Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187177
تاریخ انتشار : 28 تیر 1395 20:19
تعداد بازدید : 803

افزایش سن امید به زندگی در ایران اسلامی / اکبرمظفری

دستاوردهای انقلاب اسلامی، مجموعه پیامدهای مثبت و سازنده ناشی از انقلاب اسلامی است که در دهه­ های گذشته به وقوع پیوسته است.
دستاوردهای انقلاب اسلامی، مجموعه پیامدهای مثبت و سازنده ناشی از انقلاب اسلامی است که در دهه ­های گذشته به وقوع پیوسته است. انقلاب اسلامی یک دگرگونی بنیادی در همه حوزه­ های زندگی بود و دستاوردهای آن نیز تمامی بخش ­های زندگی اعم از فرهنگ، اقتصاد، سیاست، اخلاق، ورزش، صنعت و ... را در بر می ­گیرد. تغییر و تحولاتی که با وقوع انقلاب اسلامی در ایران عزیز رخ نمود، بسیار عمیق، گسترده و گاه شگفت­ انگیز است. البته این بدان معنا نیست که کاروان انقلاب اسلامی به سر منزل مقصود رسیده و یا در گذر از این راه پر پیچ و خم، هیچ­ گونه توقف، تغییر مسیر، انحراف و پس­روی نداشته است، بلکه منظور این است که نظام اسلامی با توجه به اهداف انقلاب اسلامی و مجموع امکانات و ظرفیت­ های موجود و نیز موانع طبیعی و تحمیلی، موفق، سربلند و بلکه کارآمد بوده است.

برای سنجش و ارزیابی این توفیقات، راه­ های مختلفی وجود دارد که یکی از این راه­ ها مراجعه به شاخص جهانی «امید به زندگی» است. امید به زندگی یک شاخص آماری است که نشان می دهد متوسط طول عمر در یک جامعه چقدر است و یا به عبارتی هر عضو آن جامعه چند سال می تواند توقع زندگی کردن داشته باشد. هر قدر شاخص هایی مانند افزایش میزان سواد، کاهش مرگ و میر، دسترسی آسان به امکانات رفاهی، بهداشتی و درمانی، دستیابی به آب آشامیدنی سالم، افزایش درآمد سرانه، امید به آینده، کاهش اضطراب های روحی و روانی و ... بهبود یابد، سن امید به زندگی افزایش خواهد یافت. شاخص سن امید به زندگی یکی از شاخص های سنجش پیشرفت و عقب ماندگی کشورها نیز محسوب می شود.

از جمله فاکتورهای مهم اثر گذار بر روي كاهش يا افزايش سن اميد به زندگي، مرگ و مير نوزادان و كودكان زير يك و پنج سال است. در بیشتر نقاط جهان سن امید به زندگی زنان بیشتر از مردان است، در ایران این نمودار در بالاترین درجه خود قرار دارد. سن امید به زندگی در سال 1357 یعنی اوایل پیروزی انقلاب 57 سال بود که این رقم در سال 1390 به 75 سال رسیده است. بدین صورت که میانگین سن اميد به زندگي در زنان ایرانی 77 سال و در مردان 75 سال است، یعنی طی 30 سال گذشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سن امید به زندگی رشدی 18 ساله داشته است.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :