Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 185147
تاریخ انتشار : 3 تیر 1395 10:23
تعداد بازدید : 1435

اولين دستمال كاغذي تولید شده با فناوری نانو در دنيا

دستمال کاغذی آنتی باکتریال ایرانی با فناوری نانو تولید شد

این دستمال کاغذی اولین دستمال کاغذی هوشمند تولید شده با فناوری نانو دردنیا است.
شرکت صنايع توليدات كاغذي خراسان گلريز با بيش از پنجاه سال سابقه درخشان در عرصه بهداشت و سلامت جامعه مفتخر است امروز با تلاش متخصصين، مخترعين و مديران ارشد خود به توليد محصولي براي نخستين بار در دنيا دست پيدا كند كه كشور عزيزمان ايران را در عرصه فناوري نانو همچون گذشته ممتاز خواهد كرد. طبق اعلام statnano، ايران در جايگاه هفتم توليد تكنولوژي نانو در جهان قرار دارد درحاليكه كشور هاي فرانسه، انگليس، اسپانيا، ايتاليا، تايوان، روسيه، استراليا و كانادا به ترتيب در جايگاه هاي هشتم الي پانزدهم رده بندي جهاني جاي گرفته اند.

توليد انواع دستمال كاغذي، دستمال حوله و دستمال توالت با خاصيت ميكروب كشي، به كمك دانش و فناوري نانو براي نخستين بار در دنيا، با لطف و عنايت حضرت حق تعالي توسط مخترعين شرکت گلريز محقق گرديد. همت بلند و تلاش شبانه روزي نخبگان علمي و كارشناسان شرکت گلريز اين ارمغان را به همراه داشت تا محصولي كه کمپانی هاي بزرگ در دنيا نتوانسته اند به آن دست يابند را با افتخار تقديم ميهن عزيزمان ايران كنيم.

پروژه اخذ مجوزهاي لازم جهت توليد كاغذ تيشو با فناوري نانو در مرداد ماه سال 1390 بطور رسمي آغاز و پس از گذشت چهار سال، مجوز توليد محصول از وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو صادر گرديد. در بازه زماني سپري شده بالغ بر 7 مورد آزمون هاي مختلف از قبيل XRD، SEM، TEM،SLS ، SAXS، DLS،Mass Spectroscopy ، PCS، AAS و همچنين تست هاي آنتي باكتريايي بر روي رايج ترين باكتري هاي بيماري زا همچون Escherichia Col،Pseudomonas Aeruginosa و Staphylococcus Aureus انجام گرفت.

مضافاً به اينکه تست هاي تحريك و تخريش پوستي، استنشاقي، چشايي و مخاطي بر روي حساس ترين موجودات زنده از قبيل خرگوش ماده از گونه آلبينو صورت گرفت و در نهايت تست هاي تكميلي ذکر شده موارد قبل بر روي حلزون از گونه Arion Lusitanicus اقدام گرديد، كه تمامي اين موارد با موفقيت مورد تائيد ستاد توسعه فناوري نانو رياست جمهوري و وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و همچنين كميته نانو فناوري سازمان غذا و دارو قرار گرفت. لازم به ذكر است که اطلاعات تكميلي ذيل در خصوص فن آوري نانو و مصرف آگاهانه از دستمال کاغذی نانوتكس مي باشد.

نانو چيست؟
نانو (NANO) واژه يوناني و به معني كوتوله است که يونانيان باستان از آن برای اشاره به افرادی با قد بسيار كوتاه، استفاده مي كردند. كلمه اي كه در روزگاران قديم به عنوان صفت برای افراد كوچك قامت بکار گرفته مي شد، امروزه به دانش و فن آوري بسيار پيشرفته مبدل شده است كه دست يافتن به آن كليد ورود به دنياي ماوراي طبيعت خواهد بود. مقياس نانو، ابعاد فوق العاده كوچك از عناصر و مواد مي باشد كه در آن مواد خواص جديدي پيدا خواهند نمود. به عنوان مثال اگر يك خط كش يك متري را به يک ميليارد قسمت تقسيم كنيم، يك قسمت از آن دقيقا معادل يك نانو خواهد بود و يا اگر يك تار موي خود را ده هزار بار كوچك كنيم، به ابعاد يك نانو خواهيم رسيد.

منشا پيدايش علم نانو
براي اولين بار ريچارد فاينمن برنده جايزه نوبل فيزيك، در يك سخنراني تكان دهنده واژه "نانو" را در دنيا مطرح كرد. فاینمن طی یک سخنرانی در همایش جامعه فیزیک آمریکا در سال ۱۹۵۹ در مؤسسه تکنولوژی کالیفرنیا براي اولين بار مطلبي را بيان كرد كه دنيا را متحول ساخت. او گفت: آيا نمی توان تمامی مجموعه 24 جلدی دانش نامه بريتانيا را بر سر يک سوزن نوشت؟.

به عبارت ديگر، فاينمن ادعا نمود که ابعاد اندازه گيري را مي توان آنقدر كوچك در نظر گرفت كه دانش نامه عظيم بريتانيا در سر يک سوزن جاي بگيرد. اين تفكر در سال 1959 بسيار دور از ذهن بود، اما با گذشت سال ها و رشد چشمگير علم و تكنولوژي، امروزه به سهولت مي توان اين امر را محقق نمود. هنگامي كه مواد و عناصر موجود در طبيعت از ابعاد خود خارج شده و وارد دنياي نانو مي گردند، خواص و ويژگي هاي آن ها به طور قابل توجهی تغيير پيدا مي كند. به عنوان مثال فلز طلا يك فلز تزئيناتي و گران قيمت است، هنگامي كه به ابعاد نانو تغيير بعد می دهد (كوچك تر مي شود) ماهيت آن متفاوت گشته به گونه اي که از آن در درمان بيماري سرطان و مباحث دارو رساني استفاده مي شود.

همانند طلا، نقره نيز فلزي ارزشمند و گران بهاست، با اين وجود هنگامی که فلز مذکور به ابعاد نانو منتقل می شود خاصيت ضد باكتري، ضد قارچ و ضد ويروس فوق العاده بالايي پيدا مي كند، به نحوی كه در كسري از ثانيه مي تواند 200 نوع از رايج ترين عوامل باكتريايي و بيماري زا را نابود كند. از اين حيث متخصصين واحد تحقيق و توسعه (D&R) شرکت صنايع توليدات كاغذي خراسان گلريز در دستمال کاغذی جديد خود با برند نانوتكس از فناوري نانو ذرات نقره جهت حذف عوامل بيماری زا استفاده نموده اند.

تاريخچه استفاده از فلز نقره از هزاران سال پيش تاكنون
از هزاران سال پيش خواص نقــــره مورد توجه بشر قرار گرفته بود. به عنوان نمونه در زمان طبابت ابوعلي سينا (در سال 402 هجري شمسي)، بيماري وبا در شهر شايع شد، بطوري كه تعداد زيادي از افراد مستمند و فقير در اثر اين بيماري جان باختند، ولی افراد ثروتمند مبتلا نمي شدند. ابوعلي سينا در تحقيقات خود متوجه شد که دليل عدم ابتلاي افراد ثروتمند شهر به بيماري وبا، نگهداري و مصرف مواد غذايي و نوشيدني ها در ظروفی از جنس فلز نقره بوده است. همچنين سربازان آمريكايي در طول جنگ جهاني دوم در جيب خود سكه هاي از جنس نقره نگاه مي داشتند تا زماني كه دچار جراحتی شدند اين سكه را روي زخم گذاشته و از ايجاد عفونت و رشد عوامل بيماري زا بر روي زخم جلوگيري کنند. مهاجرين آمریکایی نيز یک سكه از جنس نقـــره را در ظرف شیر می انداختند تا فساد آن را به تاخیر بیاندازند.* شرکت صنایع تولیدات کاغذی خراسان (گلریز)


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :