Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 185530
تاریخ انتشار : 9 تیر 1395 15:12
تعداد مشاهدات : 2172

حبیب ربیعیان، مدیر عامل شرکت دانش بنیان طبرستان

دستگاه وجین کن برنج طراحی و ساخته شد

دستگاه وجین کن برنج به منظور مبارزه با علف‎های هرز در مزارع شالیزاری مازندران ساخته شد.

 دستگاه وجین کن برنج به منظور مبارزه با علف‎های هرز، در دو نوبت پس از نشاکاری در مزارع شالیزاری که به صورت مکانیزه کشت شده اند مورد استفاده قرار می‎گیرد.

حبیب ربیعیان مدیر عامل شرکت دانش بنیان طبرستان با اشاره به تاثیر استفاده از این دستگاه در بهبود اثر گذاری در کود اضافه شده به زمین بیان کرد: طرح تولید وجین کن برنج یک طرح تقاضا محور بر اساس نیاز بخش کشاورزی کشور است و در راستای دستیابی به دانش فنی و تولید آن اجرا شد. در این راستا ابتدا تکنولوژی‎های وارداتی بومی سازی شده و بر اساس شرایط زراعی موجود بهینه سازی شده است.

ربیعیان افزود: به کارگیری دستگاه وجین کن پس از انجام عملیات نشاکاری باعث حذف علف‎های هرز موجود در اطراف بوته‎های نشا شده، هوادهی به خاک، خروج گازهای سمی از اطراف ریشه گیاه و اختلاط بهتر کود با خاک و در نهایت سبب اثرگذاری بهتر کود اضافه شده به زمین شود.

وی گفت: بهترین زمان برای کار وجین در نوبت اول ۹ تا ۱۲ روز پس از نشاکاری و در نوبت دوم ۲۱ تا ۲۴ روز پس از نشاکاری است. مدیر عامل این شرکت فناور شاسی را قسمت اصلی دستگاه وجین کن برنج معرفی کرد و گفت: کلیه اجزای دستگاه بر روی شاسی نصب شده اند. شاسی متشکل از دو عدد لوله آلومینیمی (یک لوله مستقیم و یک لوله خمیده) متصل به هم است که از یک انتها به موتور و از انتهای دیگر به پوسته گیربکس منتهی می‎شود.

ربیعیان در ادامه گفت: موتور، شاسی، دستگیره کنترل و هدایت، سیستم انتقال قدرت، روتورها، توپی‎های وجین کن، سپرهای محافظ گیاه، محافظ روتور از دیگر قسمت‎های تشکیل شده این دستگاه به شمار می‎­روند.

وی با بیان این که موتور این وجین کن از نوع بنزینی است گفت: موتور این دستگاه چهار زمانه، هوا خنک و تک سیلندر با قدرت تولیدی ۶/۱ اسب بخار، ساخت شرکت Honda ژاپن بوده، توان مورد نیاز جهت حرکت عامل‎های وجین کننده (روتورها) را تامین می‎­کند.

این فعال حوزه فناوری با بیان این که گیربکس از نوع کاهنده حلزونی با پوسته آلمینیومی با نسبت کاهش ۱ به ۴۰ است بیان کرد: نیروی تولید شده توسط موتور از طریق کلاچ گریز از مرکز به یک کابل سیمی چند لایه و بعد از آن به یک شافت فولادی و در نهایت به چرخدنده محرک گیربکس منتقل می‎شود.

نبیعیان با توضیحی در خصوص روتور دستگاه وجین کن، عنوان کرد: روتور( محور توپی‎ها) محور افقی سرتاسری است که واحدهای وجین کن (توپی‎ها) بر روی آن نصب شده اند.

وی افزود: روتور به صورت ۳ تکه بوده، محور اصلی آن از میان چرخدنده حلزونی گیربکس عبور می‎نماید. به علت اختلاف قطر زیاد محور اصلی با سوراخ‎های وسط توپی، از ۲ عدد پروفیل چهار گوش به عنوان فاصله پرکن استفاده به عمل می‎آید.

ربیعیان افزود: وجین کن برنج از جمله طرح‎های کلان است که از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مورد حمایت قرار می‎گیرد. مدیر عامل شرکت طبرستان با اشاره به عامل‎های اصلی این دستگاه گفت: توپی‎های وجین کن (عامل‎های وجین کن) عامل اصلی دستگاه وجین کن است که عملیات به هم زدن خاک و دفن علف‎های هرز توسط این واحدها انجام می‎گیرد. این دستگاه وجین کن از نوع ۲ ردیفه بوده، از این رو دارای ۲ واحد وجین کن (توپی) است.

ربیعیان در ادامه توضیحاتش بیان کرد: هر توپی متشکل از دو عدد چرخ ستاره ای شش گوش است که با فاصله ۵/۱۶ سانتی متر از همدیگر توسط چنگه‎هایی به هم دیگر متصل شده اند. بر روی هر یک از یال‎های چرخ‎های ستاره ای، یک چنگه ۵ دندانه ای با زاویه تمایل ۲۰ درجه نسبت به سطح افق قرار گرفته است. بنابراین هر توپی وجین کن متشکل از ۶ چنگه می‎باشد که در نتیجه چرخش توپی‎ها بر روی زمین، وارد خاک شده، عملیات دفن علف‎های هرز را انجام می‎دهند.

این فعال حوزه فناوری با اشاره به دیگر فناوری‎های به کار گرفته در این دستگاه بیان کرد: در قسمت جلوی روتور دستگاه وجین کن، صفحات جدا کننده ای قرار گرفته اند که با استفاده از آنها می‎توان به هنگام پیشروی دستگاه در زمین، ردیف‎های کشت نشا را از کنار توپی‎های وجین کن عبور داد تا از برخورد چنگه‎های وجین کن با بوته‎های نشا و آسیب دیدگی آنها جلوگیری به عمل آید.

به عبارتی دیگر، همانند سپرهایی از دو طرف شاخ و برگ گیاه را در برابر چنگه‎ها محافظت می‎کند. وی در پایان افزود: دستگاه دارای دسته یا فرمان دو شاخه ای بوده، اهرم اهرم گاز و کلید خاموش کردن موتور بر روی آن نصب می‎گیرند. برای دور زدن دستگاه در انتهای مسیر و انتقال به مسیری دیگر، با بالا کشیدن این دسته، قسمت جلو دستگاه بلند شده، از خاک خارج می‎شود. گفتنی است این شرکت با تولید دستگاه وجین کن برنج در سومین مراسم رونمایی از دستاوردهای دانش بنیان صندوق نوآوری و شکوفایی حضور داشت.

* پایگاه خبری ایران توانا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :