Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186065
تاریخ انتشار : 19 تیر 1395 11:32
تعداد مشاهدات : 418

رضا عقیانی، مجری دستگاه نمونه بردار آب های عمیق

دستگاه نمونه بردار آب های عمیق تولید شد

از این دستگاه می توان برای نمونه برداری از دریاها، تالاب ها، سدها، مخازن و منابع آب قابل دسترسی مستقیم استفاده کرد.

رضاعقیانی مجری دستگاه نمونه بردار آب های عمیق از تولید دستگاه نمونه بردار آب های عمیق در کشور خبر داد و گفت: دستگاه نمونه بردار میکروبی، فیزیکوشیمیایی و رسوبی آب های عمیق به منظور کنترل کیفیت فیزیکوشیمیایی ومیکروبی آب رودخانه ها، تالاب ها، سدها، مخازن آب و منابع غیرقابل دسترسی مستقیم برای نمونه برای تحت شرایط استاندارد می باشد. حیات و سلامت انسان ها به آب سالم و کافی بستگی دارد، در صورت آلوده بودن به عوامل بیماری زا، آب می تواند عامل انتشار بیماری های خطرناکی باشد که حیات انسان ها را به خطر اندازد، بشر همواره برای حفظ خود در مقابل بیماری ها تلاش کرده است تا این بیماری ها را کاهش داده یا کنترل نماید.

وی افزود: بنابراین به عنوان روشی برای شناخت و کنترل آلودگی آب، آزمایش های میکروبیولوژی و فیزیکوشیمیایی را انجام می دهند. شرط اساسی برای صحیح بودن نتایج آزمایش نمونه مطابق با استانداردهای مربوطه است. در حال حاضر در روش نمونه برداری از آب دریاها، تالاب ها، سدها، رودخانه ها، مخازن و منابع آب قابل دسترسی مستقیم برای نمونه برداری دقت لازم وجود ندارد و نمی توان به صورت همزمان نمونه ترکیبی در اعماق مختلف با مشخص شدن دمای نقطه نمونه برداری، از آب برداشت کرد، دستگاه ساخته شده برای برطرف کردن این مشکلات کاربرد دارد.

عقیانی تاکید کرد: از ویژگی های مهم این طرح می توان به نمونه برداری به صورت همزمان چهار ظرف جهت برداشت نمونه میکروبی، فیزیکوشیمیایی و رسوبی اشاره کرد همچنین تا اعماق زیاد می توان نمونه برداری کرده و نمونه ترکیبی از اعماق مختلف با یک بار فرو بردن دستگاه در آب گرفت و نتایج حاصل از نمونه برداری با دقت بسیار زیادی حاصل می شود.

وی تصریح کرد: توسط این دستگاه می توان از اعماق مختلف با توجه به استانداردها و نمونه برداشت کرده و در آن نقطه دمای لحظه ای را توسط ترمومتر دیجیتال مشخص کرد. کلیه آلیاژ به کار رفته در دستگاه از جنس آلومینیوم، استیل بوده که ضد زنگ مقاوم و سبک می باشد و دستگاه مجهز به ترمومتر دیجیتال بوده که دمای آب را از -50 تا +200 درجه سانتی گراد را اندازه گیری کرده و قادر است در همان لحظه تبدیل واحد سانتی گراد به فارنهایت را انجام داده و هم چنین بیشینه و کمینه دما را در حافظه خود ذخیره کند.

این مخترع توضیح داد:دستگاه دارای دو عدد باتری قابل شارژ و شارژر می باشد وتوسط چهار پمپ برقی 12 ولت و چهار شیر برقی 12 ولت، می توان در مدت 20 ثانیه کل بطری پلاستیکی را پر از آب کرد همچنین بطری های پلاستیکی توسط گیره های عمودی محکم نگه داشته شده است و از این دستگاه می توان برای نمونه برداری از دریاها، تالاب ها، سدها، مخازن و منابع آب قابل دسترسی مستقیم استفاده کرد و قسمت اول و دوم دستگاه طوری طراحی شده که داخل هم نصب می شود و باعث این می شود که حمل و نقل دستگاه بسیار آسان شود.* خبرگزاری شبکه خبرنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :