Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 185556
تاریخ انتشار : 10 تیر 1395 11:24
تعداد بازدید : 516

هشام جابر، کارشناس استراتژیک لبنان

اگر ایران و حمایت هایش نبود موضوعی به نام فلسطین باقی نمی ماند

اگر امام خمینی نبود شاید هیچ کسی روزی را به نام روز قدس نام گذاری نمی کرد.

یکی از کارشناسان مسائل استراتژیک لبنان در مصاحبه ای گفت در صورتی که ایران و حمایت هایش نبود موضوعی با نام فلسطین باقی نمی ماند.

  ماه رمضان سال 1358 خورشیدی بود که  امام خمینی، در پیامی، آخرین جمعه ماه رمضان هر سال را به عنوان روز قدس تعیین کردند و آن را روز حیات اسلام نامیدند. از آن پس، همه ساله در آخرین جمعه ماه رمضان، مردم با شعارهای «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر آمریکا»، «امریکا عدوّالله» و «اسرائیل عدوّالله»، خواستار رهایی بیت المقدس از چنگال نظام صهیونیستی می شوند و با حضور پرشور خویش، حمایت خود را از مردم فلسطین و مبارزات آنان تا آزادی قدس شریف اعلام می کنند. این روز را نه تنها ملت ایران بلکه مردم بسیاری از کشورهای مسلمان دیگر و حتی دیگر کشورها پاس می دارند.

"هشام جابر" کارشناس استراتژیک لبنان درباره روز جهانی قدس پرداخت.

اکثر کشورهای عربی به دوستان اسرائیل تبدیل گشته اند

هشام جابر در این مصاحبه گفت: موضوع فلسطین به موضوع فراموش شده ای تبدیل شده است و اگر جمهوری اسلامی ایران و حمایت هایش از ملت فلسطین نبود اصلاً دیگر موضوعی به نام فلسطین باقی نمی ماند. ایران همواره به صورت مداوم درباره حقوق ملت فلسطین و لزوم حمایت از آنها سخن می گوید. البته مایه تأسف است که میان فلسطینی ها گسستگی وجود دارد. در آنجا تشکیلات خودگردان و گروه های مبارز و دیگر گروه ها وجود دارد. هم اکنون درگیری اعراب با اسرائیل دیگر پایان یافته است و دیگر درگیری وجود ندارد چون اکثر کشورهای عربی به دوستان اسرائیل تبدیل گشته اند مگر آنکه نسل جدیدی بیاید و بار دیگر به مبارزه با اسرائیل بپردازد یا آنکه محور مقاومت به پیروزی برسد چون در حال حاضر محور مقاومت درگیر مبارزه با دشمن دائمی خود یعنی تروریسم بوده و امید است که طی سال های آتی گشایشی در زمینه موضوع فلسطین ایجاد شود اما خواسته ای که از ملت فلسطین وجود دارد آن است که با یکدیگر متحد باشند، خواسته ای که متأسفانه تاکنون محقق نشده است.

باعث تأسف است که کشورهای عربی هیچ حمایتی از مسجدالاقصی و قدس نمی کنند

وی در پاسخ به سؤال دیگری گفت: اگر امام خمینی نبود شاید هیچ کسی روزی را به نام روز قدس نام گذاری نمی کرد چون قدس به موضوع فراموش شده ای تبدیل شده بود. در حال حاضر صهیونیست ها در حال اخراج اعراب و مسلمانان از قدس هستند و بعید نیست که اسرائیل چند سال دیگر بگوید که "چرا درباره قدس صحبت می کنید حال آنکه هیچ عرب یا مسلمانی در آن زندگی نمی کنند؟". همچنین وضعیت مشابهی نیز مسجدالاقصی را تهدید می کند. باعث تأسف است که تعدادی از کشورهای عربی و به خصوص کشورهای عربی حوزه خلیج فارس هیچ حمایتی از مسجد الاقصی و قدس نمی کنند و حتی ائتلاف مخفیانه ای را با اسرائیل تشکیل داده اند.* خبرگزاری تسنیم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :