Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187131
تاریخ انتشار : 28 تیر 1395 12:9
تعداد بازدید : 576

سید سعید هاشمی، معاون هماهنگی و توسعه جهاد دانشگاهی کشور

ایران در حوزه سلول های بنیادی جزء پنج کشور برتر دنیاست

جهاددانشگاهی نهادی انقلابی، غیردولتی و دانش بنیان است که فناوری و آموزش را توام با یکدیگر مد نظر قرار داده است.

معاون هماهنگی و توسعه جهاد دانشگاهی کشور گفت: ایران جزء پنج کشور برتر دنیا در حوزه سلول های بنیادی است.

  سید سعید هاشمی عصر یکشنبه در آیین آغاز عملیات احداث مجتمع تحقیقاتی و فناوری گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی لرستان در خرم اباد اظهار کرد:جهاد دانشگاهی نهادی انقلابی، غیر دولتی و دانش بنیان است که فناوری و آموزش را توام با یکدیگر مد نظر قرار داده است.
وی افزود:جهاد دانشگاهی فعالیت های خود را با این کلام گهربار امام راحل آغاز کرد و اکنون با الگوسازی از توان کشور در عرصه‎های مختلف آموزشی، علمی، فناورانه و تجاری سازی آن به توفیقات زیادی دست یافته است.
معاون هماهنگی و توسعه جهاد دانشگاهی کشور بیان کرد: نگاه مسئله محورانه به مشکلات و همچنین نگاه خدمت در کنار فرهنگ و مدیریت جهادی از اصولی است که همواره در جهاد دانشگاهی مورد توجه قرار دارد.
هاشمی اضافه کرد: تولید و به روز رسانی فناوری در راستای حفظ رقابت پذیری برای رسیدن به توسعه از دیگر ویژگی های جهاددانشگاهی بوده که با 42 واحد، 16 پژوهشکده، 7 دانشگاه، 2 پارک علم و فناوری، 15 مرکز رشد در این راستا و برای تولید علم و توسعه کشور نقش آفرینی می‎کند.
وی ادامه داد: جهاد دانشگاهی با ایجاد 20 شرکت دانش بنیان در جهت تولید علم و توسعه در زمینه های پزشکی، صنعتی وکشاورزی اقدامات خوبی انجام داده است و توانسته پل ارتباطی خوبی بین جامعه وصنعت کشور باشد.
وی به ضرورت توسعه پژوهش و فناوری در استان‎های کم برخوردار اشاره کرد و افزود: جهاد دانشگاهی در نظر دارد به توسعه پژوهش در این استان‎ها با توجه به ظرفیت و پتانسیل ‎های موجود کمک کند.
معاون هماهنگی و توسعه جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه تنها 20 درصد بودجه جهاد دانشگاهی از سوی دولت تامین می شود، یادآورشد: جهاد دانشگاهی نهادی درآمد محور بوده و عمده اعتبارات آن از محل درآمدهای خود جهاد تامین می شود، لذا واحدهای جهاد دانشگاهی باید در تبدیل ایده و علم به ثروت نقش اساسی ایفا کنند و منابع درآمدی پایدار ایجاد کنند.
هاشمی گفت: جهاد دانشگاهی در زمینه کشاورزی وگیاهان دارویی نگاهی تولید دارو داشته و در زمینه تولید داروهای ضد سرطان موفقیت های خوبی را کسب کرده است.
وی اظهار کرد: این نهاد در حوزه مهندسی ورود کرده و همچنین وتولید فرستنده های رادیویی را بومی کرده است.
معاون هماهنگی و توسعه جهاد دانشگاهی تبدیل علم به ثروت را حلقه مفقوده مراکز علمی و دانشگاهی کشور عنوان کرد و افزود: مراکز رشد جهاد دانشگاهی باید در امر تجاری سازی به دنبال مدل های تجاری بدیع و جدید باشند تا در تبدیل ایده به ثروت پیش قدم باشند.
هاشمی با اشاره اینکه برنامه محوری در اولویت جهاد دانشگاهی قرار دارد، بیان کرد: برنامه توسعه در مجموعه استانی باید مشخص و براساس نقشه راه صورت پذیرد که در این راستا کمک های لازم از سوی جهاد دانشگاهی انجام می شود.
معاون هماهنگی و توسعه جهاد دانشگاهی اضافه کرد:توسعه قطب های علم و فناوری از دیگر برنامه های جهاد دانشگاهی که در برنامه پنجم توسعه مشخص شده و تجاری سازی فناوری یکی از موضوعات مهم این برنامه ها است.
* خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :