بگوییم صنعت داروهای بیوتکنولوژی به طور کامل از بیرون بی نیاز است، درست نیست زیرا اساساً در دنیای امروز مقوله ای تحت عنوان بی نیازی و استقلال دیگر معنایی ندارد به خصوص در صنایع دانش بنیان.

وی تاکید کرد: البته وقتی شما دانش فنی را از صفر تا صد در اختیار داشته باشید مدت مقاومت بالاتر می رود که می شود همان اقتصاد مقاومتی. یعنی شما در لحظه تحت تاثیر قرار نمی گیری. مثلاً شرکت های تولیدی ما که ماده اولیه را وارد می کردند تا تبادلات ارزی متوقف شد دیگر نمی توانستند ماده اولیه وارد کنند و خطوط تولید می خوابید.

حامدی فر در پایان خاطرنشان کرد: آنچه ما برای تولید داروهای بیوتکنولوژی وارد می کنیم دستگاه ها، وسایل و رزین های خالص سازی هستند و اینها چیزی نیستند که در لحظه ما را تحت تاثیر قرار دهند. ما فرصت داشتیم در آن زمان واسطه ها را پیدا کنیم و مسیر دور زدن تحریم ها را بیابیم. پس بیماران خاص دچار مشکل نشدند. برای همین من فکر می کنم باید دستاوردها و جایگاه صنعت بیوتکنولوژی در کشور به درستی و بیش از این تبیین شود.* خبرگزاری تسنیم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :