Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184735
تاریخ انتشار : 29 خرداد 1395 15:4
تعداد بازدید : 1707

دکتر رضا امراللهی رییس پژوهشکده پرتوفرایند دانشگاه صنعتی امیرکبیر

تولید دستگاه های توکامک البرز و تابان برای تولید انرژی

توکامک «البرز» و «تابان» از جمله دستاوردهای محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه فیزیک پلاسما و گداخت هسته ای است. توکامک البرز دارای سطح مقطع D شکل و سطح مقطع توکامک تابان دایره شکل است.

رییس پژوهشکده پرتوفرایند دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر این که دستگاه های توکامک ساخته شده در این دانشگاه ادامه تحقیقات شهید دکتر چمران است، گفت: با ادامه این تحقیقات موفق به طراحی و ساخت دو نوع دستگاه توکامک شدیم.

دکتر رضا امراللهی در حاشیه بازدید مهندس مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران  با اشاره به دستاوردهای دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه گداخت هسته ای اظهار کرد: توکامک «البرز» و «تابان» از جمله دستاوردهای محققان این دانشگاه در حوزه فیزیک پلاسما و گداخت هسته ای است.

وی به جزئیات این دستگاه ها اشاره کرد و یادآور شد: توکامک البرز دارای سطح مقطع D شکل و سطح مقطع توکامک تابان دایره شکل است.

امراللهی با تاکید بر این که در حال حاضر 3 دستگاه توکامک در کشور وجود دارد که از خارج خریداری شده است، ادامه داد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از 5 سال قبل با همت تیم 20 نفره تحقیقاتی شامل اساتید و دانشجویان دوره های دکتری و کارشناسی ارشد اقدام به طراحی و ساخت این دستگاه ها کرده است.

مدیر پروژه توکامک دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دستگاه توکامک را دستگاهی برای تولید انرژی پاک توصیف کرد و یادآور شد: آنچه که در خورشید رخ می دهد، این است که هیدروژن ها به یکدیگر برخورد کرده و از تلاقی آنها با یکدیگر پلاسما و انرژی پاک تولید می شود.

این محقق اضافه کرد: از آنجایی که نمی توان انرژی را ذخیره سازی کرد، از این رو با الگوبرداری از خورشید، سیستم هایی در قالب دستگاه توکامک به منظور تولید انرژی بر روی زمین پیاده سازی شد.

امراللهی با بیان این که در دنیا 20 دستگاه توکامک ساخته شده است، خاطرنشان کرد:  البته هیچ یک از آنها به فاز صنعتی تولید انرژی وارد نشده اند، به گونه ای که در پروژه بزرگ جهانی «ایتر» که شبیه توکامک البرز در مقیاس بسیار بزرگتر است، بنا دارند تا 15 سال آینده از آن انرژی تولید کنند.

رییس گروه هسته ای دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص تفاوت های توکامک البرز و تابات توضیح داد: تفاوت این دو دستگاه در ساختار سطح مقطع آنها است. سطح مقطع توکامک البرز D شکل و سطح مقطع توکامک تابان دایره ای است.

وی با اشاره به بازدید مهندس چمران، رییس شورای شهر تهران از آزمایشگاه گداخت هسته ای دانشگاه صنعتی امیرکبیر به مناسبت سالگرد شهادت دکتر چمران خاطرنشان کرد: شهید دکتر مصطفی چمران اولین ایرانی دانش آموخته رشته پلاسما و گداخت هسته ای از دانشگاه برکلی است.

مدیر پروژه توکامک البرز و تابان تاکید کرد: دستگاه های ساخته شده در آزمایشگاه گداخت هسته‎ای این دانشگاه ادامه مطالعات گداخت هسته ای شهید دکتر چمران است.

* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :