Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186458
تاریخ انتشار : 22 تیر 1395 11:7
تعداد مشاهدات : 476

ترمیم بافت آسیب دیده ماهیچه به کمک نانوساختارهای گرافنی

به کمک نانو ساختارهای گرافنی، داربستی برای ترمیم بافت های ماهیچه تولید شد. محققان مرکز تحقیقات و فناوری بن یاخته، دانشگاه های تربیت مدرس و شریف موفق شدند با تولید نانو الیاف پلیمری و با بهره گیری از گرافن، داربستی برای ترمیم بافت های ماهیچه تولید کنند.

اخیرا مواد کامپوزیتی حاوی گرافن و اکسید گرافن کاربردهای زیادی در زمینه مهندسی بافت یافته اند. یکی از مهمترین مسائل در حوزه مهندسی بافت، ایجاد زیست سازگاری بالا به منظور برقراری شرایط مناسب برای رشد سلول خارج از محیط بدن است.

طی دهه های اخیر، غشاهای نانولیفی پلیمری و مواد نانوساختار پایه کربن جهت استفاده در مهندسی بافت به عنوان داربست معرفی شده اند. همچنین، صفحات گرافن و اکسید گرافن به دلیل برخورداری از خواص فیزیکوشیمیایی و زیست سازگاری بالا، توجهات بسیاری را در حوزه های مختلفی نظیر حسگرهای زیستی و دارورسانی هوشمند به خود جلب کرده اند.

در این راستا پروژه تحقیقاتی در دانشگاه تربیت مدرس با همکاری سایر پژوهشگران کشور اجرایی شده است. دکتر سیم زر حسین زاده، از محققان این طرح در این باره گفت: در پژوهش حاضر با استفاده از پلیمرهای رسانا و نانو صفحات گرافن و اکسید گرافن محیطی مناسب برای کشت سلول های ماهیچه ای خارج از محیط بدن فراهم کردیم.

وی با تاکید بر این که هزینه تولید داربست های تولید شده در این تحقیقات نسبت به نمونه های مشابه پایین تر است، ادامه داد: همچنین عوارض جانبی استفاده از این داربست ها جهت کشت سلولی خارج از بدن نیز به دلیل استفاده از مواد افزودنی کمتر، پایین تر است.

حسین زاده در خصوص اجزای به کار رفته و خواص آنها در این داربست توضیح داد: ماهیچه در محیط بدن در یک محیط رسانا قرار گرفته از این رو در این طرح از نانو الیافی از جنس پلیمر پلی آنیلین به عنوان زمینه داربست استفاده شد. همچنین از نانوصفحات گرافن و اکسید گرافن جهت افزایش بیش از پیش رسانایی و همچنین بهبود عملکرد مکانیکی و زیست سازگاری پلی آنیلین بهره گیری شده است.

به گفته این محقق، استفاده از نانو ذرات باعث می شود با مقدار بسیار کمتری از آنها به رسانایی، خواص مکانیکی و زیست سازگاری مطلوب رسید.

وی در رابطه با روند اجرای این طرح افزود: برای این منظور در ابتدا نانوصفحات گرافن و اکسید گرافن با شرایط بهینه سنتز و در مرحله بعد نانو الیاف پلیمری پلی آنیلین به روش الکتروریسی تهیه و پس از آن مقادیر مختلفی از نانو صفحات گرافنی و اکسید گرافن به این نانوالیاف اضافه شدند و شرایط بهینه برای سنتز داربست نهایی تعیین شد.

وی با بیان این که در ادامه با انجام آزمون های رسانایی، زیست سازگاری و مکانیکی، بهترین داربست ها برای کشت سلولی انتخاب شد، اظهار کرد: در نهایت کشت سلولی در داربست های مورد نظر انجام شد و عملکرد آنها از منظر تکثیر و تمایز سلول ها مورد ارزیابی قرار گرفت.

حسین زاده با اشاره به نتایج به دست آمده، یادآور شد: بر اساس مشاهدات انجام شده، افزوده شدن نانوصفحات گرافنی به داربست ها موجب افزایش هدایت الکتریکی آنها شده که این موضوع افزایش تمایز سلولی را در پی داشته است. به علاوه، نانوصفحات گرافن و گرافن اکسید هر کدام رفتار متمایزی در برابر این موضوع از خود بروز دادند.

به گفته وی این داربست که در فاز آزمایشگاهی تولید شده است می تواند برای ترمیم بافت های ماهیچه ای آسیب دیده مورد استفاده قرار داد.

این تحقیقات حاصل تلاش های دکتر سیم زر حسین زاده پژوهشگر مرکز تحقیقات و فناوری بن یاخته، دکتر مسعود سلیمانی عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس، دکتر شادی هاتمی محقق دوره پسادکترای دانشگاه صنعتی شریف و متین محمودی فرد دانشجوی دکترای دانشگاه صنعتی شریف است و نتایج آن نیز در مجله  Biomedical Materials به چاپ رسید.* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :