Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186543
تاریخ انتشار : 23 تیر 1395 9:53
تعداد مشاهدات : 362

با حضور محمد فطانت رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار

رونمایی از سامانه «دارا» بورس

از درگاه الکترونیکی سهامداران موسوم به سامانه "دارا" و همچنین جامع ترین کتاب تخصصی در حوزه پیش و پس از معاملات رونمایی شد. درگاه الکترونیکی سهامداران موسوم به دارا دیروز عصر همزمان با برپایی سومین روز از نهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه تهران با حضور محمد فطانت رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی رونمایی شد.

از مزایای این سامانه که از سوی شرکت سپرده گذاری مرکز اوراق بهادار و تسویه وجوه به جامعه سهامداری کشور از امروز عرضه شده است می توان به اطلاع رسانی مناسب، ارائه گزارش از تغییر دارایی سهامداران، به اشتراک گذاشتن سرویس های سمات و احراز هویت یک مرتبه ای برای سهامداران اشاره کرد.
افزون بر این؛ خدمات این سامانه بر روی بستر اندروید و فضای وب انجام شده است و سهامداران می توانند از طریق سرویس IPS، از میزان دارایی خود در سبد دارایی ها (پرتفوی) اطلاع یابند.
همچنین روز گذشته از کتاب  تخصصی «جستارهایی در حوزه پیش تا پس از معاملات بازار سرمایه» به عنوان جامع ترین کتاب تخصصی در حوزه بازار سرمایه رونمایی شد.
این کتاب شامل اطلاعات مالی و تشریح اجمالی فعالیت بیش از 390 شرکت حاضر در بازارهای بورس و فرابورس ایران است و داده های مالی همچون روند سودآوری، نسبت های بازار، میزان تحقق سود پیش بینی و اقلام مهم صورت های مالی هر شرکت همراه با مقایسه ی این ارقام با ارقام مشابه صنعتی که شرکت در آن فعالیت می کند در قالب یک صفحه به استفاده کنندگان انگلیسی زبان ارائه می شود.
این کتاب همچنین شامل فصولی جداگانه برای معرفی تمامی نهادهای مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار(همچون کارگزاری ها، صندوق ها، شرکت های تأمین سرمایه و غیره) و بررسی ساختار و نحوه ی سرمایه گذاری خارجی در بورس ایران می شود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در این مراسم با اشاره به مزایای الکترونیکی شدن خدمات سهامداری در بازار سرمایه گفت: راهبری فرایند پس از معاملات عموم سهامداران در بازار سرمایه از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه انجام می شود که از امکان پیشرفت بالایی برای ارائه خدمات برخوردار است.
محمد فطانت افزود: البته انتظار سهامداران از سمات بیش از آن چیزی است که در حال حاضر وجود دارد و باید خدمات مشتریان و مشکلاتی که سهامداران در زمینه دریافت سود نقدی از شرکت ها و یا مراجعه تک به تک به شرکت ها برای دریافت آن دارند و همچنین مشکلات ثبت حق تقدم ناشی از افزایش سرمایه از طریق سامانه های کاربردی باید ساماندهی و رفع مشکل شود.
وی اضافه کرد: در راستای ارائه خدمات بهتر به سهامداران باید تلاش بیشتری کرد تا از طریق سمات بتوان خدماتی از جمله گسترش حاصل از گردش فروش را نیز به عموم مردم ارائه کرد که در پی آن امکان مراجعه به کارگزاری ها نیز کاهش خواهد یافت.
رئیس سازمان بورس گفت: حرکت شرکت سپرده گذاری باید در جهت حفظ حریم اموال کلیه سهامداران کشور باشد که می تواند ارزش افزوده مناسبی در اختیار آنها قرار دهد. به طور حتم خدمات این چنینی نقطه شروع برای گام های بزرگتر در بازار سرمایه خواهد بود.* خبرگزاری تسنیم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :