Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187293
تاریخ انتشار : 30 تیر 1395 10:26
تعداد بازدید : 438

مهندس مجید نوری، مخترع و مجری طرح

دستگاه های تصفیه هوا با الهام از آنیون اکسیژن هوا ساخته شد

محققان کشور با الهام از آنیون اکسیژن هوا موفق به عرضه 3 محصول در زمینه تصفیه هوا شدند.
محققان کشور در مطالعات اخیر خود با الهام از آنیون اکسیژن موجود در هوا موفق به عرضه 3 محصول در زمینه تصفیه هوا شدند که بدون استفاده از مواد آروماتیک و پروپان قادر به تصفیه هوا و توزیع رایحه طبیعی به محیط هستند.

مهندس مجید نوری، مخترع و مجری طرح با بیان این که در این پروژه تحقیقاتی دستگاه یون ساز ژنراتور طراحی و ساخته شد، گفت: دستگاه مولد آنیون اکسیژن برای تصفیه هوا کاربرد دارد.

وی اساس عملکرد این دستگاه را تولید یون های منفی ذکر کرد و توضیح داد: آنیون اکسیژن در طبیعت عامل سلامتی و تصفیه هوا است و در این طرح تحقیقاتی ما با الگوبرداری از طبیعت، دستگاهی را طراحی کردیم که شرایط ورود آنیون اکسیژن به کلان شهرها و محیط های آلوده را به منظور رفع آلودگی های هوا فراهم می کند.

وی، حذف بوهای نامطبوع محیط را از قابلیت های این دستگاه تصفیه هوا نام برد و ادامه داد: این دستگاه همچنین قابلیت از بین بردن گازهای سمی را دارد؛ علاوه بر آن قادر به ازبین بردن قارچ و باکتری مضر معلق در هوا است.

ساخت دستگاه پلاسمای مولد یون

نوری از فاز توسعه ای این طرح خبر داد و یادآور شد: در فاز توسعه ای این پروژه موفق به طراحی و ساخت پلاسمای مولد یون شدیم. این محصول یک ماده پلاسما بر پایه مواد خوراکی است.

به گفته وی، مواد پایه در داخل راکتور طراحی شده مخصوص این پروژه، در یک فرایند چندین روزه به ایزوتوپ تبدیل می شود.

نوری، به بیان عملکرد دستگاه پلاسمای مولد یون پرداخت و توضیح داد: ذراتی که دائما از سطح پلاسما آزاد می شوند، دقیقا رفتار دستگاه یون ژنراتور را شبیه سازی می کنند.

به گفته این محقق، محصول انحصاری (اسپری هوراد) به دلیل خاصیت خنثی سازی بو می تواند با انتشار اسانس ملایم، شدت بوی اولیه اسپری های خوشبو کننده را کاهش دهد و بعد از مدتی که اتم باردار شده اکسیژن به حالت پایدار درآمد، رایحه مجددا تقویت و این امر باعث پخش بوی متعادل در مدت طولانی می شود.

مجری طرح با تاکید بر این که در این دستگاه از فناوری نانو استفاده شده است، خاطر نشان کرد: ساختار نانو فناوری استفاده شده در این محصول موجب محفوظ ماندن  چندین ساله اکسیژن و آنیون اکسیژن موجود در هوای محیط خواهد شد.

به گفته این محقق، محصول تولیدشده فاقد ترکیبات الکلی و گازهای قابل اشتعال و هر نوع آروماتیک است و مواد تشکیل دهنده آن خوراکی است؛ از این رو برای حذف بوی دهان و شست وشوی چشم قابل استفاده بوده و با کمترین میزان دوز اسانس خوراکی، قادر به ارائه رایحه های طبیعی در محیط است.

این محصول علاوه بر حذف کامل بوهای بد، قابلیت آنتی باکتری دارد و در ضمن گازهای سمی را از بین می برد.

تولید ژل برای تصفیه هوا

نوری با تاکید بر این که محصولات معطرکننده دو ضعف بزرگ دارند، گفت: این محصولات توانایی خنثی سازی بوهای نامطبوع را ندارند و علی رغم استفاده دوز چندین برابر باز هم بعد از مدت کوتاهی بوهای نامطبوع منتشر می شود.

وی ضعف دوم را شدت بو در ابتدای اسپری کردن ذکر و اظهار کرد: ولی از سوی دیگر در زمان کوتاه با افت شدید بو مواجه می شویم و به دلیل الزام استفاده دوز بالا علاوه بر افزایش هزینه، رایحه طبیعی را از دست می دهیم.

نوری با تاکید بر این که این مشکلات با طرح تولید «ژل هوراد»حل شده است، ادامه داد: در این محصول از آنیون اکسیژن برای ایجاد تعادل استفاده کردیم که قابلیت باردار کردن ذرات معلق در هوا را دارد.

وی اضافه کرد: ذرات باردار شده به یکدیگر متصل شده و با ته نشین شدن، سریعا به کف سقوط می کنند و از مسیر تنفس خارج می شوند.

مجری طرح، این ماده را جایگزین مناسبی برای دستگاه تصفیه هوا دانست و خاطر نشان کرد: قابلیت ضد ویروس و آنتی باکتریال در مقالات معتبر در خصوص آنیون اکسیژن اثبات شده است.
* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :