Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 185211
تاریخ انتشار : 5 تیر 1395 11:45
تعداد بازدید : 1266

دستمال کاغذی نانوتکس

توليد انواع دستمال كاغذي، دستمال حوله و دستمال توالت با خاصيت ميكروب كشي، به كمك دانش و فناوري نانو براي نخستين بار در دنيا، با لطف و عنايت حضرت حق تعالي توسط مخترعين شرکت گلريز محقق گرديد.
شرکت صنايع توليدات كاغذي خراسان گلريز با بيش از پنجاه سال سابقه درخشان در عرصه بهداشت و سلامت جامعه مفتخر است امروز با تلاش متخصصين، مخترعين و مديران ارشد خود به توليد محصولي براي نخستين بار در دنيا دست پيدا كند كه كشور عزيزمان ايران را در عرصه فناوري نانو همچون گذشته ممتاز خواهد كرد. طبق اعلام statnano، ايران در جايگاه هفتم توليد تكنولوژي نانو در جهان قرار دارد درحاليكه كشور هاي فرانسه، انگليس، اسپانيا، ايتاليا، تايوان، روسيه، استراليا و كانادا به ترتيب در جايگاه هاي هشتم الي پانزدهم رده بندي جهاني جاي گرفته اند.

توليد انواع دستمال كاغذي، دستمال حوله و دستمال توالت با خاصيت ميكروب كشي، به كمك دانش و فناوري نانو براي نخستين بار در دنيا، با لطف و عنايت حضرت حق تعالي توسط مخترعين شرکت گلريز محقق گرديد. همت بلند و تلاش شبانه روزي نخبگان علمي و كارشناسان شرکت گلريز اين ارمغان را به همراه داشت تا محصولي كه کمپانی هاي بزرگ در دنيا نتوانسته اند به آن دست يابند را با افتخار تقديم ميهن عزيزمان ايران كنيم.

پروژه اخذ مجوزهاي لازم جهت توليد كاغذ تيشو با فناوري نانو در مرداد ماه سال 1390 بطور رسمي آغاز و پس از گذشت چهار سال، مجوز توليد محصول از وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو صادر گرديد. در بازه زماني سپري شده بالغ بر 7 مورد آزمون هاي مختلف از قبيل XRD، SEM، TEM،SLS ، SAXS، DLS،Mass Spectroscopy ، PCS، AAS و همچنين تست هاي آنتي باكتريايي بر روي رايج ترين باكتري هاي بيماري زا همچون Escherichia Col،Pseudomonas Aeruginosa و Staphylococcus Aureus انجام گرفت.

مضافاً به اينکه تست هاي تحريك و تخريش پوستي، استنشاقي، چشايي و مخاطي بر روي حساس ترين موجودات زنده از قبيل خرگوش ماده از گونه آلبينو صورت گرفت و در نهايت تست هاي تكميلي ذکر شده موارد قبل بر روي حلزون از گونه Arion Lusitanicus اقدام گرديد، كه تمامي اين موارد با موفقيت مورد تائيد ستاد توسعه فناوري نانو رياست جمهوري و وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و همچنين كميته نانو فناوري سازمان غذا و دارو قرار گرفت. لازم به ذكر است که اطلاعات تكميلي ذيل در خصوص فن آوري نانو و مصرف آگاهانه از دستمال کاغذی نانوتكس مي باشد.

نانو چيست؟
نانو (NANO) واژه يوناني و به معني كوتوله است که يونانيان باستان از آن برای اشاره به افرادی با قد بسيار كوتاه، استفاده مي كردند. كلمه اي كه در روزگاران قديم به عنوان صفت برای افراد كوچك قامت بکار گرفته مي شد، امروزه به دانش و فن آوري بسيار پيشرفته مبدل شده است كه دست يافتن به آن كليد ورود به دنياي ماوراي طبيعت خواهد بود. مقياس نانو، ابعاد فوق العاده كوچك از عناصر و مواد مي باشد كه در آن مواد خواص جديدي پيدا خواهند نمود. به عنوان مثال اگر يك خط كش يك متري را به يک ميليارد قسمت تقسيم كنيم، يك قسمت از آن دقيقا معادل يك نانو خواهد بود و يا اگر يك تار موي خود را ده هزار بار كوچك كنيم، به ابعاد يك نانو خواهيم رسيد[1].

منشا پيدايش علم نانو
براي اولين بار ريچارد فاينمن برنده جايزه نوبل فيزيك، در يك سخنراني تكان دهنده واژه "نانو" را در دنيا مطرح كرد. فاینمن طی یک سخنرانی در همایش جامعه فیزیک آمریکا در سال ۱۹۵۹ در مؤسسه تکنولوژی کالیفرنیا براي اولين بار مطلبي را بيان كرد كه دنيا را متحول ساخت. او گفت : " آيا نمی توان تمامی مجموعه 24 جلدی دانش نامه بريتانيا را بر سر يک سوزن نوشت؟" [2].
به عبارت ديگر، فاينمن ادعا نمود که ابعاد اندازه گيري را مي توان آنقدر كوچك در نظر گرفت كه دانش نامه عظيم بريتانيا در سر يک سوزن جاي بگيرد. اين تفكر در سال 1959 بسيار دور از ذهن بود، اما با گذشت سال ها و رشد چشمگير علم و تكنولوژي، امروزه به سهولت مي توان اين امر را محقق نمود. هنگامي كه مواد و عناصر موجود در طبيعت از ابعاد خود خارج شده و وارد دنياي نانو مي گردند، خواص و ويژگي هاي آن ها به طور قابل توجهی تغيير پيدا مي كند. به عنوان مثال فلز طلا يك فلز تزئيناتي و گران قيمت است، هنگامي كه به ابعاد نانو تغيير بعد می دهد (كوچك تر مي شود) ماهيت آن متفاوت گشته به گونه اي که از آن در درمان بيماري سرطان و مباحث دارو رساني استفاده مي شود[2].

همانند طلا، نقره نيز فلزي ارزشمند و گران بهاست، با اين وجود هنگامی که فلز مذکور به ابعاد نانو منتقل می شود خاصيت ضد باكتري، ضد قارچ و ضد ويروس فوق العاده بالايي پيدا مي كند، به نحوی كه در كسري از ثانيه مي تواند 200 نوع از رايج ترين عوامل باكتريايي و بيماري زا را نابود كند. از اين حيث متخصصين واحد تحقيق و توسعه (D&R) شرکت صنايع توليدات كاغذي خراسان گلريز در دستمال کاغذی جديد خود با برند نانوتكس از فناوري نانو ذرات نقره جهت حذف عوامل بيماری زا استفاده نموده اند.

تاريخچه استفاده از فلز نقره از هزاران سال پيش تاكنون
از هزاران سال پيش خواص نقــــره مورد توجه بشر قرار گرفته بود. به عنوان نمونه در زمان طبابت ابوعلي سينا (در سال 402 هجري شمسي)، بيماري وبا در شهر شايع شد، بطوري كه تعداد زيادي از افراد مستمند و فقير در اثر اين بيماري جان باختند، ولی افراد ثروتمند مبتلا نمي شدند. ابوعلي سينا در تحقيقات خود متوجه شد که دليل عدم ابتلاي افراد ثروتمند شهر به بيماري وبا، نگهداري و مصرف مواد غذايي و نوشيدني ها در ظروفی از جنس فلز نقره بوده است [3]. همچنين سربازان آمريكايي در طول جنگ جهاني دوم در جيب خود سكه هاي از جنس نقره نگاه مي داشتند تا زماني كه دچار جراحتی شدند اين سكه را روي زخم گذاشته و از ايجاد عفونت و رشد عوامل بيماري زا بر روي زخم جلوگيري کنند. مهاجرين آمریکایی نيز یک سكه از جنس نقـــره را در ظرف شیر می انداختند تا فساد آن را به تاخیر بیاندازند[4].

محصولات تولید شده با فناوری نانو نقره در دنیا
در زير اطلاعات كاملي در مورد برخي كالا ها و محصولات پزشكي، غذايي، آرايشي و بهداشتي محتوي نانو ذرات نقره كه اخيرا توسط كشور هاي پيشرفته توليد شده اند، ذکر شده است[5].
  • کمپانی انگليسي Smith & Nephew Plc، در زمينه پزشكي جهت درمان زخم و جراحت، محصول Acticoat™ را توليد نموده است. لازم به ذكر است كهSmith & Nephew ، اولين کمپانی است كه موفق به دريافت تائيديه سازمان غذا و دارو (FDA) گرديد. Acticoat نوعي بانداژ جهت پوشاندن زخم و جراحت مي باشد، كه به علت حضور ذرات نانو نقره در بافت خود، خطر ايجاد و انتشار عفونت در محل جراحت را بسيار پايين مي آورد. به عبارت ديگر ذرات نانو نقره موجود در Acticoat، از رشد و تكثير باكتري و قارچ در محل جراحت جلوگيري مي نمايد[6].
  • کمپانی آمريكايي Baxter، تجهيزات پزشكي با نام تجاري Baxter Needless IV Connectors را توليد نمود. تجهیزات پزشکی ، آرايشي و بهداشتي این شرکت از سازمان غذا و دارو (FDA) گواهي نامه تائيد استفاده از پوشش های نانو نقره را دریافت نمود[6].
  • کمپانی آمريكايي I-Flow، كاتترهايي با پوشش نانو نقره با نام تجاريSilverSoaker Nanosilver Catheters™ را توليد نمود. با توجه به نتايج بدست آمده در طي تست هاي كلينيكي و آزمايشگاهي، ميزان ايجاد و انتشار عفونت در هنگام استفاده از اين نوع كاتتر شديدا كاهش يافت. به علت عملکرد مطلوب ذرات نانو نقره موجود در این محصول، در سال 2005 کمپانی غذا و دارو آمريكا (FDA) گواهي نامه تائيد استفاده از محصول فوق با پوشش نانو نقره را صادر نمود [6].
  • کمپانی آمریکایی Bard كالاي تجاري خود را با عنوان Bard Silver-coated Endotracheal Tubes در زمينه تجهيزات پزشكي وارد بازار نموده است. کمپانی مذكور با داشتن 100 سال سابقه حرفه اي در توليد تجهيزات پزشكي، موفق به دریافت تائیدیه از سازمان غذا و دارو (FDA) براي استفاده از لوله های پوشیده شده با نانو نقره جهت انجام جراحی نای گردید. بررسي هاي جامع صورت گرفته در سايت کمپانی www.bard.com موجود مي باشد. [6].
  • کمپانی آمريكايي Smart Silver، افزودني هاي شيميايي آنتي باكتريال با عنوان تجاري Oeko-Tex® را در زمينه هاي پزشكي، الياف و پوشاننده وارد بازار نمود. افزودني مذكور در زمينه هاي ضد عفوني كننده هاي تجهيزات پزشكي، منسوجات ضد باكتري و پوشاننده هاي آنتي میكروبيال وارد بازار شده است. کمپانی مذكور توانست در سال 2007 تائيديه EPA را دريافت نمايد[5].
  • کمپانی آلماني Bio-Gate در محصولات خود از فناوري نانو نقره استفاده نموده است. محصولات تجاري کمپانی مذكور در زمينه هاي پوشش هاي پلاسما، افزودني هاي شیمایی ضد ميكروبي، محلول هاي ضد باكتريايي جهت استفاده در بافت منسوجات، اسپري هاي آنتي باكتريال، تجهيزات پزشكي پوشش داده شده با نانو نقره و كالاي بهداشتي وارد بازار شده اند. با توجه به عملكرد مطلوب محصولات کمپانی Bio-Gate، در سال 2008 موفق به دريافت تائيديه رسمي EPA از آمریکا گرديد[7].
  • کمپانی Great Batch كالاي تجاري خود را با عنوان NanoSVO وارد بازار نموده است. اين کمپانی در زمينه توليد تجهيزات تنظيم كننده ضربان قلب (باطري قلب)، از تكنولوژي نانو نقره براي پوشش دهي استفاده نموده است. بررسي هاي جامع صورت گرفته در سايت کمپانی www.Great-Batch.com موجود مي باشد[5].
  • کمپانی كره اي GNS Nanogist و ژاپني DHC Skincare در زمينه كرم ها و مراقبت پوستي، به ترتيب كالا هاي Nanover™ Mask Pack و Platinum Silver Nanocolloid Cream را با فناوری نانو نقره ارائه نموده اند[5].

چرا دستمال كاغذي نانو در دنيا تا كنون توليد نشده است؟

مصرف كننده گرامي بنا به دلايلی که در قسمت های زيرين به آن ها اشاره می شود، دستمال كاغذي با تكنولوژي نانو تا كنون در هيچ نقطه اي از دنيا توليد نشده است:
1) محلول نانو نقره توليد شده داراي رنگ قهوه اي تيره يا سياه مي باشد كه در هنگام استعمال بر روي دستمال كاغذي، رنگ دستمال را بطور كامل كدر خواهد كرد. متخصصين شرکت گلريز براي نخستين بار در دنيا توانسته اند مشكل تغيير رنگ ذرات نانو موجود بر روي دستمال كاغذي را به طور كامل مرتفع نمايند، بنابراين دستمال مذكور شكل و ظاهري شفاف و عاري از هر گونه كدورت دارد.

2) ذرات نانو نقره روي دستمال كاغذي در محيط هاي مرطوب مانند مناطق شمال كشور ايران، فعال مي شوند. بنابراين در اين نواحي قبل از باز شدن درب جعبه، ذرات نانو نقره ميكروب ها و عوامل بيماري زا پيرامون خود را از بين برده و هنگامي كه درب جعبه توسط مصرف کننده جهت استفاده باز می گردد ديگر دستمال كاغذي خاصيت آنتي باكتريال خود را از دست داده است. مخترعين گروه تحقيق و توسعه شرکت گلريز با به كار گيري روش هاي نوين علمي، براي نخستين بار در دنيا توانستند خاصيت ضد باكتريايي نانو ذرات نقره موجود بر روي دستمال را داخل جعبه بسته بندي و پيش از مصرف در مناطق مرطوب و شرجي كشور به طور كامل حفاظت نمايند.

3) آزمايشات متعدد نشان داد که پوشش دادن ذرات نانو نقره به طور يكنواخت و با غلظت 0/0002 درصد يا 2 قسمت در ميليون (2ppm) بر روي سطح دستمال كاغذي، به طوري كه بيشترين خاصيت ضد باكتريايي فراهم شود، كار بسيار دشواري است. لازم به ذكر است كه غلظت 2ppm معادل 8 قطره در حدود 500 ليتر مي باشد، فلذا تا كنون در دنيا هيچ محصولي با چنين غلظت بسيار پايين نانو ذرات نقره كه خاصيت ضد ميكروبي بالايي داشته باشد، توليد نشده است. متخصصين و مخترعين شرکت گلريز براي نخستين بار در دنيا با توزيع يكنواخت غلظت 0/0002 درصد از نانو ذرات نقره بر روي دستمال كاغذي نانوتكس، توانسته اند به بيشترين خاصيت ميكروب زدايي اين ذرات در غلظت مذكور دست يابند.

كاربرد ها و مزاياي نانو تكس
از جمله ويژگي هاي منحصر به فرد این دستمال كاغذي مي توان به موارد ذيل اشاره كرد:
1) هنگامي كه افراد دست خود را با آب مي شويند پس از شست وشو مي توانند با خشك كردن دست توسط دستمال كاغذي نانوتکس عوامل ميكروبي و بيماري زا را از دستان خود بزدايند، يعني تنها كافي است دست خود را با آب شسته و سپس با این دستمال كاغذي خشك نمایند تا جامعه آماری میکروب های بیماری زای موجود بر روی دست را شدیداً کاهش دهند.
2) از جمله كاربردهای مهم دستمال كاغذي نانوتکس، كاهش شديد بار ميكروبي انواع سطوح در تماس با ميكروارگانيسم هاي بيماري زا است. براي اين منظور ابتدا بايد سطوح مورد نظر از قبيل ميز هاي اداري و غذاخوري، كابينت ها و غيره، مرطوب شوند سپس با كشيدن دستمال بر روي اين سطوح، عوامل ميكروبی و بيماري زاي اين نقاط به شدت كاهش مي يابند.
3) در مكان هاي پر تردد از قبيل رستوران ها، هتل ها، مدارس و غيره كه بار ميكروبي بيشتري نسبت به نقاط ديگر وجود دارد استفاده از دستمال كاغذي نانوتکس مي تواند عوامل بيماري زا را به طور چشم گيري كاهش دهد.
4) در محيط هایي از قبيل مطب پزشكان و دندانپزشكان، بيمارستان ها و مراكز درماني بهداشتي كه وجود عوامل بيمار زا بسيار رايج و قابل سرايت مي باشد محصول نانوتکس مي تواند بهترين كارايی خود را داشته باشد. قابل ذکر است که برای اثر بخشی بهتر و کاملتر این محصول لازم است دست و یا سطوح مختلف را با آب مرطوب کرده و سپس با دستمال نانوتکس خشک شود و یا میتوان خود دستمال را کمی نمناک نموده و سپس استفاده کرد. بدین صورت خاصیت میکروب زدایی آن به حداکثر ممکن خود خواهد رسید.
5) افراد مي توانند در هنگام عطسه زدن يا سرفه ، با نگاه داشتن دستمال كاغذي نانوتكس در مقابل دهان، از گسترش و شيوع عوامل بيماري زا در محيط اطراف جلوگيري نمايند.

علت استفاده از کلمه "هوشمند" در نامگذاری این محصول چیست؟
کلمه هوشمند به معنای دارای هوش ، خردمند و ... در لغت به چیزی گفته میشود که در شرایط مختلف واکنش های متفاوتی برای حصول یک نتیجه مثبت انجام دهد یا بعبارت ساده تر هر چیزی که توانایی تشخیص داشته باشد هوشمند نامیده میشود.

از ویژگی های منحصر بفرد دستمال کاغذی نانوتکس این را میتوان بیان کرد که خاصیت میکروب زدایی آن پس از مرطوب شدن دستمال یا سطح مورد نظر به حداکثر ممکن میرسد. حتی در مناطقی نظیر استان مازندران ، گیلان ، بندر عباس ، جزیره کیش ، قشم و ... که میزان بخار آب موجود در محیط بسیار بالاست این رطوبت تاثیری بر آن ندارد تا زمانی که دستمال نانوتکس با آب تماس مستقیم داشته باشد.

دیگر اینکه هنگامی که ابعاد عناصر شیمیایی بیش از یک میلیاردیم بار (109) کوچک می شوند، وارد دنیای جدیدی به نام نانو می گردند. در این حالت اتم ها و مولکول های مواد رفتاری کاملا متفاوت نسبت به حالت پیشین خود نشان می دهند. به عنوان مثال نقره فلزی است ارزشمند و گرانبها که اگر این فلز را حدود یک میلیاردیم بار کوچک نماییم وارد دنیای نانو خواهد شد و تغییر ماهیت خواهد داد و ماهیتی جدید همراه با خواص ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروس پیدا خواهد کرد.

در این حالت نانو نقره میتواند تعداد قابل توجهی از انواع باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها را در کوتاه ترین زمان ممکن نابود نماید.ذرات نانو نقره در سایز معین و به طور کاملاً یکنواخت سطح دستمال نانو تکس را می پوشانند.

تحقیقات حاکی از آن است که عمدتاً میکروارگانیسم های بیماری زا و مضر (پاتوژن) دارای بار منفی می باشند. دستمال نانوتکس باکتری های بیماری زا را به صورت هوشمند شناسایی می نماید و آنها را جذب خود می نماید. پس از آن که باکتری های مضر محیط توسط ذرات نانونقره شناسایی شدند، ذرات نانو نقره به دیواره سلولی می چسبند، غشای سلولی را پاره می کنند و به صورت ناخالصی وارد سلول می شوند. بدین ترتیب مکانیسم عمل باکتری به طور کامل تحت تاثیر غلظت ذرات نانونقره قرار می گیرد، عملکرد سلولی متوقف شده و اصطلاحاً سلول از بین می رود. به عبارت دیگر ذرات نقره در ابعاد نانو هوشمند سازی شده و توانایی نابود کردن رایج ترین عوامل میکروبی را دارند.* شرکت صنايع توليدات كاغذي خراسان گلريز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :