Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 185145
تاریخ انتشار : 3 تیر 1395 10:8
تعداد بازدید : 612

تحلیل رسانه های عربی؛

ایرانِ پسابرجام در مسیر پیشرفت و رشد اقتصادی

روزنامه النهار: صادرات نفتی ایران از چهار سال گذشته تاکنون به بالاترین میزان رسیده است.

افزایش تولید و صادرات نفت، دسترسی ایران به دارایی های مسدود شده و ایجاد فضای جذب سرمایه های خارجی از مهمترین دستاوردهای «برجام» برای اقتصاد ایران در نگاه رسانه های عربی است؛ دستاوردهایی که به تحلیل این رسانه ها، رشد اقتصادی چشمگیر ایران در سال های آینده را درپی خواهد داشت.

  برجام، روند اجرایی و دستاوردهای آن از مهمترین مسایل مربوط به تحولات ایران است که همچنان در کانون توجه رسانه های خارجی قرار دارد. رهایی از تحریم ها، آزادی دارایی های مسدود شده، بهبود وضعیت اقتصادی ایران، افزایش تولید نفت و پیشی گرفتن صادرات بر واردات از جمله مهمترین نکته های مطرح شده در رسانه های بین المللی در تشریح دستاوردهای برجام است. رسانه های جهان عرب نیز از زمان شروع اجرایی شدن برجام تاکنون تحلیل های گوناگونی در این زمینه منتشر کرده اند.
این گزارش به برخی محورهای تحلیلی رسانه های عربی درباره دستاوردهای برجام می پردازد.

** دستاوردهای ایران پس از برداشته شدن تحریم ها
روزنامه های «النهار» لبنان و «اخبار الخلیج» امارات عربی متحده از جمله رسانه هایی هستند که نتیجه لغو تحریم ها علیه ایران را کانون توجه قرار دادند. این رسانه ها پیش بینی کردند اقتصاد ایران در نتیجه استفاده از دستاوردهای توافق هسته ای و برداشته شدن تحریم ها در مسیر شکوفایی قرار خواهد گرفت.
روزنامه النهار بیست و ششم خردادماه در این باره نوشت: «فدریگا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده است که اتحادیه اروپا فعالیت بیشتری را در پیش می گیرد تا شرکت ها و بانک ها را برای داشتن روابط با ایران پس از توافق هسته ای تشویق کند. او در نشست رسانه ای در نروژ (اسلو فروم) از افزایش 22 درصدی تجارت میان ایران و اتحادیه اروپا در چهارماه نخست امسال خبر داد.
النهار افزود: صادرات نفتی ایران از چهار سال گذشته تاکنون به بالاترین میزان رسیده است. فروش نفت ایران 2 برابر شده است. ایران با روندی بالاتر از آنچه تحلیلگران پیش بینی کرده بودند، سهم خود را در بازارها پس از برداشته شدن تحریم ها بازیافت.
روزنامه اخبار الخلیج نیز در گزارش پانزدهم اردیبهشت ماه خود، به نقل از نشریه انگلیسی «اکونومیست» درباره دستاوردهای برجام برای ایران نوشت: اقتصاد ایران از آغاز سال 2016 میلادی مولفه های قدرت خود را بازیافته است. پیش بینی می شود اقتصاد این کشور در سال 2016 رشد 4.9 درصدی را شاهد باشد و تا سال 2020 میانگین رشد پنج درصد را تجربه کند.
این روزنامه افزود: سهم درآمدهای نفتی در بودجه سال های 2016 و 2017 ایران، بیش تر از 25 درصد نیست. تاکنون نزدیک به 32 میلیارد دلار از سرمایه های مسدود شده ایران آزاد شده است و صادرات نفتی ایران نزدیک به 700 هزار بشکه تا پایان سال جاری افزایش خواهد یافت. همچنین، ایران قصد دارد درهای اقتصاد خود را به روی سرمایه گذاری خارجی باز کند و هدف این کشور آن است که سالانه 30 تا 50 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کند.
به نوشته این روزنامه، ایران نزدیک به 157 میلیارد و 800 میلیون بشکه ذخایر نفتی در اختیار دارد. همچنین، حدود 18.2 درصد از ذخایر گازی جهان را نیز دارا است و هم اکنون بر تشویق شرکت های نفتی برای بستن قرادادهای بلندمدت و سودآور تمرکز کرده تا این بخش را که در دوره تحریم ها به شدت آسیب دیده بود، توسعه دهد.

** ایران در مسیر رشد فزاینده اقتصادی
تارنمای «مرکز پژوهش های راهبردی قاهره» پنجم اسفند ماه 1394، درباره دستاوردهای برجامی ایران نوشت: پیش بینی می شود در 2 سال آینده، اقتصاد ایران با افزایش صادرات نفتی این کشور به بازارهای بین المللی، جهش بزرگی را شاهد باشد و وضعیت دیگر بخش های اقتصادی این کشور نیز بهبود یابد. با توجه به وجود مانع هایی که در عرصه بین المللی و داخلی در مسیر بهره برداری ایران از دستاوردهای اقتصادی برجام وجود دارد یا این دستاوردها را کاهش می دهند، باز هم می توان گفت بدون تردید رهاوردهای اقتصادی ایران در این مسیر بیش از سطح انتظار خواهد بود.
در ادامه آمده است: در دوره اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران، اقتصاد این کشور در مسیر ورود به ساختار اقتصادی و مالی جهان با سختی های بسیاری دست و پنجه نرم کرد. تحریم ها، چالش های اقتصادی بسیاری از جمله افزایش تورم و کاهش ارزش پول ایران را به دنبال داشت. این مسایل، کاهش رشد اقتصاد و رکورد را به وجود آورد و این چالش به شکلی آشکار در سال های 2012 و 2013 میلادی دیده شد. اما برخلاف گذشته، به نظر می رسد برداشتن تحریم ها اوضاع اقتصادی ایران را بهبود خواهد بخشید و اقتصاد این کشور می تواند بار دیگر در نظام جهانی ادغام شود و سهم صادرات نفتی ایران در بازارهای جهانی را افزایش دهد. برداشتن تحریم ها سقف تولید نفت ایران را حدود 500 تا 700 هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد.
تارنمای مرکز پژوهش های راهبردی قاهره در ادامه با اشاره به اینکه تنها با سپری شدن یک ماه از برداشتن تحریم های اقتصادی، ایران به دستاوردهای زیادی از این توافق رسید، نوشت: در ماه ژانویه شرکت خودروسازی ایران با شرکت فرانسوی «پژو- سیتروئن» قراردادی به ارزش 444 میلیون و 700 هزار دلار امضا کرد. همچنین، قرار شد شرکت مشترکی بین 2 طرف برای پنج سال آینده به منظور تولید ماشین های فرانسوی تاسیس شود. در حقیقت، شرکت های خارجی برای استفاده از فرصت های سرمایه گذاری در بازارهای ایران صف کشیده اند. این صف کشیدن ها تنها مربوط به دوره پس از تحریم ها نبود، بلکه برخی از این شرکت ها چند ماه پیش از برداشتن تحریم ها هیات هایی را برای سرمایه گذاری و بستن قرارداد به ایران اعزام کردند.

** عملی شدن وعده های رییس جمهوری ایران
روزنامه «رای الیوم» چاپ لندن با انتشار گزارشی در بیست و نهم دی ماه 1394 به گشایش های اقتصادی در ایران پس از برجام پرداخت و نوشت: ایران به طور واقعی از انزوای اقتصادی رهایی یافت. «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران با برداشتن تحریم ها به وعده های انتخاباتی خویش عمل کرد و ایران را به عنوان یک کشور پویا به عرصه بین الملل باز گرداند. اگر ایران از نظر دیپلماسی در سال های تحریم و تنگنا توانست در ژرفای جهان عرب حضور اسطوره ای داشته باشد، هم اکنون و در شرایطی که بار تحریم ها از دوش این کشور برداشته شده است، خود را به عنوان طرف پیروز در تنش با غرب می بیند.
* خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :