Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 185966
تاریخ انتشار : 15 تیر 1395 11:56
تعداد مشاهدات : 513

دکتر صاحبعلی منافی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود

دستگاه هیدروفرمینگ ورقی با قابلیت تولید قطعات فنجانی

اختراع دستگاه هیدروفرمینگ ورقی با قابلیت تولید قطعات فنجانی شکل از جنس تیتانیوم . دستگاه هیدروفرمینگ ورقی با قابلیت تولید قطعات فنجانی شکل از جنس تیتانیوم توسط دکتر فریبرز فروهنده از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود طراحی، ساخته و ثبت اختراع بین المللی شد.

دکتر صاحبعلی منافی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود با اعلام این خبر اظهار کرد: دستگاه طراحی شده با روش هیدروفرمینگ ورقی قابلیت ساخت قطعات از جنس تیتانیوم در حالت متقارن و غیرمتقارن را دارا است.

وی افزود: روش هیدروفرمینگ به دلایل بسیاری در علم امروز مکانیک مورد توجه است که می توان به امکان ساخت و تولید قطعات پیچیده و عدم محدودیت در شکل آن ها اشاره کرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود اظهار کرد: این دستگاه توسط دکتر فریبرز فروهنده از اعضای هیات علمی گروه مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود در دانشگاه واراناسی(انستیتوتکنولوژی هند) و در دانشکده مکانیک آن نصب شده که در وزارت صنایع هندوستان ثبت اختراع شده است.

منافی در مورد دیگر ویژگی های این دستگاه اختراعی مبتکر شاهرودی نیز بیان کرد: این دستگاه با ارتفاع های مختلف و با پیچیدگی های بسیار، قابلیت تغییر شکل قالب و قطعه خروجی را دارا است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود گفت: در این دستگاه از شکل دقیق قالب صرف نظر شده و به جای آن فضای مملو از روغن جایگزین شده که قطعه را به دور سمبه می فشارد و با روش کشش عمیق هیدرومکانیکی، عمل ساخت و تولید قطعه را انجام می دهد.

وی افزود: تیتانیوم به دلیل نسبت بالای استحکام به وزن در صنایع هوایی کاربرد دارد ولی به دلیل خاصیت تردشدگی و نفوذ عوامل جوی در شکل دهی گرم، کار شکل دهی آن بسیار مشکل و پیچیده است که این دستگاه قادر به شکل دهی سرد، گرم و داغ بوده و قطعات تیتانیومی بدون هیچگونه مشکلی در این دستگاه فرم گرفته و آماده عرضه به صنعت می شود.* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :