Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 185884
تاریخ انتشار : 16 خرداد 1395 13:11
تعداد مشاهدات : 205

نخستین آزمایشگاه مرجع تست تجهیزات خورشیدی حرارتی افتتاح شد

این آزمایشگاه مجهز به آزمون عملکرد کلکتور و آبگرمکن خورشیدی است که هدف از آن انجام تست ‎ها طبق استاندارد ISO است
این آزمایشگاه با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدید پذیر معاونت علمی در پژوهشگاه صنعت نفت و با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی با توان متخصصان داخلی بومی­سازی شده است و کشور را از صادرات نمونه خارجی این نمونه بی نیاز کرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدید پذیر معاونت علمی در مراسم رونمایی این آزمایشگاه پرتابل گفت: خوشحال هستم که با این اقدام گامی دیگر درزمینه توسعه انرژی های تجدید پذیر برداشته شد، خوشبختانه کشور ما با توجه به موقعیت جغرافیایی خود در بحث انرژی خورشیدی مزیت های بسیاری دارد البته توسعه این بخش نیازمند توسعه زیرساخت های لازم است.
سیروس وطن خواه مقدم بیان کرد: امروز با حمایت ستاد آزمایشگاه مرجع، تست کلکتور و آبگرمکن خورشیدی ساخت داخل یا وارداتی برای نخستین بار در کشور راه اندازی شد که این پروژه حاصل تلاش همکاران در ستاد از گذشته تا به امروز است که نتیجه آن بی نیازی کشور از واردات این محصول است.
حمیدرضا کاتوزیان رییس پژوهشگاه صنعت نفت نیز در این مراسم آبگرمکن خورشیدی را جزء پیشرفته ترین تجهیزات در زمینه اقدام برای استفاده از انرژی تجدیدپذیر خورشیدی دانست و بیان کرد: علی رغم این که به طور میانگین در کشور شاهد 280 روز آفتابی هستیم اما در کشور ما فعالیت وسیعی در این زمینه وجود نداشته است، افتتاح این آزمایشگاه گام بزرگی در این حوزه است که اگر بخش خصوصی نیز در این زمینه فعال شود در زمینه تست کیفی و عملکردی این تجهیزات موفق ترعمل خواهیم کرد.
این آزمایشگاه مجهز به آزمون عملکرد کلکتور و آبگرمکن خورشیدی است که هدف از ان انجام تست ‎ها طبق استاندارد ISO است در واقع با این آزمایشگاه، این مرکز اولین مرکزی است که عملکرد این تجهیزات را طبق سه استاندارد با 14 آزمون انجام می دهد.
علاوه بر این، قیمت تمام شده این تجهیزات که به صورت دانش بومی ساخته شده است چندین برابر کمتر از نمونه خارجی آن است. تا پیش از این کشورهای آلمان، ایتالیا، آمریکا و فرانسه دانش ساخت این دستگاه را داشتند، البته در اکثر تجهیزات دیگر دو دستگاه متفاوت برای کلکتور و آبگرمکن وجود دارد اما در این مدل هر دو بخش در یک دستگاه هستند.* خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :