Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186349
تاریخ انتشار : 21 تیر 1395 10:50
تعداد مشاهدات : 476

مهندس مهدی فتاحی از محققان دانشگاه صنعت نفت آبادان

تقویت اتصالات جوشکاری با نانوساختارها توسط پژوهشگران ایرانی

محققان دانشگاه های صنعت نفت آبادان یا همکاری جمعی از پژوهشگران کشور با استفاده از مواد نانوکامپوزیتی در فاز آزمایشگاهی توانستند خواص اتصال جوشکاری شده را بهبود بخشند و امیدوارند بتوانند از دستاوردهای این پژوهش در صنایع نفت و دریایی استفاده کنند.

جوشکاری یکی از پرکاربردترین روش های اتصال قطعات در بسیاری از صنایع محسوب می شود. امروزه روش های متفاوت جوشکاری ابداع شده و مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از وجوه مشترک روش های جوشکاری، ضعف قطعه جوشکاری شده در نقطه اتصال است.

استفاده از روش ها و مواد مختلف جهت بهبود خواص و نزدیک کردن خواص نقاط اتصال به خواص فلز پایه بسیار مورد توجه بوده است. با ورود فناوری نانو به این عرصه موفقیت های بسیاری به دست آمده است.

مهندس مهدی فتاحی از محققان دانشگاه صنعت نفت آبادان، روش جوشکاری قوسی تنگستن گاز خنثی را یک روش پرکاربرد در صنایع نفت و گاز و صنایع دریایی ذکر کرد و یادآور شد: یکی از عوامل تأثیرگذار بر خواص مکانیکی اتصالات جوشکاری شده به روش تنگستن گاز خنثی، فلز پرکننده است که در این ارتباط پروژه تحقیقاتی را اجرایی کردیم.

وی اضافه کرد: در این پژوهش فلز پرکننده با ریزساختار نانوکامپوزیتی تولید و پس از آن در فرایند جوشکاری مورد استفاده قرار دادیم.

فتاحی ادامه داد: روش استفاده شده در این پژوهش به منظور تولید فلز پرکننده نانو کامپوزیتی، هزینه بسیار پایین تری نسبت به سایر روش های تولید دارد. ضمن آنکه با استفاده از این روش، نانو ذرات با یکنواختی بسیار بالایی در فاز زمینه پراکنده می شوند.

محقق طرح در خصوص مزیت استفاده از روش اتصال نورد تجمعی نسبت به سایر روش های ایجاد ساختار نانوکامپوزیتی گفت: نانو ذرات به دلیل انرژی سطحی بالایی که دارند تمایل دارند به یکدیگر بپیوندند و به صورت کلوخه شده دربیایند. در روش اتصال نورد تجمعی به دلیل جامد بودن اجزا در حین فرایند، از تمایل نانو ذرات به کلوخه شدن جلوگیری می شود.

به گفته وی این امر موجب توزیع یکنواخت تر نانوذرات نسبت به سایر روش های ایجاد فازهای نانو کامپوزیتی می شود.

وی با تاکید بر این که فلز پرکننده مورد استفاده در فرایند جوشکاری یک فلز پرکننده نانو کامپوزیتی بوده است، توضیح داد: در این تحقیق قطعات منیزیوم به وسیله روش جوشکاری قوسی تنگستن گاز خنثی به یکدیگر متصل شدند و از فرایند اتصال نورد تجمعی به منظور ایجاد ساختار نانوکامپوزیتی و پراکنده کردن نانوذرات اکسید زیرکونیوم در زمینه آلیاژ پایه منیزیوم استفاده شد.

این محقق خاطرنشان کرد: حضور نانو ذرات سخت اکسیدی در زمینه آلیاژ موجب شده است که سختی کلی اتصال افزایش پیدا کند و خواص مکانیکی بهینه شود.

وی اضافه کرد: از نتایج این پژوهش آزمایشگاهی می توان در بسیاری از صنایع نظیر صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع دریایی استفاده کرد.

این تحقیقات حاصل تلاش های مهندس مهدی فتاحی، مهندس آرمین ثابت قدم و مهندس سعید هاشم پور دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعت نفت آبادان، مهندس حسن زلقی دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد درود، دکتر سجاد امیرخانلو دانش آموخته مقطع دکترای دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد و مهندس یوسف فتاحی دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه صنعتی اصفهان است و نتایج آن نیز در مجله Archive of Civil and Mechanical Engineering به چاپ رسید.* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :