Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187767
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1395 13:45
تعداد مشاهدات : 442

علی اصغر داداش پور، رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور

ایران هشتمین تولیدکننده نخ ابریشم دنیاست

ایران با تولید 145 تن نخ ابریشم، رتبه هشتم جهان را در اختیار دارد. رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با اعلام این مطلب گفت : در سال جاری با توزیع نزدیک به 28 هزار جعبه تخم نوغان هیبرید در کشور و پرورش آن توسط نوغانداران حدود 900 تن پیله تر ابریشم تولید و برآورد می شود از ان 145 تن نخ ابریشم به دست آید.


علی اصغر داداش پور با اشاره به قیمت تضمینی 16هزار و 610 تومان برای هر کیلوگرم پیله ابریشم در سال 95 اظهار داشت: به علت وجود کشش بازار، تمام پیله های تولیدی را بخش خصوصی، بالاتر از قیمت تضمینی خریداری کرده است.

داداش پور افزود: هر کیلوگرم پیله ابریشم به طور متوسط بالاتراز 21 هزار تومان به صورت توافقی و نقدی فروش رفته و هیچگونه بار مالی برای دولت ایجاد نشده است.

وی ادامه داد: به دلیل فعال نبودن چهار کارخانه بزرگ صنایع ابریشم کشور، تمام پیله های تولیدی درسال جاری به کارگاه های سنتی ابریشم کشی، با همکاری خریداران توافقی پیله ابریشم، منتقل شده اند.

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور اضافه کرد: پیله های وارداتی به کشور نیز در همین کارگاه های سنتی و خانگی به نخ ابریشم تبدیل می شود.

وی هدف از تاسیس مرکز توسعه نوغانداری کشور درسال 93 در زیر مجموعه معاونت امور تولیدات دامی را احیای این حرفه دانست و گفت: امسال در 26 استان کشور تخم نوغان هیبرید توزیع شد و نتایج پرورش کرم ابریشم در 10 استان جدید نیز بیانگر موفقیت آمیز بودن تولید پیله تر ابریشمی در عمده مناطق کشور به علت وجود مزیت های نسبی نوغانداری به عنوان حرفه ای برای توسعه روستایی است.

داداش پور استان های گیلان، خراسان رضوی، گلستان، خراسان شمالی، مازندران، آذربایجان شرقی و اصفهان را از مناطق عمده پرورش کرم ابریشم ایران برشمرد و اعلام کرد: این استان ها 99 درصد نوغانداری را به خود اختصاص داده اند.

توزیع رایگان نهال توت در اسفندماه

وی به برنامه توسعه تولید نهال توت برای تغذیه کرم ابریشم اشاره کرد و اذعان داشت: تولید یک میلیون اصله نهال توت اصلاح شده با مشارکت معاونت امور باغبانی، سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان و بخش غیردولتی و با استفاده از یارانه نهال از بهمن ماه سال 94 در فومن گیلان انجام شده است.

داداش پور افزود: تا پایان سال جاری نهال های توت تولید شده در محل نهالستان های مجاز به صورت رایگان توزیع کشوری می شود.
وی با بیان اینکه اصلاح و احیای 14 هزار هکتار توتستان های کشور در دستور کار مرکز توسعه نوغانداری قرار گرفته است، گفت: مصمم هستیم با تولید سالانه بیش از یک میلیون اصله نهال توت اصلاح شده، زمینه را برای توزیع هدفمند و ترویج کاشت این نهال ها در حاشیه اراضی کشاورزی، شهرها، جوار منازل و زمین های کمتر استفاده شده و با تاکید بر کشت نواری؛ فراهم آوریم.


پیش بینی تولید 30 هزار جعبه تخم نوغان

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور اعلام کرد: در حال حاضر پرورش لاین های کرم ابریشم (پی3)از طریق مرکز تحقیقات ابریشم کشور و پرورش اجداد کرم ابریشم (پی2) به منظور تولید کرم ابریشم والد (p) در این مرکز انجام می شود.

وی در مورد تولید تخم نوغان هیبرید تجاری (اف1) اظهار داشت: این نهاده مورد نیاز نوغانداران براساس تفاهم مشترک بین مرکز توسعه نوغانداری کشور به عنوان کارفرما و شرکت ابریشم ایران به عنوان پیمانکار با پیش بینی تولید 30 هزار جعبه در سال جاری و با استفاده از یارانه تخم نوغان در حال انجام است که در سال 96 میان نوغانداران توزیع می شود.

داداش پور، نوغانداری را حرفه ایده آل روستایی و شغل جانبی و مکمل در بخش کشاورزی دانست و گفت: به دلیل افزایش تقاضای جهانی برای ابریشم، نوغانداری را می توان در قالب مدل اقتصادی و تجاری با رویکرد زنجیره ارزش و در جهت اهداف توسعه پایدار، تعریف مجدد کرد.

* خبرگزاری صدا و سیما


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :