Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187020
تاریخ انتشار : 27 تیر 1395 11:40
تعداد بازدید : 304

سید محمدرضا موسوی میرکلائی مجری پروژه

موفقیت محققان کشور در پیاده سازی روش های ضدجمینگ در گیرنده های GPS

محققان دانشگاه علم و صنعت ایران موفق به طراحی و پیاده سازی چند روش ضدجمینگ در گیرنده های تک فرکانسه GPS شدند.
سید محمدرضا موسوی میرکلائی مجری پروژه با بیان این که طرح با عنوان «طراحی و پیاده سازی چند روش ضدجمینگ در گیرنده های تک فرکانسه GPS » اجرایی شده است، گفت: هدف از انجام این پروژه بررسی روش های ضدجمینگ در GPS، ارائه چند روش ضدجمینگ در GPS، شبیه سازی و پیاده سازی عملی روش های ارائه شده و تحلیل نتایج آنها و مقایسه نتایج به دست آمده با نتایج روش های موجود است.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت در این باره توضیح داد: سیگنال های GPS روی فرکانس های مشخصی از ماهواره هایی که در فاصله 200 کیلومتری از زمین قرار دارند، ارسال می شوند. این سیگنال ها در فرستنده (ماهواره) با توان 50 وات ارسال  و با نزدیک شدن به زمین تضعیف می شوند.

وی با تاکید بر این که این تضعیف سبب می شود که سیگنال های GPS به تداخل های عمدی و غیرعمدی آسیب پذیر شوند، ادامه داد: جمرها می توانند قطعات ردیاب را از تعیین و گزارش سرعت و موقعیت منع کنند. این اختلال کننده ها غیرقانونی ولی به راحتی قابل حصول هستند.

موسوی میرکلائی با بیان این که سیستم های ناوبری با صرف بیلیون ها دلار ساخته می شوند ولی به راحتی با اختلال کننده های ارزان قیمت مختل می شود، یادآور شد: بنابراین روش های مقابله با جمینگ توجه بسیاری را به خود جذب کرده است تا این اطمینان حاصل شود که عملکرد عادی GPS در شرایطی همانند نبرد نظامی نیز برقرار باشد.

این محقق اضافه کرد: در این تحقیق چند روش جدید مقابله با جمینگ GPS طراحی و پیاده سازی شد.

این طرح با حمایت و پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران اجرایی شد.* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :