Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 185260
تاریخ انتشار : 5 تیر 1395 14:5
تعداد بازدید : 407

امید امینی‌آذر مجری طرح

رمزگشایی از کتیبه های میخی با نرم افزار محققان ایرانی

این نرم افزار می تواند کتیبه های خط میخی دوران هخامنشی را به 4 زبان فارسی، کردی، انگلیسی و عربی ترجمه کند.
محققان دانشگاه آزاد نرم افزار فرهنگ لغت میخی برای رمز گشایی از کتیبه های خط میخی دوره هخامنشی ارائه کردند که کاربر قادر است علاوه بر ترجمه، نحوه تلفظ آن را بشنود.

امید امینی آذر مجری طرح  با اشاره به طراحی و پیاده سازی نرم افزار فرهنگ لغت خط میخی گفت: این نرم افزار می تواند کتیبه های خط میخی دوران هخامنشی را به 4 زبان فارسی، کردی، انگلیسی و عربی ترجمه کند.

وی با اشاره به جزئیات این نرم افزار خاطر نشان کرد: در محیط برنامه این نرم افزار صفحه کلیدی به خط میخی پیش بینی شده است که با آن می توان کلمات میخی را وارد نرم افزار کرد.

آذری اضافه کرد: با وارد کردن کلمات میخی، این نرم افزار به صورت خودکار بعد از نوشتن دو حرف از کلمه، تمام کلماتی را که با آن دو حروف شروع می شود، لیست و کلمات را به طور صحیح ترجمه می کند.

مجری طرح، امکان شنیدن نحوه تلفظ کلمات را از قابلیت های این نرم افزار نام برد و یادآور شد: صفحه کلید مجازی این نرم افزار به صورتی طراحی شده است که با فشردن کلیک ماوس روی هر حرف، کاربر می تواند نحوه تلفظ آن حرف را بشنود.

به گفته این محقق این نرم افزار قابل نصب بر روی کلیه سیستم عامل های ویندوز ۷ و ۸ و ۱۰ و XP است.

امینی آذر با اشاره به اهمیت این نرم افزار اظهار کرد: با استفاده از این نرم افزار مشکل اصلی کاربران در ترجمه کتیبه های خط میخی دوران هخامنشی که هم اکنون اطلاعات کافی در مورد آن وجود ندارد، مرتفع خواهد شد و علاقه مندان و پژوهشگران رشته باستان شناسی می توانند کتیبه های خط میخی را رمزگشایی و ترجمه کنند.

وی با اشاره به مزایای این نرم افزار، اضافه کرد: صرفه جویی در وقت، کاهش هزینه ها در خرید کتاب و استفاده از اینترنت، کاربرد آسان، عاری بودن از هر گونه خطا و اشتباه در معنی کلمات، کاربردی شدن آن برای گردشگران و عموم مردم در بناهای تاریخی و توانایی در خواندن متون میخی بدون نیاز به راهنما در محل های تاریخی از جمله مزایای این نرم افزار است.

 این طرح از سوی پژوهشگران دانشگاه آزاد واحد مهاباد اجرایی شده است.* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :