Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 185408
تاریخ انتشار : 8 تیر 1395 10:44
تعداد بازدید : 599

ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلام

ایران با پیروزی انقلاب گامی بزرگ در عمل به قرآن برداشت

با پیروزی انقلاب اسلامی، ملت ایران گامی بسیار بزرگ را در عمل به قرآن كریم برداشت.
ابوذر ابراهیمی ترکمان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلام گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی، ملت ایران گامی بسیار بزرگ را در عمل به قرآن كریم برداشت.

مراسم تجلیل و اهدای جوایز به ۲۳ نفر برگزیده ایرانی جشنواره بین المللی خوشنویسی جهان اسلام (ارسیكا)، پنجشنبه ۳ تیرماه در محل برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن كریم در مصلای امام خمینی (ره) و با حضور ابوذر ابراهیمی تركمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، خالد ارن، رییس مرکز تحقیقات تاریخ، هنر و فرهنگ اسلامی (ارسیکا) و حجت‎الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنرانی خود در این مراسم، قرآن كریم را معجزه بزرگ و جاوید پیامبر گرامی اسلام (ص) عنوان كرد كه خداوند بزرگ برای هدایت بشریت نازل كرده است. وی گفت: حیات جامعه اسلامی به زنده بودن این كتاب بزرگ در میان آنان بستگی دارد؛ زیرا قرآن كریم، كلام خالق باری تعالی برای نجات انسان ها از گمراهی و رهنمون ساختن آنان به سوی نور و رستگاری است.

وی ادامه داد: حتی در سطح عموم ملت ایران در جای جای زندگیشان، حضور قرآن احساس شده است. مراسم ها و آیین ها با این كتاب شریف متبرك شده و حتی نامگذاری فرزندان نیز با استمداد از قرآن كریم انجام می شده است. حافظ، این شاعر بزرگ ایرانی به افتخار حفظ قرآن این لقب را گرفته و در اشعار خود به آن افتخار كرده است.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین گفت: با مروری گذرا بر گذشته این ملت درمی یابیم كه ایرانیان تلاش كرده اند عامل به سخن پیامبر گرامی اسلام (ص) در توجه به قرآن كریم و اهل بیت پیامبر (ع) باشند. آنان در عین ارادات به اهل بیت عصمت و طهارت كه ویژگی این ملت بزرگ به شمار می آید، كوشیده اند در تمامی سطوح، عالم و عامل به آیات نورانی قرآن كریم باشند و این كتاب عظیم را در میان خود گرامی بدارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با بیان اینكه با پیروزی انقلاب اسلامی، ملت ایران گامی بسیار بزرگ را در عمل به قرآن كریم برداشت، اظهار كرد: هدف اصلی این انقلاب بر اساس رهنمودهای حضرت امام خمینی (ره)، عمل به قرآن كریم و حاكم كردن اسلام بر این سرزمین و زنده كردن اسلام در میان امت اسلامی بوده است.

ابراهیمی تركمان در بخش دیگری از سخنانش گفت: ما امروز در كشور شاهد خیل عظیم قاریان، حافظان، خطاطان و هنرمندان رشته های مختلف قرآنی هستیم كه علاوه بر پراكندن رایحه قرآنی در این كشور، افتخارات زیادی را همه ساله برای كشورمان در مجامع و همایش های بین المللی قرآنی به ارمغان می آورند. برگزاری مسابقات مختلف قرآن كریم در كشور و برگزاری هرساله نمایشگاه بین المللی قرآن كریم در شهرهای مختلف و در تهران كه اكنون شاهد برگزاری بیست وچهارمین دوره آن هستیم نیز از نتایج این رستاخیز قرآنی در جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: چندی پیش نیز هنرمندان خطاط قرآنی در تركیه با درخشش خود افتخاری دیگر را برای ایران اسلامی رقم زدند كه لازم می دانم از سوی خود به عنوان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این موفقیت را به برگزیدگان ایرانی جشنواره بین المللی خوشنویسی جهان اسلام تبریك بگویم. همچنین از برگزاركنندگان این جشنواره و پروفسور خالد ارن رییس «ارسیكا» كه برای اهدای جوایز اكنون در اینجا حضور پیدا كرده اند، قدردانی می كنم.

حجت الاسلام محمدرضا حشمتی، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز طی سخنانی در این مراسم با اشاره به تاریخ دیرینه هنر خطاطی در کشور، اظهار کرد: مدارس، حوزه های علمیه و دانشگاه های کشورمان از دیرباز مهد خوشنویسی بوده اند، به طوری که اغلب مراجع گرانقدر ما در زمینه هنر خوشنویسی فعالیت داشته اند.

در این همایش همچنین استاد جلیل رسولی، خوشنویس نامی کشورمان نیز ضمن تشریح فعالیت های فرهنگی و اسلامی سازمان ارسیکا، از زحمات خالد ارن، مدیر کل سازمان فرهنگی اسیکا در زمینه برگزای مسابقات فرهنگی و هنری قدردانی کرد.

خالد ارن، مدیرکل سازمان «ارسیکا» نیز در پایان همایش ضمن ابراز تشکر از شرکت هنرمندان خوشنویس ایرانی در مسابقات ارسیکا، بر لزوم تقویت فرهنگ و هنر اسلامی در جهان تأکید کرد.

گفتی است در پایان این مراسم به ۲۳ نفر از خوشنویسان ایرانی که در دهمین دوره مسابقات خوشنویسی ارسیکا برگزیده شده بودند، جوایز ارزند ه ای اهدا شد.* خبرگزاری مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :