Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186332
تاریخ انتشار : 21 تیر 1395 9:40
تعداد مشاهدات : 338

علی محمد صمیمی، رییس انجمن خرمای ایران

بیش از 70 کشور جهان مقصد خرمای ایران

امروز بیش از 70 کشور جهان مقصد خرمای ایران محسوب می شوند و سالیانه 115 تا 150 هزار تن از این محصول کشاورزی از کشورمان به بازارهای مختلف بین المللی صادر می شود. رییس انجمن خرمای ایران گفت: امروز بیش از 70 کشور جهان مقصد خرمای ایران محسوب می شوند و سالیانه 115 تا 150 هزار تن از این محصول کشاورزی از کشورمان به بازارهای مختلف بین المللی صادر می شود.

 «علی محمد صمیمی» افزود: سال گذشته استان بوشهر نزدیک به 26 هزار تن خرما به روسیه صادر کرد.
وی اضافه کرد: صادرات این محصول کشاورزی به روسیه روند سابق را حفظ کرده و این کشور هواره یکی از واردکنندگان خرمای ایران است.
به گفته وی، در شرایطی که وضع مالی روس ها خوب باشد، خرمای ایران را خوب می خرند؛ زمانی که وضع اقتصادی آنها خوب نباشد، خرمای ایران را کمتر خرید می کنند.
صمیمی، پیرامون این موضوع که گرمای هوا سبب از بین رفتن خرما می شود، گفت: این موضوع نادرست است؛ اگر هوا گرم شود، خرما زودتر رسیده و برداشت و به بازار عرضه می شود.
وی اضافه کرد: خرما اکنون در استان بوشهر تازه «خارک» شده و با وجود گرمای شدید هوا، نمی توان گفت که روی درخت خشک شده است؛ خبر خشک شدن خرمای کرمان باید بیشتر بررسی شود.
 برخی رسانه ها از افزایش دمای هوای کرمان و خشک شدن خوشه های خرما بالای نخل ها خبر دادند. «افزایش ناگهانی دمای هوا در شرق و جنوب کرمان به حدی رسیده که خوشه های خرما بر اثر گرمای طاقت فرسای این روزهای کرمان در مدت چند ساعت، بر روی نخل ها خشک می شوند.»
گفته می شود طبق الگوی سازمان هواشناسی استان کرمان، امسال متوسط دمای این استان افزایش یافته و در تابستان ، روزهای گرم نیز در حال زیادشدن است، در حالی که از میزان بارش باران و رطوبت نیز کاسته شده و ادامه این روند کشاورزی استان را که یک چهارم باغ های کشور در آن قرارگرفته تهدید می کند.
وجود نخلستان های گسترده در استان کرمان یکی از مزیت های اقتصادی منحصربه فرد استان کرمان است، بطوری که پس از پسته، خرما نخستین محصول ارزآور این استان محسوب می شود.
براساس آمار رسمی اعلام شده، استان کرمان رتبه نخست سطح زیر کشت خرما را در کشور دارد و به دلیل وجود ارقام کم بازده در زمینه تولید، در رتبه سوم قرار دارد.
صمیمی اظهار داشت: ایران در زمینه صادرات خرما مشکلی ندارد و همچنان کشورهای زیادی از واردات این محصول کشاورزی استقبال می کنند.
ترکیه یکی از واردکنندگان خرمای ایران است و پارسال 16 هزار و 543 تن به ارزش چهار میلیون و 982 هزار دلار از ایران این محصول را خرید.
مجموع تولیدات کشاورزی کشور پارسال بیش از 110 میلیون تن به ارزش 40 میلیارد دلار بود که سهم این بخش در تولید ناخالص ملی 9.5 درصد و در فضای کسب و کار 32.5 درصد اعلام شد.

* خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :