Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 185509
تاریخ انتشار : 9 تیر 1395 12:22
تعداد بازدید : 583

درمان مؤثر زخم معده با فناوری نانو توسط محققان کشور

محققان دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز موفق به سنتز نانوحاملی شدند که می تواند بیماری زخم معده را به صورت مؤثرتری درمان کند. بیماری زخم معده به معنی نوعی آسیب خوش خیم در معده است که نام دیگر آن «پپتیک اولسر» است.

درگذشته های نه چندان دور تصور می شد شیوه زندگی مانند علاقه زیاد به غذاهای پر ادویه یا شغل های استرس زا ریشه ی زخم معده است. اما امروزه پزشکان دریافته اند که علت اصلی زخم معده نوعی باکتری است.

زخم معده یکی از رایج ترین بیماری های گوارشی به شمار می آید که در صورت بی توجهی به آن می تواند به بیماری های خطرناک تری از جمله سرطان معده منتهی شود. با این تفاسیر، معالجه مؤثر این بیماری یکی حوزه های پژوهشی در علم پزشکی و داروسازی محسوب می شود.

همایون احمد پناهی، محقق طرح ضمن اشاره به داروی «فاموتیدین» به عنوان داروی درمان بیماری زخم معده، در خصوص اهداف پیگیری شده در این طرح گفت: هدف از انجام این طرح سنتز و معرفی یک نانوحامل جدید به منظور دارورسانی مؤثر و هدفمند جهت درمان بیماری زخم معده بوده است.

وی ادامه داد: کاهش هزینه درمان، افزایش سرعت اثربخشی دارو و کاهش عوارض جانبی مصرف دارو از مزایای استفاده از این نانوحامل به عنوان دارورسان است.

احمد پناهی با بیان اینکه نانوحامل سنتز شده در این طرح از یک جزء پلیمری و یک جزء اکسیدی تشکیل شده است، اظهار کرد: نانوذرات مغناطیسی آهن به وسیله ی پلیمرهای هوشمند اصلاح شده است؛ این موضوع موجب می شود علاوه بر اینکه فرایند تحویل دارو به صورت موضعی و کنترل شده انجام پذیرد، با استفاده از نانوجاذب های حساس به دما، عوارض جانبی دارو به حداقل می رسد.

به گفته وی، در این پژوهش نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن به روش هم رسوبی و با بهره گیری از کمپلکس های آهن سنتز شده و سطح آن ها با استفاده از ترکیبات آلی و پلیمرهای هوشمند اصلاح شده است؛ سپس از این نانوحامل به منظور دارورسانی هدفمند داروی فاموتیدین استفاده شده است.

وی افزود: از روش های مختلف مشخصه یابی از جمله میکروسکوپ الکترونی جهت ارزیابی این نانو حامل استفاده شده و در نهایت شرایط دارورسانی بهینه، از جمله «pH»، دما و ظرفیت تعیین شده است.

به گفته احمدپناهی، نتایج حاکی از آن است که حدوداً ۷۳ درصد از داروی بارگذاری شده درون نانوحامل، در مدت زمان ۱ ساعت درون مایع شبیه سازی شده ی محیط معده آزاد شده است.

این تحقیقات حاصل تلاش های دکتر همایون احمدپناهی – عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز- و سارا نصرالهی- دانش آموخته ی مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه است.

نتایج این کار در مجله International Journal of Pharmaceutics (جلد ۴۷۶، سال ۲۰۱۴، صفحات ۷۰ تا ۷۶) به چاپ رسیده است.* خبرگزاری مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :