Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187700
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1395 10:40
تعداد بازدید : 664

دکتر محمدرضا شوشی‌زاده، رییس مرکز تحقیقات علوم دریایی دارویی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز

استخراج ترکیباتی با اثرات محافظت کبدی و کلیوی از جلبک دریایی

در راستای استخراج ترکیبات بیولوژیکی از آب های دریایی چندین گونه مختلف جانوری و دریایی انتخاب و اثرات ضدسرطانی و ضدمیکروبی آن ها بررسی شد؛ برخی از آن ها نیز به عنوان مکمل ها و بسترهایی برای مصارف دارویی برداشت شدند. رییس مرکز تحقیقات علوم دریایی دارویی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از استخراج ترکیباتی از جلبکهای دریایی با خواص محافظت کبدی و محافظت کلیوی خبر داد.

دکتر محمدرضا شوشی زاده با اشاره به نزدیکی خط ساحلی خلیج فارس به خوزستان، اظهار کرد: در راستای استخراج ترکیبات بیولوژیکی از آب های دریایی چندین گونه مختلف جانوری و دریایی انتخاب و اثرات ضدسرطانی و ضدمیکروبی آن ها بررسی شد؛ برخی از آن ها نیز به عنوان مکمل ها و بسترهایی برای مصارف دارویی برداشت شدند.

وی با بیان این که در حال حاضر نزدیک به 15 طرح تحقیقاتی در این مرکز وجود دارد، افزود: اکنون در حال کار بر روی ترکیبات ضدسرطانی هستیم و در این راستا از جلبک های دریایی ترکیباتی استخراج شده اند که اثرات هپاتوپروتکتیو یا محافظت کبدی و نفروپروتکتیو یا محافظت کلیوی دارند.

رییس مرکز تحقیقات علوم دارویی دریایی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به راه اندازی رشته ترکیبات دارویی دریایی در مقطع کارشناسی ارشد طی دو سال گذشته در دانشکده داروسازی این دانشگاه گفت: با توجه به این که امکانات در حوزه پژوهش کافی نبود، به بخش آموزش آمدیم و این رشته را راه اندازی کردیم.

شوشی زاده تصریح کرد: دانشجویانی در این رشته پذیرفته می شوند که بتوانند مطالعه بین رشته ای داشته باشند، چراکه به طور مثال بخشی از این رشته مربوط به منبع دریایی و کشت و پرورش در آن، بخشی مربوط به حوزه شیمی و جداسازی و خالص سازی ترکیبات فعال از منابع گیاهی و جانوری و قسمتی نیز مربوط به داروسازی می شود.

رییس مرکز تحقیقات علوم دارویی دریایی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز همچنین با اشاره به مکمل ها و بسترهایی که برای داروسازی استفاده می شود، از جداسازی کیتین و کیتوزان در این مرکز به عنوان بستر مهمی برای داروسازی یاد کرد و گفت: از این مواد می توان در ترمیم پوست های آسیب دیده و سوخته استفاده و پوست مصنوعی ایجاد کرد.

وی افزود: همچنین ژلاتین ماهی که ماده ای با کاربردهای بسیار زیاد است، جداسازی و خالص سازی شد؛ این ماده به جز استفاده در کپسول های دارویی، در مواد غذایی نیز استفاده می شود؛ معمولاً ژلاتین را از استخوان گاو استخراج می کنند اما ژلاتین موجود در ضایعات ماهی طول پلیمرهای کوتاه تری داشته و به راحتی هضم می شود.

رییس مرکز تحقیقات علوم دارویی دریایی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: مراکز تحقیقات زیرشاخه ای از معاونت پژوهشی هستند و چندان از اولویت های دانشگاه نبوده اند، بنابراین به دلیل نبود بودجه و امکانات کافی، اگرچه کارهای بسیاری انجام شده است؛ اما از برنامه ریزی اولیه بسیار عقب هستیم و نتوانستیم آن طور که می خواهیم، فعالیت کنیم.
* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :