Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186433
تاریخ انتشار : 22 تیر 1395 9:58
تعداد مشاهدات : 295

دکتر شمس‌علی رضازاده، رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی

ژل خشک آلوئه ورا با روشی نوین تولید شد

این ژل با استفاده از سیستم های غشایی و در دمای طبیعی تولید شده است.
رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی از تولید ژل آلوئه ورا برای ساخت داروهای گوارشی و دیابت خبر داد و گفت: این ژل با استفاده از سیستم های غشایی و در دمای طبیعی تولید شده و در فاز تجاری سازی قرار دارد.

دکتر شمس علی رضازاده با اشاره به سابقه فعالیت پژوهشکده گیاهان دارویی، اظهار کرد: جهاددانشگاهی در سال 62 با راه اندازی مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی به این حوزه وارد شد و در سال 77 این مرکز به پژوهشکده گیاهان دارویی تبدیل شد.

وی زمینه فعالیت این پژوهشکده را جمع آوری و شناسایی گیاهان دارویی، اصلاح، کشت، فیتوشیمی و تهیه عصاره و داروی گیاهی، توسعه و وارد کردن بیوتکنولوژی در حوزه گیاهان دارویی ذکر کرد و یادآور شد: تلاش های این پژوهشکده در راستای تولید فرآورده های دارویی است.

رضازاده با اشاره به فعالیت های این پژوهشکده در حوزه جمع آوری و شناسایی گیاهان دارویی، اظهار کرد: سالیانه 100 تا 150 گونه گیاه دارویی جمع آوری و نمونه های آن در این پژوهشکده نگهداری می شود.

وی از راه اندازی هرباریوم دیجیتال دارویی در این پژوهشکده خبر داد و گفت: به منظور ارائه اطلاعات و خدمات مورد نیاز محققان و عموم مردم اقدام به راه اندازی هرباریوم دیجیتالی کردیم تا اطلاعات گونه های گیاهی در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.

بیوتکنولوژی گیاهان دارویی

 رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی تکثیر کشت بافت گیاهانی را که سخت تکثیر می شوند، از دیگر زمینه های تحقیقاتی این پژوهشکده نام برد و گفت: برخی از گیاهان دارویی مانند "آنغوزه"، "باریجه" و "سرخدار" هستند که تکثیر آنها از طریق بذر مشکل است.

دکتر رضازاده، "سرخدار" را یک گیاه دارویی حاوی ماده موثره دارویی دانست و اضافه کرد: بذر این گیاه سبز نمی شود؛ از این رو از طریق کشت بافت اقدام به تکثیر آن کردیم.

وی با تاکید بر این که این مطالعه در حال حاضر در مرحله تکثیر گیاه "سرخدار" قرار دارد، تصریح کرد: از این گیاه هم می توان استفاده دارویی کرد و هم آن را به عنوان گیاه فضای سبز شهری مورد استفاده قرار داد.

به گفته این محقق، در کشورهای آسیای شرقی از گیاه "سرخدار" به عنوان گیاه فضای سبز شهری استفاده می شود؛ چراکه این گیاه در برابر آفات و بیماری ها مقاوم است، ضمن آن که آب کمی را مصرف می کند.

رضازاده، "جینکو" را از دیگر گیاهانی ذکر کرد که با روش کشت بافت در حال تکثیر است و توضیح داد: برگ این گیاه برای تقویت حافظه و میوه آن برای تقویت عمومی بدن مورد استفاده قرار می گیرد، ضمن آن که این گیاه مقاوم به بیماری ها است و از این رو برای فضای سبز نیز قابل استفاده است.

وی اصالت این گیاه را ایرانی ندانست.

تولید عصاره های گیاهی

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی از تولید و تجاری سازی ترکیبات گیاهی دارویی متعدد خبر داد و گفت: برخی از این ترکیبات به مرحله بازار رسیده است که از آن جمله می توان به نهادینه کردن دانش فنی استخراج و خالص سازی تبائین "خشخاش" اشاره کرد.

وی با تاکید بر این که محققان این پژوهشکده به دانش فنی تولید ژل خشک آلوئه ورا دست یافتند، اظهار کرد: این ژل برای تولید داروهایی برای درمان بیماری های گوارشی و دیابت استفاده می شود.

رضازاده با بیان این که این ژل با تکنیک غشایی تولید شده است، ادامه داد: در تمام شرکت های فعال دنیا این ژل از طریق "فریزری درایینگ" و یا "اسپری درایینگ" تولید می شود؛ ولی در این مطالعات با استفاده از سیستم های غشایی و در دمای طبیعی آلوئه ورا را خشک کرده و ماده جامدی به دست آوردیم.

وی تولید ترکیبات دارویی همچون "هیوسین" و "کلشی سین" از گیاه "سورنجان" را از دیگر دستاوردهای این پژوهشکده دانست که در مراحل تجاری سازی قرار دارد.

بررسی اثرات بالینی داروهای گیاهی تولید شده

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی با بیان این که برای بررسی اثرات بالینی داروهای تولید شده در این پژوهشکده سه بخش مختلف راه اندازی کردیم، یادآور شد: یک بخش آن مطالعات حیوانی است که برای این منظور حیوانخانه نسبتا خوبی ایجاد شده است.

وی راه اندازی بخش مطالعات سلولی را از دیگر بخش ها دانست و اضافه کرد: در این بخش اثر بخشی عصاره های مختلف گیاهی را بر روی سلول مطالعه می کنیم؛ ضمن آن که مکانیزم اثربخشی عصاره ها را نیز دریافت خواهیم کرد.

رضازاده از انجام مطالعاتی ملی در فاز سلولی در حوزه بیماری دیابت خبر داد و تصریح کرد: دراین طرح 400 تا 500 گیاه دارویی بومی کشور را که بر اساس گزارش های طب سنتی و یا گزارش های علمی چاپ شده بر روی دیابت موثر هستند، در فاز سلولی مورد بررسی قرار خواهیم داد و در صورت تائید، این آزمایش ها در فاز حیوانی انجام خواهند شد.

ارائه خدمات تخصصی در حوزه گیاهان دارویی

رضازاده تهیه بذر گیاهان شناسه دار را از جمله خدمات تخصصی این پژوهشکده ذکر کرد و گفت: زمانی که گیاهی معرفی می شود، این که اصالت گیاه چیست، ماده موثره آن به چه میزان است را نمی توان برآورد کرد؛ از این رو با مشاوره مرکز تحقیقات بذر و نهال، بخشی را برای تولید بذر و نشاء استاندارد و شناسنامه دار راه اندازی کردیم.

وی با بیان این که کنار این اقدامات موضوع زنجیره ارزش افزوده گیاهان دارویی را ایجاد کردیم، خاطرنشان کرد: بر اساس آماری که از بازار گیاهان دارویی داریم، این پژوهشکده حد واسط میان کشاورز و مصرف کننده نهایی است؛ به این صورت که به کشاورزان اطلاعات علمی، آموزش و بذر و نشاء استاندارد ارائه می شود و کشاورزان گیاهان را تولید کرده و به فروش می رسانند و در فروش گیاهان تولیدی به کشاورزان مشاوره بازار ارائه خواهد شد.

رضازاده با تاکید بر این که این طرح را در سال جاری با همکاری کمیته امداد و مشارکت حدود 25 کشاورز آغاز کردیم، ادامه داد: این امر به اقتصاد گیاهان دارویی کمک خواهد کرد.

راه اندازی آزمایشگاه مورد تائید سازمان غذا و دارو

وی از ایجاد آزمایشگاه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی مورد تائید سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت خبر داد و اظهار کرد: این آزمایشگاه مورد تائید سازمان غذا و دارو، سازمان استاندارد و سازمان دامپزشکی قرار گرفته است.

این محقق همچنین با اشاره به ایجاد مرکز تولید عصاره با مشارکت پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاددانشگاهی، تصرح کرد: هدف این مرکز تجاری سازی عصاره های گیاهی است و تاکنون بیش از 10 عصاره گیاهی مایع و خشک تولید شده و به مرحله تجاری رسیده است.* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :