Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187541
تاریخ انتشار : 3 مرداد 1395 9:3
تعداد بازدید : 336

دو نسخه خطی قرآن توسط پلیس مونیخ تحویل مقامات ایران شد

دو نسخه خطی قدیمی قرآن که توسط پلیس مونیخ کشف شده بود به ایران تحویل داده شد.
دو نسخه خطی قدیمی قرآن کریم که در جریان یک پرونده قضایی در مونیخ کشف شده بود، پنجشنبه گذشته به سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در مونیخ، تحویل داده شد.

یک مجموعه دار ایرانی که از سال ۱۹۶۲ در مونیخ زندگی می کرد، با عشق و علاقه مجموعه گرانبهایی از نسخه های خطی و دست نوشته های ایرانی و اسلامی گردآوری کرده بود و گهگاه اثری را در حراجی به فروش می گذاشت و با درآمد آن زندگی می کرد.

هنگامی که این مجموعه دار در سال ۱۹۹۷ در سن ۸۶ سالگی درگذشت، فرزندان او پی بردند که برخی از آثار، از مجموعه گرانبهای او ناپدید شده است. آنها نخست به یک کارآگاه خصوصی مراجعه کردند که در ادامه تحقیقات خود موضوع را به اداره جنایی ایالت بایرن ارجاع داد. کارشناسان اداره جنایی بایرن پس از چند سال تحقیق در داخل و خارج آلمان، به یک مهندس ایرانی - آلمانی مشکوک شدند که در سال های آخر زندگی این مجموعه دار، به خانه او رفت و آمد داشت و به کارهای او رسیدگی می کرد.

مأموران اداره جنایی در دسامبر ۲۰۱۱ در جستجوی خانه مهندس مزبور، تعداد ۱۷۴ اثر قیمتی پیدا کردند که قیمت آنها بیش از سه میلیون یورو ارزیابی شده است.

متهم در دادگاهی که در مارس ۲۰۱۶ در دادسرای جنایی مونیخ برگزار شد، به دزدیدن آثار عتیقه اعتراف کرد و از سوی دادگاه به حبس تعلیقی محکوم شد.

با این حال به گفته ورثه از این مجموعه نسخه گرانبهایی از دیوان حافظ ۵۵۰ ساله همچنان مفقود است. پلیس ایالت بایرن در فراخوانی رسمی از همگان برای یافتن این نسخه نادر یاری خواسته است. گفته می شود که این نسخه مزین به زرنگاری (تذهیب) است و بیش از یک میلیون یورو ارزش دارد.

از این مجموعه گرانبها دو نسخه ارزشمند از مجموعه را فرزندان این مجموعه دار فقید، به پاس خدمات ایالت بایرن در بازیافتن آن، به کتابخانه دولتی این ایالت هدیه کردند.

اما دو نسخه خطی قرآن کریم بنابر وصیت آن مرحوم، در مراسمی با حضور مسئولان پلیس جنایی مونیخ، رئیس کتابخانه دولتی ایالت بایرن و عبدالله نکونام سرکنسول جمهوری اسلامی ایران، به سفارت ایران تحویل داده شد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در زمان تحویل این نسخ، با تشکر از همکاری پلیس جنایی مونیخ و دستگاه قضایی ایالت بایرن و با توجه به وجود وسایل کشف شده دیگر، در جریان این پرونده، اهمیت حفظ و نگهداری میراث فرهنگی متعلق به مردم ایران را یادآور شد.

وی همچنین گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران بر اساس قوانین و مقررات داخلی خود و طبق مفاد کنوانسیون منع صدور و ورود و انتقال غیر قانونی مالکیت اموال فرهنگی ۱۹۷۰، حق خود را برای پیگیری قانونی جهت بازگشت اموال فرهنگی به ایران پس از مشورت ها و بررسی های لازم با بخش های ذی ربط در حوزه میراث فرهنگی ایران، محفوظ می داند.

* خبرگزاری مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :