Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186303
تاریخ انتشار : 20 تیر 1395 15:47
تعداد مشاهدات : 361

مهدی رنجبر، عضو هئیت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان

موفقیت محققان ایرانی در ساخت حسگر اپتیکی گاز هیدروژن

حسگراپتیکی گازهیدروژن برای اولین بار توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان ساخته شد.

مهدی رنجبر مجری پروژه ساخت و بررسی حسگر اپتیکی گاز هیدروژن درباره این پروژه گفت: هدف از انجام این طرح ساخت سنسورهای حساس به گاز هیدروژن است کاری که این سنسورها انجام می دهند تغییر ظاهری در محیطی است که هیدروژن منتشر شده است.
رنجبر با بیان اینکه هیدروژن گازی بی رنگ، بی بو و قابل انفجار است که وقتی منتشر شود مشخصه ای ندارد افزود: انتشار ناخواسته هیدروژن خصوصا در مواردی که در مقیاس وسیع از آن استفاده می شود خطرناک است با استفاده از این نشانگر می توان به وجود این گاز پی برد.
وی با اشاره به اینکه ناسا از این نوع حسگرها که در صورت وجود هیدروژن تغییر رنگ می دهند استفاده زیادی می کند تصریح کرد: در این حسگر لایه نازکی از اکسید تنگستن روی بستری لایه نشانی می شود و با استفاده از لیزر پالس و سولجر این لایه ها روی شیشه همراه با کاتالیست قرار می گیرند. با توجه به اینکه در ایران مصرف هیدروژن وسیع نیست در نظر داریم این حسگر را در رابطه با گازهای پرمصرف همچون گاز شهری توسعه دهیم.
عضو هئیت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: البته کاربرد دیگری که این حسگرها می توانند داشته باشند بر روی بسته بندی های مواد غذایی است زیرا مواد غذایی در صورت فساد گاز هیدروژن تولید می کنند در صورت فاسد شدن مواد غذایی با تولید گاز این حسگرها تغییر رنگ می دهند. همچنین در صورت فراگیر شدن استفاده از پیل های سوختی در کشور این حسگر کاربرد بسیاری پیدا می کند.

* خبرگزار ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :