Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187160
تاریخ انتشار : 28 تیر 1395 13:46
تعداد بازدید : 356

بهاره جمشیدی، مجری پروژه سامانه نوین تشخیص سریع و غیر مخرب باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی بر پایه اسپکتروسکوپی مرئی

سامانه نوین تشخیص باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی ساخته شد

سامانه نوین تشخیص سریع و غیر مخرب باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی ساخته شد.

سامانه نوین تشخیص سریع و غیر مخرب باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی بر پایه اسپکتروسکوپی مرئی برای نخستین بارتوسط محقق ایرانی طراحی و ساخته شد.

 بهاره جمشیدی مجری پروژه 'سامانه نوین تشخیص سریع و غیر مخرب باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی بر پایه اسپکتروسکوپی مرئی/ فرو سرخ نزدیک (Vis/NIR) و مدل سازی چندمتغیره مطالعه موردی تشخیص سم دیازینون در محصول خیار' افزود:این پروژه با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران وفناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شده، در بسیاری از موارد شاهد استفاده نا به جا و بدون آگاهی سموم در محصولات کشاورزی هستیم.
وی بیان کرد: سموم مصرفی برای تجزیه به مدت زمانی نیاز دارند و متاسفانه با مشکل زمانی روبرو هستیم ،در مدت زمانی اندک بعد از استفاده سموم محصولات برداشت می شوند.
جمشیدی بیان کرد: بنابراین سم مورد نظر در محصول باقی می ماند وبعد از مصرف توسط افراد مشکلات و بیماری هایی را ایجاد می کند، پس باید نظارتی دقیق برروی محصولات وجود داشته باشد تا محصولاتی که میزان سم بیش از حد مجاز دارد از چرخه مصرف خارج شوند.
وی گفت: روش های آزمایشگاهی که درحال حاضر در این زمینه وجود دارد به علت اینکه نیاز به عصاره گیری از محصول دارند باعث تخریب محصول شده و از سویی نیازمند صرف هزینه بالایی هستند.
وی با اشاره به اینکه این موارد موجب طراحی و ساخت این سامانه شد افزود: این دستگاه پرتابل بوده و قابلیت حمل به مزارع یا بازارهای تره بار را دارد از سوی دیگر هزینه استفاده از دستگاه کم است و بدون اینکه تخریبی در محصول ایجاد کند، باقی ماندن سموم رادر محصولات کشاورزی تشخیص می دهد.
وی بیان کرد: این دستگاه با ارسال طول موج مشخصی به محصول و تجزیه طول موج بازگشتی میزان سم را مشخص می کند، نمونه آزمایشگاهی برای محصول خیار کالیبره شده که البته قابلیت تعمیم برای سایر محصولات و سموم به شرطی که مدل تشخیص قابل تدوین باشد را دارد.
جمشیدی یادآور شد: طرح مذکور درقالب طرح کلان ملی تعریف شده و پروپزال آن برای معاونت علمی ریاست جمهوری ارسال شده است این دستگاه علاوه بر تشخیص سموم قابلیت کاربرد برای تمام آلاینده‎های شیمیایی نیز دارد، در حال حاضر کار بررسی برای ساخت نمونه صنعتی در دست اقدام است.
* خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :