Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184885
تاریخ انتشار : 31 خرداد 1395 12:5
تعداد بازدید : 413

دکتر قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صحن مجلس

10 هزار میلیارد تومان بابت زیرمیزی حذف شد

بعد از اجرای طرح تحول سلامت، مردم دیگر در بسیاری از مناطق کشورزیرمیزی پرداخت نمی کنند.
در ادامه حضور اعضای کابینه دولت یازدهم در مجلس شورای اسلامی در ارائه گزارش به نمایندگان دوره دهم، دیروز وزیر بهداشت در مجلس حضور یافت. دکتر قاضی زاده هاشمی با ارائه گزارشی از عملکرد وزارت بهداشت گفت: طرح تحول سلامت، بیمارستانهای کشور را از ورشکستگی نجات داد.
وزیر بهداشت تصریح کرد: تمام بیمارستان های کشور پیش از طرح تحول سلامت ورشکست بودند.
وی افزود: قیمتی که دولت برای یک تخت می پرداخت از یک مسافرخانه کمتر بود بنابراین تعرفه های پزشکی به 2 برابر افزایش یافته و برای اولین بار بیمارستان ها به تزار مثبت رسیدند و این موفقت بزرگی است که ناشی از اجرای کتاب جدید تعرفه های پزشکی است.
دکتر هاشمی ادامه داد: مساله دیگری که خیلی درباره آن صحبت می کنند، زیرمیزی است که متاسفانه در همه بخش ها در کشور یا اکثریت بخش ها رواج دارد اما جامعه پزشکی بیشتر مورد هدف است.
وی گفت: طبق برآوردها قبل از اجرای طرح تحول سلامت مردم سالانه بین هفت تا 10 هزار میلیارد تومان بابت زیرمیزی پرداخت می کردند؛ اما با اجرای این کتاب با تغییر نرخ ها و هزینه کرد 700 میلیارد تومان برای بیمه سلامت و هیمن مقدار برای سازمان تامین اجتماعی از محل اعتبارات طرح تحول سلامت، مردم دیگر در بسیاری از مناطق کشور زیرمیزی پرداخت نمی کنند.
وزیر بهداشت افزود: ببینید وضعیت زیرمیزی سه سال قبل چطور بود، دولتها چون پول برای سلامت نداشتند، تعرفه ها را ثابت نگه داشته بودند، 2 هزار خدمت پزشکی اصلا تعرفه نداشت اما در این دولت این مسائل اصلاح شد.
دکتر هاشمی اظهار داشت:گاهی مطالبی در رسانه ها می نویسند که ظلم به سلامت مردم می شود، نه اینکه صرفا به وزارت بهداشت و مدیران نظام سلامت ظلم شود، در گذشته ویزیت جراحی آپاندیس در بیمارستان دولتی 35هزار تومان بود و کسی جراحی نمی کرد، مردم به بخش خصوصی می رفتند و در بخش خصوصی چند میلیون تومان، پول پرداخت می کردند. وی ادامه داد: عمل جراحی در بخش خصوصی قبل ازطرح تحول سلامت 40 یا 50 میلیون تومان بود، حالا با 256 هزار تومان در بخش دولتی انجام می شود، اما گفتند، تعرفه ها را 300 درصد رشد دادند.
وزیر بهداشت اضافه کرد: از تریبون های کشور به جامعه پزشکی ظلم می شود، این کارها به صلاح کشور نیست، باید انصاف داشت، در کشورهای دیگر ببییند با اقشار زحمتکش جامعه شان چطور رفتار می کنند.
دکتر هاشمی ادامه داد: وزارت بهداشت همه پرداختی ها به کارکنان نظام سلامت را کنترل می کند، الان می دانیم در همه جای کشور چه کسانی با چه حقوقی کار می کنند و هیچ پرداختی غیر قانونی وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: فقیر شدن به خاطر هزینه های درمان یکی از مهم ترین مشکلات مردم است؛ مسائلی همچون ابتلا به سرطان یا مجروح شدن به دلیل تصادف و یا به دنیا آوردن بچه ناقص در گذشته باعث می شد مردم زیر خط فقر بیافتند اما این دولت کمک کرد، بیمه ها کمک کردند، هفت هزار میلیارد تومان منابع تزریق شد تا سهم پرداخت مردم از جیب برای سلامت از 60 تا 70 درصد به زیر 40 درصد کاهش یابد.
وی ادامه داد: هزینه های کمرشکن درمانی کم شده است، پرداخت مستقیم به بیمارستان ها در بیمارستان های دولتی 26درصد و در بیمارستان های خصوصی 28 درصد و در بیمارستان های تامین اجتماعی 18 درصد کم شده است، البته در بیمارستان های خیریه خیلی تغییر نکرده است که این موضوع به علت مشکل نظارتی است.
دکتر هاشمی افزود: اتهام می زنند که با مجانی کردن درمان، تقاضای القایی درمانی افزایش یافته است، این نیز دروغ است از سال 89 تا 90 مراجعه به پزشک زیاد بود اما از سال 90 تا 92 به علت تحریم و کاهش توان مالی مردم، مراجعات مردم برای سلامت کاهش یافت و اکنون با اصلاح تعرفه ها و افزایش حمایت مالی، هنوز به عدد مراجعات سال 89 نرسیده ایم بنابراین تقاضای القایی وجود ندارد یک دلیل آن هم این است که تخت بیمارستانی نداریم که مردم بیشتر مراجعه کنند.
وی گفت:با این همه،اقدامات هنوز وضعمان در حوزه سلامت در مقایسه با کشورهای اطراف و دنیا مناسبت نیست، عقب هستیم، رتبه ما در دنیا 89 است در حالی که از نظر درآمدی رتبه 17 را در دنیا داریم و در منطقه هفتم هستیم.
وزیر بهداشت افزود: فکر نکنیم خیلی برای سلامت مردم پول دادیم و به گردن مردم منت بگذاریم. اولویت همه دولت ها در دنیا، سلامت است، اگر سلامت نباشد تحصیل، آموزش و حتی عبادت هم وجود ندارد.
دکتر هاشمی گفت: سرانه سلامت در ایران رتبه 84 را در دنیا و رتبه 11 را در منطقه دارد و از نظر سرانه سلامت با وجود همه تلاش های دولت و مجلس، جایگاه مناسبی نداریم.
وزیر بهداشت افزود: ایران از نظر شاخص پرداخت از جیب، جزو 37 کشور بدترین بوده است، بیش از 50 درصد هزینه ها را مردم می پرداختند؛ از عراق و لبنان، اردن و عربستان بدتر بوده ایم؛ در ترکیه مردم فقط 16درصد هزینه های سلامت پرداخت می کنند بنابراین اجرای طرح تحول سلامت برای کاهش هزینه های مردم از 65 درصد به 40 درصد یک ضرورت بود.
دکتر هاشمی گفت: دولت با وجود هزار و یک گرفتاری و تحریم به حسب قولی که داده بود از حوزه سلامت حمایت کرد. اما ببینید چقدر پول گرفتیم و چه حرف هایی زدند، در مجلس قبل گفتند یک چهارم درآمد کشور را به سلامت مردم دادند، نمی دانم اگر این طور بود دولت چطور حقوق کارکنانش را می داد.
وی افزود: کل پول طرح تحول سلامت 6 هزار و 900 میلیارد تومان بود و 28 اسفند 92 من تعهد کردم که با نرخ تورم کنترل شده و این بودجه، طرح تحول سلامت را جرا کنیم و تا آخرین روز در این دولت این طرح را اجرا می کنیم، مردم را تنها نمی گذاریم و با کمک دولت به پیش می رویم.
وزیر بهداشت گفت: حدود 54 درصد اعتبارات طرح تحول سلامت در سال 94 تامین نشد، ردیف پزشک خانواده تامین نشد، بدهی دولت پرداخت نشد، البته دولت هم حق داشت فکر می کرد برجام زودتر به نتیجه می رسد، پیش بینی نمی کرد قیمت نفت به یک سوم کاهش یابد، بنابراین با سیلی صورتمان را سرخ نگه داشتیم.
دکتر هاشمی افزود: با توجه به تاخیر بیمه ها در پرداخت مطالبات بیمارستان ها از خرداد 94 هنوز هفت هزار و 800 میلیارد تومان از بدهی بیمارستان ها را نتوانسته ایم پرداخت کنیم.
وی گفت: البته رئیس جمهور روز شنبه تصمیم مهمی گرفت و امیداریم تا دو سه هفته آینده گشایشی در مطالبات بیمارستان ها انجام شود. دکنر هاشمی افزود: کل پول طرح تحول سلامت، 6 هزار و 900 میلیارد تومان بوده است و بارها گزارش عملکرد آن را داده ایم الان نیز از خدا می خواهیم بیایید گزارش تهیه کنید اما مردم را ناامید نکنید، اتهام نزید، جمهوری اسلامی بدون اخلاق چه ارزشی دارد، اگر اخلاق نباشد که دیگران بهتر کشور اداره می کنند.
وزیر بهداشت ادامه داد: انقلاب اسلامی و امام به خاطر اخلاق آمدند چون پیغمبر ما به خاطر اخلاق آ مد، اتهام نزنید،همه را بررسی و گزارش کنید.
دکتر هاشمی گفت: سه ماه از سال را گذرانده ایم اما سهم وزارت بهداشت از یارانه ها صفر و از مالیات بر ارزش افزوده تاکنون صفر است و از ردیف سیاست های جمعیتی و پزشک خانواده، چهار درصد؛ اما در بیمارستان ها را نمی توانیم ببندیم بنابراین با چهار درصد اعتبارات سه ماه را اداره کردیم.
وی خاطرنشان کرد: اگر تورم را کنار بگذارید، پولی که دولت و مجلس برای سلامت می دهد هنوز کمتر از سال 89 و 90 است و اعتبار هزار میلیارد تومانی در برابر 11 هزار و 800 میلیارد تومانی هنوز کمتر است.
وزیر بهداشت افزود: کسانی که امروز در وزارت بهداشت هستند تیمی از وزرای سابق و مدیران 30 ساله کشور هستند که در تاریخ وزارت بهداشت سابقه ندارد. این افراد اگر پول می خواستند به بخش دولتی نمی آمدند.
هاشمی در ادامه به پژوهش خبرگزاری جمهوری اسلامی درباره رضایت مردم از دستگاه های دولتی اشاره کرد و گفت: این سازمان سه بار در بهار، تابستان و پاییز سال 94 در زمینه رضایتمندی مردم از دستگاههای اجرایی نظرسنجی کرده است و در همه این نظرسنجی ها وزارت بهداشت همیشه در نگاه مردم بالاتر از وزارت خارجه و در جایگاه اول قرار گرفته است؛ در هر سه نظرسنجی نیز به ترتیب رضایتمندی مردم افزایش پیدا کرده است، در حالی که در گذشته رضایتمندی مردم از سلامت در جایگاه 26 و 27 بود.
وزیر بهداشت افزود: همزمان با کارشناسی طرح تحول سلامت، بحران دارویی را حل کردیم، در دولت قبل دارو به یک بحران ملی تبدیل شده بود و کمبود و گرانی دارو وجود داشت، بنابراین در وهله اول رفع بحران دارویی در اولویت قرار گرفت، ترخیص ها انجام شد از 330 مورد کمبود دارو به زیر 30 قلم رسیدیم، البته حمایت مالی از طرف دولت و بیمه ها نیز در این زمینه انجام شد. دکتر هاشمی یادآورشد: ما در مقطعی کار را شروع کردیم که وزارت بهداشت، بیشترین آسیب را در بین وزارتخانه ها دیده بود، دو سال تقریبا وزیر نداشت و به علت مشکلاتی که بین وزیر بهداشت و رئیس دولت قبلی وجود داشت، مشکلات زیادی در این بخش به وجود آمده بود.
وزیر بهداشت ادامه داد: سال های 89 تا 92 بیشترین میزان واردات دارو را داشتیم اما از سال 93 به بعد واردات دارو کم شد و صادرات دارو به دو برابر افزایش پیدا کرده و البته رقم صادرات هنوز قابل توجه نیست و راضی نیستیم.
وی گفت: طرح تحول سلامت در 15 اردیبهشت سال 93 تصویب و اجرایی شد، دکتر روحانی از ابتدا موافق پرداخت یارانه نقدی به این صورت نبود، چه در تبلیغات انتخاباتی و چه شروع کار دولت تصور این بود که یارانه را می شود هدفمند کرد و یکی از راه های هدفمند کردن یارانه ها کمک به حوزه سلامت است.
وزیر بهداشت افزود: تصور این بود که بخشی از اعتبارات، 42 هزار میلیارد تومانی برای طرح تحول سلامت می آید، این کار به نظر خواهی مردم گذاشته شد اما بیش از 90 درصد مردم گفتند یارانه را پرداخت کنید. پرداخت یارانه ادامه پیدا کرد در حالی که خزانه با مشکل مواجه بود و این باعث شد که از سال دوم برای اجرای طرح تحول سلامت به مشکل بخوریم ولی به خود طرح اشکالی وارد نیست.
وزیر بهداشت گفت: فاز اول طرح تحول سلامت، فاز درمان بود، اشکال گرفتند که چرا درمان، اگر از بهداشت هم شروع می کردیم می گفتند چرا از بهداشت شروع کردید ولی ما در شرایطی بودیم که مردم برای دارو و نخ بخیه و لباس بیماران در بیمارستانها مشکل داشتند.
وی ادامه داد: اولین اقدام بیمه کردن 10 میلیون فرد فاقد بیمه بود، البته ابتدا قرار بود، پنج میلیون نفر بیمه شوند که بعد افزایش یافت و الان بیش از 98 درصد مردم ایران بیمه هستند.
دکتر هاشمی افزود: هزینه های بستری بیمارستانهای دولتی از 37 درصد به طور متوسط به 5 درصد کاهش پیدا کرد، روستاییان 3 درصد و شهرنشینان 6 درصد بیشتر پرداخت نمی کننند در واقع دولت دو هزار میلیارد تومان داد که مردم کمتر پرداخت کنند.
وی گفت: البته این حمایتها حوزه سرپایی و بیمارستاهای خصوصی را شامل نمی شود، قیمت گذاری تجهیزات پزشکی نیز به وزارت بهداشت محول شد که 48 درصد کاهش قیمت را موجب شد.
وزیر بهداشت ادامه داد: اکنون 55 هزار و 200 قلم تجهیزات و هزار قلم دارو در بیمارستانها موجود است ولی در پرداخت های پرسنلی و پرداخت به شرکت ها به علت تاخیر بیمه ها مشکل داریم.
وزیر بهداشت اضافه کرد: در دو سال گذشته 2800 تخت مراقبت ویژه که معادل 50 درصد کل تختهای مراقبت ویژه در گذشته است، به بیمارستانها اضافه شد و 252 کلینیک ویژه تخصصی نیز در حال ساخت است و تا آخر امسال راه اندازی می شوند.
هاشمی ادامه داد: در حوزه بهداشت مشکلات کم نیست اما 20 درصد این مشکلات مربوط به مدیریت وزارت بهداشت و 80 درصد به وزارت خانه های دیگر مانند وزارت رفاه، کشاورزی، محیط زیست، بخش صنعت و وزارت نفت، شرکت گاز و صدا و سیما و دستگاههایی که با روان مردم سر و کار دارند و آموزش و پرورش و وزارت ارشاد باز می گردد.
وزیر بهداشت گفت: کاری که در این دولت در حوزه سلامت انجام شده در هیچ دولتی انجام نشده است.
*لاریجانی پس از گزارش وزیر بهداشت:دولت برای هماهنگی وزارت بهداشت و بیمه ها لایحه بدهد
رئیس مجلس شورای اسلامی پس از گزارش وزیر بهداشت گفت: اگر دولت پیشنهادهای خود را درباره منابع مالی پایدار وزارت بهداشت در چارچوب برنامه ششم توسعه ارائه کند، می توان این موضوعات را سامان داد.
علی لاریجانی افزود: در اینجا باید از تلاش های اقای هاشمی وزیر بهداشت و همکارانشان تشکر کنم، البته وی در نشست امروز مسائل و نکاتی را درباره هماهنگی وزارت بهداشت و بیمه ها و سامان دهی بخش درآمدهای حوزه سلامت مطرح کرد. رئیس مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: درباره هماهنگی وزارت بهداشت و بیمه ها و سامان دهی بخش درآمدهای حوزه سلامت باید بگویم که بر اساس سیاست های کلی بخش سلامت که در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب و رهبر معظم انقلاب آن را ابلاغ کردند، باید حوزه سلامت و بخش درآمدی آن از مدیریت واحد برخوردار شود، از این رو دولت باید لایحه ای را مطابق با این سیاست ها تدوین و به مجلس ارائه کند.
وی ادامه داد: از طرف دیگر وزیر بهداشت نگرانی و نکاتی را درباره لزوم در نظر گرفتن منابع مالی پایدار برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح کرد که این مسئله قطعا امر درستی است، از این رو به نظر من اگر دولت و وزارت بهداشت پیشنهادهای خود را در این حوزه در چارچوب برنامه ششم توسعه ارائه کند، می توان این موضوعات را سامان داد تا درآمدهای سلامت از ثبات و پایداری مناسبی برخوردار باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: امیدوارم در برنامه ششم توسعه مسائلی مانند هماهنگی وزارت بهداشت و بیمه ها و سامان دهی بخش درآمدهای حوزه سلامت و پایدار بودن منابع مالی این حوزه مورد توجه قرار گیرد.
*گزارش رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مجلس
در ادامه جلسه علنی دیروز رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم، گزارشی را از آثار مخرب قاچاق بر اقتصاد کشور ارائه داد.
حبیب الله حقیقی در ابتدای گزارش خود به نمایندگان، پدیده شوم قاچاق کالا و ارز را از جمله موانع تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: بیشترین حجم قاچاق کالا مربوط به کالاهای مجاز، مجاز مشروط و یارانه ای اتفاق می افتد؛ قاچاق در حوزه کالاهای ممنوعه در ردیف های آخر قرار دارد. ما در کشورمان هم با قاچاق ورودی و هم با قاچاق خروجی مواجه هستیم. ما با 15 کشور همسایه ایم و این کشورها بنا بر شرایط اقتصادی متفاوتی که دارند بحث قاچاق برای آنان جنبه کسب درآمد موضوعیت دارد و تاکید بر عمل بیشتر در این راستا دارند.
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: یکی دیگر از عوامل قاچاق کالا و ارز به ناکارآمدی فرآیندهای تجاری کشور بازمی گردد، هزینه های بالای کالای ورودی به علت هزینه های متعدد مجوزات و تعدد آن، تعرفه، مدت زمان ترخیص و ارزش افزوده قاچاق را به صرفه کرده است.
وی ادامه داد: اگر کسی بخواهد طریق مجاری رسمی کالای خود را وارد کشور کند برایش به صرفه تر است و اگر کسی همین کالا را از طریق غیررسمی وارد کشور کند دلار سه هزار تومانی برایش 3500 تا 4000 تومان تمام می شود و این کاملاً به صرفه بودن مسئله قاچاق را می رساند.
حقیقی همچنین با اشاره به معافیت های اقتصادی نیز گفت: در کشور ما در حال حاضر 66 مورد معافیت وجود دارد که بیش از 40 مورد آن معافیت اقتصادی است که معافیت های اقتصادی معمولا برای یک زمان معین و یک منطقه مشخص تعریف شده است. میزان معافیت های مبادلات تجاری مرزی از نظر قانونی معادل 3 درصد واردات کل کشور تعریف شده است اما آن چیزی که در واقع اتفاق می افتد این است که بیش از چند ده برابر این حجم از طریق مبادی مرزی کالا وارد کشور می شود.
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا ارز در ادامه خاطرنشان کرد: کشور در حدود 150 گمرک دارد و گفته می شود که کشورهایی با چند برابر حجم تجارت فرامرزی به مراتب تعداد گمرکاتشان از ما کمتر است. 80 درصد کالاهای وارداتی و صادراتی ما از 20 تا از این گمرک ها انجام می گیرد و 20 درصد دیگر از 120 گمرک دیگر می گذرند.
او درباره عدم وجود زیر ساختهای مناسب و کنترلی است نیز توضیح داد: در طول روز ورود و خروج 3500 کانتینر در پایانه شهید رجایی انجام می گیرد و بنابر محدود بودن دستگاه های کنترلی امکان کنترل 200 کانتینر بیشتر نیست و این نکته را یادآور می شود که در طول روز نزدیک به 3300 کانتینر بدون هرگونه کنترلی وارد کشور می شود.
حقیقی به مساله تحریم ها و تاثیر آن در قاچاق نیز اشاره کرد و گفت: تحریم از سویی توجیحی برای ورود به مبادی غیررسمی ورود کالا و از طرفی دیگر برای تخلف به کشورهای صادرکننده جهت صدور زمینه را فراهم کرده است.
وی ناکافی بودن تولیدات داخلی را مشکل دیگری در این حیطه دانست وگفت:تولیدات داخلی چه از نظر قیمت و چه ازنظر کیفیت امکان رقابت مشابه خارجی را ندارد و این مسئله انتخاب مشتری را به سمت کالای خارجی میبرد.
رئیس ستاد مبازه با قاچاق کالا و ارز به عدم شفافیت نظام گردش کالا و پول نیز اشاره کرد و گفت: این مسئله زمینه را برای عدم مشخص بودن کالاهای موجود در سطح بازار را در پی دارد.
حقیقی با اشاره به تداوم پرداخت یارانه به کالاهایی مانند سوخت، کود شیمیایی و دارو نیز گفت: در حال حاضر سوخت گازوئیل برای همسایه ازنظر قیمت همچنان تفاوت عمده دارد.درکشورهای همسایه قیمت یک لیتر گازوئیل از 2000 تا 4500 تومان خواهد بود و این در حالیست که قیمت گازوئیل در کشور ما 300 تومان است و به همین جهت حوزه استفاده از این تفاوت قیمت برای افزایش مسئله قاچاق گازوئیل همچنان به قوت خودش باقی است.
وی عدم تامین معیشت مرزنشینان را مشکل دیگری در این حیطه دانست و تاکید کرد: تا زمانی که نتوانیم برای حوزه های مرزنشینی مان یک معیشت آبرومند و قابل قبول داشته باشیم، زمینه های استفاده از مبادی غیررسمی فراهم خواهد شد و این تبدیل به قاچاق می شود. رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه با اشاره به عدم مدیریت یکپارچه مبادی کشور عنوان کرد: در مبادی رسمی کشور بعضا 23 دستگاه نقش دارند ضمن اینکه چندین شورا و نهادهای تصمیم گیری در حوزه مبادلات مرزی نگاه های متفاوت به همین مسئله دارند.
وی ادامه داد: ضعف نظارت بر مرزها و مبادی غیررسمی از جمله عواملی است که مورد توجه است. سواحل طولانی، لنج های ما دارای فقدان نظارت حداقلی هستند. همچنین اسکله های پدافندی تحت شرایط نظارتی کنترلی نیستند و نظارت های کافی بر آنها صورت نمی گیرد. در صورتی که ما در شرایط حاضر حدودا 2 هزار و 500 کیلومتر سواحل آبی داریم که تحت نظارت کلی و عمومی نیستند. حدودا 300 خور با امکان پهلوگیری هستند که تحت نظارت برنامه های کنترلی نیستند. 11 معدن غیررسمی و موقت در سطح استان های کشور داریم که در آنجا هم شرایط حداقلی نظارت موجود است. خروجی عدم کنترل نظارت موثر در مرزهای غیررسمی این است که زمینه های ورود قاچاق در حوزه های متعدد به نوعی از طریق حوزه هایی که اشاره کردم می تواند فراهم شود.
*حمایت قاطع 237 نماینده از سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگزاران نظام
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه ای ضمن حمایت قاطع از سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع کارگزاران نظام و سران قوا تاکید کردند: باردیگر با حضرت آیت الله خامنه ای تجدید میثاق می کنیم که در تحقق رهنمودهای دقیق و راهگشای انقلابی معظم له از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنیم. غلامرضا کاتب عضو هیات رئیسه مجلس این بیانیه را که به امضای 237 نماینده رسیده است را قرائت کرد. متن این بیانیه به این شرح است:
سپاس خداوندی را سزا است که نعمت رهبری فرازانه شجاع، آگاه و دور اندیش را بر ما ارزانی نمود تا افق خورشید تدبیرش روشنگر راهمان باشد.
ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حمایت قاطع از سخنان مقام معظم رهبری در جمع کارگزاران نظام و سران قوا مدیران ارشد دستگاه های مختلف و عناصر فعال سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، دولت، مجلس و قوه قضاییه را به نکات زیر که الهام گرفته از فرمایشات رحمت آمیز مقام معظم رهبری است را یادآوری می کنیم:
-کارگزاران با شناخت ظرفیت های عظیم کشور برنامه ریزی و اولویت بندی برای حل مشکل اساسی رکود بیکاری و تحقق اقتصاد مقاومتی را شتاب بخشند و موجب مصونیت و اقتدار بیشتر ملت و کشور شوند.
-توجه به صنایع کوچک و متوسط، حمایت از شرکت های دانش بنیان، جلوگیری از واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند و یا مورد نیاز کشور نیستند، تبدیل تجهیزات فرسوده صنایع، توجه به بخش کشاورزی و تمرکز بر سرمایه گذاری برای تولید و صادرات فراورده های نفتی به جای خام فروشی که می تواند باعث تحرک اقتصادی و ایجاد اشتغال شود، باید مورد توجه جدی دولت و مسئولان قرار گیرد.
-ما با سپاس فراوان از مذاکره کنندگان کشورمان از همه موافقان و مخالفان برجام می خواهیم با شیوای منصفانه و با بیان محسنات و معایب از هر گونه سخنان مبالغه آمیز در مخالفت و موافقت برجام پرهیز نمایند.
-ما بر اساس دستور صریح قرآن کریم مبنی بر وفای به عهد پیمان تا زمانی که طرف مقابل بر تعهداتش اش پایبند باشد بر عهدمان و برجام پایبند خواهیم بود و در صورت بدعهدی و پیمان شکنی طرف مقابل درسی فراموش نشدنی به پیمان شکنان می دهیم و استکبار را از نقض پیمان اش پشیمان خواهیم کرد.
-صنعت راهبردی هسته ای باید حفظ و توسعه یابد و قابلیت های این صنعت و نیروی انسانی توانای آن و امکان رسیدن آن به وضعیت قبلی همواره باید مورد مراقبت و توجه قرار گیرد.
-ما در برابر رفتار جنایت آمیز و همراه با عناد استکبار جهانی که موجودیت جمهوری اسلامی ایران بزرگ را نشانه گرفته است، باید براساس فرمان صریح قرآن کریم قدرت ایمانی، اقتصادی، دفاعی، علمی، سیاسی و جمعیتی خودرا افزایش دهیم و با تمام نقشه های شوم استکبار جهانی و صهیونیسم بین المللی مقابله کنیم.
-حفظ وحدت و انسجام ملی با وجود همه اختلاف ها و سلایق گوناگون سیاسی و حمایت و نقد منصفانه توجه ویژه به منافع ملی و روحیه استکبار ستیزی باید مورد توجه مردم، مسئولان و گروه های سیاسی قرار گیرد.
ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی بار دیگر با رهبر معظم انقلاب اسلامی تجدید میثاق می نماییم که در تحقق رهنمودهای دقیق و راهگشای انقلابی معظم له از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنیم.
* روزنامه جمهوری اسلامی


دستاوردهای انقلاب اسلامی دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی دولت یازدهم مجلس شورای اسلامی طرح تحول سلامت جراحی آپاندیس زیرمیزی انقلاب اسلامی صادرات دارو یارانه نخ بخیه تجهیزات پزشکی وزارت رفاه کشاورزی محیط زیست بخش صنعت و وزارت نفت شرکت گاز صدا و سیما آموزش و پرورش وزارت ارشاد مجمع تشخیص مصلحت نظام رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز حبیب الله حقیقی گمرک قاچاق گازوئیل اسکله های پدافندی نمایندگان مجلس شورای اسلامی آیت الله خامنه ای غلامرضا کاتب
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :