Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184702
تاریخ انتشار : 29 خرداد 1395 12:22
تعداد بازدید : 457

عزیززاده مجری طرح

بومی سازی کشت نشاء پیوندی

دانش بومی کشت نشاء پیوندی در البرز به مرحله تجاری سازی رسید.
 مبتکر این روش در کشور گفت: کشت نشاء پیوندی راهکار جدید برای کاشت محصولات پرآب بر از گروه صیفی جات است.
عزیززاده با اشاره به درخطر بودن کشت برخی از صیفی جات پرآب بر مانند هندوانه گفت: در این روش با توجه به کاهش مصرف آب، بی نیاز شدن محصول از سموم کشاورزی و امکان کشت در زمین های آلوده می توان بازده کشت را تا میزان قابل توجهی افزایش داد.
وی افزود: در این روش با استفاده از ریشه و ساقه کدو که مقاوم در برابر آلودگی است، می توان آب را از خاک به خوبی به گیاه پیوند خورده مانند هندوانه، زمان رشد محصول را تا حدود 25 روز و میزان مصرف آب را تا حدود 35 درصد کاهش داد.
مجری این طرح برای نمونه در مورد میزان بهره وری این کشت گفت: در کشت هرهکتار هندوانه به طور معمول می توان 60 تن محصول برداشت کرد اما در این روش میتوان تا 140 تن محصول برداشت کرد و حتی با اصلاحاتی در روش کشت 2 مرتبه از یک پایه هندوانه چید که این کار امکان برداشت 200 تن محصول از هر هکتار را ایجاد می کند.
عزیززاده که تجاری کننده روش کشت نشاء پیوندی در کشور است با اشاره به تولید این نشاء ها به قیمت هزار تومان، افزود: این روش برای اولین بار در کشور تجاری سازی شده و در حال حاضر قیمت این نشاء در ترکیه حدود 3 هزار تومان و نشاء صادراتی چین حدود هزار و 500 تومان است.
وی در مورد اشتغال زایی این روش کشت نیز گفت: در زمین های زراعی برای هر هکتار 3 تا 7 شغل ایجاد می شود اما در این روش حدود 100 نفر اشتغال زایی انجام می شود.
عزیززاده سرمایه گذاری این روش را با صنعت پتروشیمی مقایسه کرد و افزود: در صنعت پتروشیمی به ازای هر 1 میلیارد تومان 1 شغل ایجاد می شود اما کشت نشاء پیوندی با همین مبلغ 100 شغل ایجاد می کند.* خبرگزاری صدا و سیما


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :