Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187034
تاریخ انتشار : 27 تیر 1395 14:13
تعداد بازدید : 356

دکتر نصرت‌الله ضرغام، رییس بنیاد علم ایران در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی

ثبت سالانه 14 هزار نوع اختراع در کشور

سالانه نزدیک به 14 هزار نوع اختراع در کشور ثبت می شود که اگر 10 درصد آن در خارج کشور ثبت شود، گام موثری برای بهبود رتبه دارایی فکری ایران در جهان اتفاق برداشته می شود.
رییس بنیاد علم ایران در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سالانه نزدیک به 14 هزار نوع اختراع در کشور ثبت می شود که اگر 10 درصد آن در خارج کشور ثبت شود، گام موثری برای بهبود رتبه دارایی فکری ایران در جهان اتفاق برداشته می شود.

دکتر نصرت الله ضرغام در دیدار با مسؤولان و اعضای هیات علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی به معرفی اجمالی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران (بنیاد ملی علم ایران) پرداخت و گفت: بنیاد ملی علم ایران با هدف تسهیل، تسریع و حمایت از پژوهشگران و تسهیل ارتباط دانشگاه با صنعت راه اندازی و فعال شد.

دکتر ضرغام در رابطه با اینکه ارتباط واحد علوم و تحقیقات با بنیاد ملی علم ایران دارای چه اهمیتی است، گفت: این ارتباط قطعا به نفع کشور و توسعه علم و فناوری خواهد بود. واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی به لحاظ علمی و تحقیقاتی در جایگاه خوبی است و اساتید خوبی دارد.

وی افزود: اگر اساتید این واحد برای انجام کارهای علمی خود مورد حمایت بنیاد قرار بگیرند، هم از ظرفیت های علمی بالاتری استفاده می شود و هم کشور می تواند از فعالیت های علمی آن ها جهت تحقق اهداف بالادستی بهره مند شود.

دکتر ضرغام به شناسایی و تهیه بانک اطلاعاتی از اساتید سرآمد در هر رشته برای ایجاد گرنت کرسی پژوهشی اشاره و تصریح کرد: این مرکز استفاده از ظرفیت های علمی خارج از کشور را در کنار ظرفیت های علمی داخل کشور مدنظر دارد.

دکتر ضرغام به حمایت از مخترعین برای ثبت اختراعات خود فارغ از دانشگاهی یا غیر دانشگاهی بودن آنان اشاره کرد و افزود: داشتن دارایی های فکری کشور در رتبه جهانی حائز اهمیت است و در حال حاضر ژاپن 25 درصد دارایی فکری جهان را به خود اختصاص داده است.

وی مهمترین اقدامات کارگروه ثبت بین المللی اختراعات این مرکز را شامل تهیه خط مشی و تدوین آیین نامه حمایت از ثبت بین المللی اختراعات، تدوین فرایند حمایت از ثبت بین المللی اختراعات و تعیین اولویت اختراعات قابل حمایت توسط صندوق دانست.

دکتر ضرغام گفت: تا کنون این صندوق، 38 اختراع بین المللی را در خارج از کشور به ثبت رسانده و 67 اختراع نیز در پروسه ثبت قرار دارد.

دکتر ضرغام با بیان اینکه آماده هرگونه همکاری علمی و تحقیقاتی و حمایت از پژوهشگران و اساتید واحد علوم و تحقیقات هستیم، خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی خدمات شایسته ای در عرصه علمی و فرهنگی و پژوهشی به کشور ارائه کرده است و معتقدم اگر دانشگاه آزاد نبود، سایر دانشگاه های کشور به تنهایی پاسخگوی دوره های تحصیلات تکمیلی و توسعه تحقیقات کاربردی در کشور نبودند.

وی به مدارس سما وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: درصدد برگزاری کارگاه های آموزشی برای چگونگی روش تحقیق برای دانش آموزان هستیم. همچنین این صندوق از ثبت اختراعات و نوآوری های دانش آموزان نیز حمایت های ویژه ای خواهد داشت.

به گفته دکتر ضرغام، بنیاد ملی علم ایران، مردمی و اجتماعی کردن دانش را پیگیری می کند تا زیر ساخت های علم و فناوری در کشور ارتقاء یابد.

وی از خدمات کیفی سازی دکتر جاسبی در دانشگاه آزاد تقدیر کرد و گفت: دکتر جاسبی، رییس پیشین دانشگاه آزاد ارتقای همسوی کیفیت و کمیت را در دانشگاه مدنظر داشت و دکتر میرزاده، رییس کنونی دانشگاه نیز پیگیر تعادل سازی این کیفیت و کمیت در دانشگاه است.

دکتر ضرغام تصریح کرد: دکتر علی عباس پور، رییس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد که به عنوان بزرگترین و شاخص ترین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است، همیشه در مجلس شورای اسلامی به عنوان حامی علم و فناوری در کشور بوده است و امروز هم بعنوان یکی از حامیان تحقیقات مطالعات کاربردی در سنگر دانشگاه حضور فعال دارد.

دکتر ضرغام بعنوان شخصیت علمی که سال ها در دانشگاه های آزاد و دولتی حضور فعال داشته است، تصریح کرد: چیزی که مدنظر ماست، تلاش برای بالا بردن کیفیت فارغ التحصیلان با تامین شاخص های کیفی آموزشی است.

واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و صندوق حمایت از پژوهشگـران و فناوران کشور (بنیاد ملی علم ایران) به منظور  گسترش همکاری های علمی و تحقیقاتی و  شناسایی، برقراری ارتباط و حمایت از پژوهشگران و نخبگان تفاهم نامه همکاری نیز امضاء کرده اند.خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :