Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 185898
تاریخ انتشار : 14 تیر 1395 15:56
تعداد مشاهدات : 958

واحد دوم بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر افتتاح شد

واحد دوم بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر استان خوزستان افتتاح شد.

وزارت نیرو اعلام کرد: واحد دوم بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر هم زمان با گرم ترین روزهای تابستان و اوج گیری مصرف برق به بهره برداری رسید.

 بهره برداری از واحد دوم بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر موجب شد تا ظرفیت شبکه برق کشور به 75 هزار و 20 مگاوات برسد .
نیروگاه سیکل ترکیبی در واقع ترکیبی از توربین بخار و توربین گازی است؛ ژنراتور توربین گازی، برق تولید می کند و همزمان، انرژی حرارتی تلف شده از توربین گاز (توسط محصولات احتراقی) برای تولید بخار مورد نیاز توربین بخار استفاده و به این ترتیب برق اضافی تولید می شود و با ترکیب کردن این دو، سیکل بهره وری نیروگاه افزایش پیدا می کند.
بنیروگاه سیکل ترکیبی در قالب چهار واحد گازی از مجموعه طرح 6 هزار مگاوات نیروگاه گازی (مرحله دوم) توسط دولت در استان خوزستان برای تامین برق در حال ساخت است و اکنون دو واحد آن به بهره برداری رسید.
براساس پیش بینی های انجام شده، سومین واحد گاز این نیروگاه پاییز امسال به ظرفیت 162 مگاوات به شبکه سراسری برق کشور سنکرون می شود و واحد چهارم پیش از اوج مصرف برق سال 96 وارد مدار برق کشور خواهد شد.
سنکرون، وصل دو شبکه کاملا مجزا به طریقی است که هیچ نوع شدت جریان ضربه ای قابل ملاحظه ایجاد نشود.
ظرفیت بخش گاز نیروگاه 648 مگاوات است و یک پست فشارقوی به ظرفیت 230 کیلوولت برق، تولیدی از نیروگاه را به شبکه سراسری منتقل می کند.
برای تامین سوخت این نیروگاه در ایام کمبود گاز، سه مخزن هرکدام به ظرفیت 20 هزار مترمکعب برای ذخیره گازوییل تعبیه و طراحی شده که تا 45 روز می توانند سوخت نیروگاه را تامین کنند.
نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر به منظور توسعه تولید برق کشور و پاسخگویی به رشد مصرف منطقه و استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور در 15 کیلومتری شهر ماهشهر و در حاشیه شرقی جاده قدیم جراحی و در زمینی به مساحت حدود 100 هکتار واقع شده است.
شرکت مپنا سازنده تجهیزات و پیمانکار اصلی این پروژه بوده و اکثر تجهیزات این نیروگاه ساخت داخل است.
راه اندازی این واحد نیروگاهی، میزان برق تولید شده توسط نیروگاه های زیرمجموعه شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی در کشور به 37 هزار و 10 مگاوات رسید.
روز گذشته مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی از آغاز ساخت نخستین نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس F کشور با تحویل نخستین محل ساخت نیروگاهی در منطقه بندرعباس به شرکت مپنا خبر داده بود.
* خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :