Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184511
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1395 13:4
تعداد بازدید : 418

دکتر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون

ایران به شاخص اهدای خون 100 درصد داوطلبانه دست یافته است

ایران از جمله کشورهایی است که به شاخص اهدای خون 100درصد داوطلبانه رسیده است و این موضوع در سازمان جهانی بهداشت ثبت شده است.
سال گذشته میلادی 108 میلیون واحد خون در سراسر جهان اهدا شد که از این رقم 2 میلیون و یکصد هزار واحد را هموطنان ایرانی اهدا کردند.
دکتر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون درمصاحبه اختصاصی باخبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با قدردانی از تمام کسانی که با قطره قطره های خون خود زندگی مردم را نجات می دهند می گوید: فردا همزمان با روز جهانی اهدای خون از اهداکنندگان مستمر خون در مراسمی با حضور وزیر بهداشت تقدیر می شود .
وی در راستای ترویج مشارکت جوانان در برنامه های اهدای خون نیز خاطر نشان می کند:بدین منظورکمپین اهدای خون، با استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی و بکارگیری و همراهی جوانان درترویج اهدای خون  از فردا 25خرداد ( روز جهانی اهدای خون) تا 9 مرداد ( روز ملی اهدای خون) فعالیت می کنند.
دکترحاجی بیگی همچنین می گوید: جوانان می توانند از خود در حین اهدای خون عکس بگیرند و با اشتراک این عکس ها در شبکه های اجتماعی و مجازی فضای مشارکت را در حوزه اهدای خون به تصویر بکشند.
وی  با اشاره به گزارش سازمان جهانی بهداشت می افزاید: سال گذشته میلادی 108 میلیون واحد خون در سراسر جهان اهدا شد که از این رقم 2 میلیون و یکصد هزار واحد را هموطنان  ایرانی اهدا می کنند.
سخنگوی سازمان انتقال خون کشور می گوید: شاخص اهدای مستمر خون در سازمان انتقال خون 52 درصد است بطوریکه در سال گذشته دو میلیون و دویست هزار واحد خون اهدایی دریافت کرده ایم که همه نیاز کشور را پاسخ می دهد. 
دکتر حاجی بیگی با بیان اینکه هم اکنون از نظر آمار اهدای خون به خود کفایی رسیده ایم و در پی افزایش اهدا کنندگان مستمر هستیم خاطرنشان می کند: متوسط شاخص اهدای خون در کشورهای پیشرفته 36 واحد و در کشورهای با رشد متوسط 11 واحد به ازای 1000 نفر است با وجود اینکه ایران در رده کشورهای با رشد متوسط است اما شاخص اهدای خون ما 27 و 2/5  برابر کشورهای با درآمد متوسطی که ما در آن قرار داریم ، است.
وی با اشاره به  108 میلیون واحد خون اهدایی سال گذشته میلادی در سراسر دنیا می افزاید:50 درصد این میزان در کشورهای توسعه یافته و با درآمد بالا بوده که حدود 18 درصد جمعیت جهان را دربر می گیرند و 82 درصد دیگر جمعیت جهان هم به 50 درصد منابع خونی باقی مانده دسترسی دارند. 
حاجی بیگی با اشاره به اینکه جمعیت کشور رو به سالمندی است و مصرف خون بشدت افزایش پیدا می کند خاطرنشان می کند:درکشورهای با درامد بالا حدود 75 درصد از خون های اهدایی  به مصرف افراد بالای 65 سال می رسد و این درحالی است که آمار اهداکنندگان نیز با روند سالمندی جامعه کاهش می یابد و در کشورهای با درآمد پایین نیز 65درصد خون های اهدایی برای کودکان مصرف می شود.
سخنگوی سازمان انتقال خون کشور به دستاوردهای این سازمان در سال های گذشته نیز اشاره می کند و می گوید: سازمان بهداشت جهانی در سال 2015 در میان کشورهای درحال توسعه ایران و برزیل را به عنوان دو کشور موفق در زمینه تولید داروهای مشتق از پلاسما اعلام کرد. 
وی با بیان اینکه موفق شده ایم سالانه صد و هفتاد هزار لیتر پلاسمای حاصل از اهدای خون برای مصارف درمانی کشور را بازیافت و برای تولید دارو به شرکت های بین المللی ارسال کنیم می افزاید: 100 درصد هموگلوبین وریدی و فاکتور نه را با پلاسمای ایرانی تولید  کردیم  که دستاورد بزرگی از نظر اقتصادی محسوب می شود. گزارش از مریم صادقی.


* خبرگزاری صدا و سیما


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :