Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 185161
تاریخ انتشار : 3 تیر 1395 12:38
تعداد بازدید : 1300

سیدعلی حسینی، رئیس شورای عالی زعفران ایران

ایران در رتبه نخست تولید و صادرات زعفران جهان است

ایران به 46 کشور زعفران صادر می کند و در این زمینه رقیب ندارد؛ اکنون ما حرف اول را در این زمینه در دنیا می زنیم.

رئیس شورای عالی زعفران ایران با بیان اینکه ایران در رتبه نخست تولید و صادرات زعفران در جهان است، اعلام کرد: صادرات این محصول امسال حدود 20 درصد افزایش یافته است.

 «سیدعلی حسینی» افزود: بهترین اتفاقی که در بازار زعفران ایران با برداشته تحریم ها ایجاد شده، صادرات زعفران ایران به آمریکاست.
وی یادآورشد: پیش از دهه 70، بازار زعفران دراختیار اسپانیا بود و اکنون در اختیار ایران است؛ اما اگر تولید و صادرات زعفران به درستی مدیریت نشود این امکان وجود دارد که دوباره ایران این بازار آماده را از دست بدهد.
چندی پیش غلامرضا میری رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران اعلام کرده بود صادرات زعفران امسال کاهش داشته است؛ اما حسینی تاکید کرد، صادرات زعفران نه تنها کاهش نیافته بلکه امسال بین 10 تا 20 درصد افزایش داشته است.
رئیس شورای عالی زعفران ایران، برداشته شدن تحریم ها در افزایش صادرات را تأثیرگذار دانست و گفت: با برداشته شدن تحریم ها، امکان ورود ایران به بازار آمریکا مهیا شده است؛ از زمان برداشته شدن تحریم ها تاکنون حداقل 300 تا 400 کیلو زعفران به آمریکا صادر شده است.
وی در رابطه با مشکلات صادرکنندگان زعفران نیز گفت: صادرکننده زعفران اسیر صراف است.
حسینی افزود: مشکلات پولی و نقدینگی همچنان به قوت خود باقی است و حتی بدتر نیز شده است؛ صراف ها همه چیز را برای آن ها تعیین می کنند. به هر حال آب گل آلود شده و افراد فرصت طلب نیز از این شرایط سودجویی می کنند.
وی دیگر مشکل در صادرات زعفران را مربوط به بخش حمل ونقل دانست و گفت: متأسفانه هواپیماهای ایران نمی توانند به برخی از مقاصد مهم پرواز داشته باشند. در صورت برقراری پرواز مستقیم به برخی کشورها، حمل ونقل ارزان تر می شد اما اکنون بسیاری از شرکت ها خارجی واسطه می شوند و نرخ های نجومی می گیرند.
رئیس شورای عالی زعفران ایران در این باره توضیح داد: اکنون ایران به 46 کشور زعفران صادر می کند و در این زمینه رقیب ندارد؛ هر چند در زمینه زعفران رقیب نداریم اما باید مراقب باشیم و تولید و تجارت زعفران را به درستی مدیریت تا سکوی نخست را در این زمینه حفظ کنیم.
وی اظهار کرد: «پیش از ما در دهه 70 بازار تولید و صادرات زعفران در اختیار اسپانیا بود. اما ما موفق شدیم زعفران با کیفیت را با قیمت ارزان صادر کنیم.
اکنون کشوری قادر نیست 200 تن زعفران صادر کند و ما حرف اول را در این زمینه در دنیا می زنیم.
اوایل اردیبهشت ماه امسال «اسداله عسگراولادی» عضو کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران، عمده ترین دلیل کاهش صادرات زعفران را مربوط به استاندارد و طولانی بودن دریافت مجوزهای این بخش اعلام کرده بود.
به گفته وی، پنج کشور اسپانیا، چین، استرالیا، هلند و یک کشور آفریقایی به کاشت و تولید زعفران مشغولند و رقبای ایران هستند.* خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :