Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187234
تاریخ انتشار : 29 تیر 1395 11:59
تعداد بازدید : 316

علیرضا امری کاظمی، دبیرکل سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو)

ایران صاحب یک کرسی جهانی در یونسکو شد

این بالاترین جایگاهی است که یک ایرانی در زمینه ژئوپارکها در جهان به آن دست یافته است.
 دبیرکل سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) طی نامه ای رسمی، یکی از کرسی های شورای عالی ژئوپارک های جهانی یونسکو را به «علیرضا امری کاظمی»، کارشناس باسابقه کشور در زمینه ژئوتوریسم و ژئوپارک اعطا کرد.

به گفته «امری کاظمی»، این بالاترین جایگاهی است که تاکنون یک ایرانی در زمینه ژئوپارک ها در جهان به آن دست یافته است.

«علیرضا امری کاظمی» بیش از 15 سال است در سطح ملی و بین المللی به پژوهش، انتشار کتاب و مقاله در زمینه ژئوتوریسم و ژئوپارک ها مشغول بوده و مسؤول تهیه و تدوین پرونده موفق ثبت دوباره ژئوپارک قشم نیز است.

با توجه به اینکه ایران تنها نماینده از منطقه غرب آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا در شورای عالی ژئوپارک های جهانی یونسکو است، به نظر می رسد از این پس مسائل ژئوپارک های این مناطق نیز به نوعی تحت پوشش ایران قرار گیرد.

شورای عالی ژئوپارک های جهانی یونسکو متشکل از 12 عضو از سراسر جهان است که بر اجرای درست برنامه بین المللی علوم زمین و ژئوپارک ها (در بخش ژئوپارک ها) نظارت داشته و مسؤولیت تایید و تصویب مناطق پیشنهادی برای ژئوپارک ها را به عهده دارد.

این انتخاب در شرایطی صورت گرفته که پرونده ژئوپارک قشم در نوبت رأی گیری برای بازگشت دوباره به فهرست جهانی ژئوپارک ها است و علاوه بر این، ایران در تلاش است پرونده های دیگری را برای ژئوپارک های ارس و لرستان برای ثبت جهانی آماده کند.
* خبرگزاری ایسنانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :