Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187543
تاریخ انتشار : 3 مرداد 1395 9:16
تعداد بازدید : 319

دعوت از محقق ایرانی برای تدوین گزارش جهانی محیط زیست

برای اولین بار یک ایرانی از سوی دبیرخانه دائمی IPBES در بن آلمان برای همکاری در تدوین گزارش جهانی محیط زیست دعوت شد.
عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات برای مشارکت در تدوین گزارش جهانی مرتبط با محیط زیست از سوی دبیرخانه دائمی IPBES در بن آلمان (از نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد) دعوت شد.

ارائه و تحلیل آخرین یافته های علمی درخصوص وضعیت جهانی خدمات اکوسیستمی و تنوع زیستی، هدف اصلی «گزارش ارزیابی جهانی تولیدات و خدمات اکوسیستمی» است که از سوی یکی از نهادهای مهم بین المللی وابسته به برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد موسوم به «پنل بین دولتی تنوع زیستی و خدمات اکوسیستمی» (IPBES) تا سال ۲۰۱۷ به صورت رسمی منتشر شده و در اختیار دولت ها قرار خواهد گرفت.

 دبیرخانۀ دائمی IPBES در بن آلمان قراردارد و از زمان شروع به کار خود در سال ۲۰۱۳ تاکنون، ۱۰۲ دولت رسما در آن عضو شده اند.

همچنین تدوین یکی از فصل های هفت گانه آن به مصطفی پناهی عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات واگذار شده است.

وی عهده دار مسئولیت بازنگری گزارش ارزیابی منطقه آسیا – پاسیفیک نیز شده است.

در فرآیند تدوین و بازنگری این گزارش ها که برای اولین بار نماینده ای از جامعه علمی کشور امکان حضور در آن را پیدا کرده از خدمات مشاوره ای بیش از ۱۲۰ کارشناس و متخصص بین المللی صاحب نام استفاده خواهد شد.

برگزاری نشست های متعددی طی دو هفته در کشور آلمان در شهریور سال جاری تدارک دیده و طی آن تمامی دست اندرکاران انتخاب شده به تبادل نظر خواهند پرداخت.

مصطفی پناهی مدیرگروه اقتصاد انرژی این واحد که از سوی IPBES برای همکاری دعوت شده است، گفت: با اشاره به پشت سرگذاردن فرآیند دشوار و پیچیده این انتخاب از سوی IPBES، کسب چنین جایگاهی را به عنوان یکی از اعضای هیات علمی واحد علوم و تحقیقات، افتخار مهمی برای کشور و به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی می دانم.

وی افزود: تدوین گزارشی درخصوص نتایج ارزیابی جهانی وضعیت اکوسیستم های طبیعی (جنگل ها، علفزارها، دریاچه ها، تالاب ها، رودخانه ها، مناطق دریایی و ساحلی و غیره) و تهدیدهای متوجه آنها، تلاشی است که IPBES برای نزدیک سازی دیدگاه های جوامع علمی با تصمیم سازان، برنامه ریزان، سیاستمداران و غیره دنبال می کند.

* خبرگزاری مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :