Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 185220
تاریخ انتشار : 5 تیر 1395 12:5
تعداد بازدید : 1022

اصغر طاهری کفرانی محقق اصفهانی

تثبیت و بهبود عملکرد آنزیم ها با فناوری نانو

محققان دانشگاه اصفهان با بهره گیری از نانوصفحات اکسید گرافن موفق به بهبود عملکرد کاتالیستی و پایداری آنزیم پرکاربرد زایلاناز شده اند.
محققان دانشگاه اصفهان با بهره گیری از نانوصفحات اکسید گرافن موفق به بهبود عملکرد کاتالیستی و پایداری آنزیم پرکاربرد زایلاناز شده اند.

 این آنزیم اصلاح شده در مقیاس آزمایشگاهی می تواند در صنایع مختلفی مانند صنایع غذایی، کشاورزی، تولید کاغذ و غیره کاربرد داشته باشد.

آنزیم به کاتالیستی اطلاق می شود که سرعت فرایندهای زیستی را افزایش می دهد. مهندسی آنزیم در واقع اصلاح آنزیم ها است به نحوی که در عملکرد آن بهبود حاصل شود. یکی از خصوصیات آنزیم ها عمر کوتاه آنها است که می توان با اصلاح آن و یا به عبارتی با مهندسی آنزیم بر این عیب غلبه کرد.

در سال های گذشته از مواد گوناگونی از جمله ذرات مغناطیسی، مواد پلیمری و نانولوله های کربنی برای مهندسی آنزیم و افزایش کارایی آنها استفاده شده است.

اصغر طاهری کفرانی با اشاره به آنزیم زایلانار و کاربردها و محدودیت های آن، به تبیین اهداف دنبال شده در این طرح پژوهشی پرداخت و گفت: آنزیم زایلاناز در فرایندهای صنعتی مختلفی مانند شفاف سازی آب میوه، رنگ زدایی خمیر کاغذ، بهبود خمیر نان، شیرین کننده نوشابه و کمک به استخراج روغن از گیاهان کاربرد دارد.

وی افزود: عمر کوتاه، پایداری کم، بازیابی مجدد دشوار و فرایند خالص سازی پر زحمت محصول از محدودیت های اصلی آنزیم ها هستند. ازاین رو هدف اصلی این پژوهش اصلاح آنزیم است، به نحوی که عمر آنزیم افزایش یافته و بازیابی آن نیز آسان شود.

این پژوهشگر تاکید کرد: روش اصلاح آنزیم در این پژوهش بر پایه تثبیت آنزیم بر روی نانوحامل بوده است.

طاهری کفرانی خاطرنشان کرد: آنزیم تثبیت شده پایداری بالاتری نسبت به آنزیم آزاد و هزینه سنتز پایین تری نسبت به دیگر روش های تثبیت آنزیمی دارد. همچنین استفاده از این آنزیم در صنایع مختلف، اثرات جانبی مضر و سمی نخواهد داشت.

به گفته وی، کوچکی و نظم صفحات گرافن و همچنین ظرفیت بالای اتصال گروه های کربنی و مساحت سطح بالای آنها موجب شده است از این ماده به عنوان بستر تثبیت آنزیم استفاده شود. به علاوه نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن جهت اعطای قابلیت بازیابی و استفاده مجدد به آنزیم اضافه شده است.

این پژوهشگر اضافه کرد: ابتدا با تبدیل صفحات گرافیت به گرافن اکسید به وسیله واکنش هامر و مغناطیسه کردن بستر توسط نانوذرات اکسید آهن، تغییراتی در سطح ایجاد کردیم. آنزیم به وسیله گروه های سیانوریک کلراید به صورت کووالانسی بر بستر متصل شد.

طاهری کفرانی گفت: در طول مراحل سنتز از روش های میکروسکوپی SEM و TEM و روش های VSM، FT-IR، XRD و TGA برای بررسی مواد سنتز شده استفاده شد و همچنین شرایط بهینه دمایی و pH با فعالیت بیشینه آنزیمی برای هر دو آنزیم آزاد و تثبیت شده تعیین شد.

وی عنوان کرد: برای باز فرآوری و استفاده مجدد آنزیم تثبیت شده، میزان فعالیت آن طی سیکل های متناوب آزمایش و میزان پایداری آنزیم مشخص شد.

این پژوهشگر تاکید کرد: نتایج نشان داده اند که آنزیم اصلاح شده در pH=۶/۵ و دمای ۶۰ درجه سانتی گراد بیشترین فعالیت و پایداری خود را به نمایش می گذارد. همچنین این آنزیم در طی سه ماه و نیم نگهداری در دمای ۴ درجه سانتی گراد، ۷۰ درصد فعالیت کاتالیتکی خود را حفظ کرده است.

طاهری کفرانی خاطرنشان کرد: از آنزیم تثبیت شده می توان طی ۱۰ چرخه فعالیت آنزیمی استفاده کرد به نحوی که میزان کاهش فعالیت آنزیم در استفاده مجدد محسوس نباشد. این نانوصفحات می توانند برای تثبیت آنزیم های دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد.

این تحقیقات حاصل تلاش های اصغر طاهری کفرانی و امیر لندران اصفهانی اعضای هیات علمی دانشگاه اصفهان و شیما محمدی و مریم رویوران دانشجویان کارشناسی ارشد این دانشگاه است.

نتایج این پژوهش در مجله Chemical Engineering Journal (جلد ۲۸۸، سال ۲۰۱۶، صفحات ۴۱۴ تا ۴۲۲) به چاپ رسیده است.* خبرگزاری مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :