Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187794
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1395 9:14
تعداد بازدید : 448

دکتر سید یوسف ابراهیمی پور محقق دانشگاه شهید باهنر کرمان

استفاده از عصاره ریشه گیاه مامیران در تهیه نانوذرات ضدمیکروب

محققان دانشگاه شهید باهنر کرمان با بهره گیری از یک روش ساده و دوست دار محیط زیست و با استفاده از عصاره ریشه گیاه مامیران، موفق شدند نانوذرات ضدمیکروب با توان بالا در مهار و کشتن باکتری ها را در مقیاس آزمایشگاهی تهیه کنند.

امروزه استفاده از نانوذرات فلزی به دلیل خواص منحصر به فرد در حوزه های مختلف علم کاربرد فراوان یافته است. ظرفیت کاربردی بالای نانوذرات نقره در بخش های مختلف، این نانوذره را به عنوان یکی از مهمترین نانوذرات تجاری مطرح کرده است.

در حال حاضر نانوذرات نقره کاربردهای فراوانی در صنعت و پزشکی دارند؛ عکس برداری، تصفیه آب و هوا، مواد آرایشی بهداشتی و نساجی کاربردهای عمده این نانوذرات هستند. تاکنون روش های گوناگونی برای سنتز نانوذرات نقره مورد استفاده قرار گرفته و همچنین سنتز بیولوژیک این نانوذرات با بهره گیری از سیستم های زیستی از قبیل باکتری ها، قارچ ها، جلبک ها و گیاهان بسیار مورد توجه بوده است.
دکتر سید یوسف ابراهیمی پور محقق دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: گیاه مامیران یکی از گیاهانی است که در گذشته بسیار مورد توجه بوده است. کیمیاگران قرون وسطی تلاش می کردند با استفاده از شیرابه طلایی رنگ آن، سایر فلزات را به طلا تبدیل کنند. از زمانی که تأثیر این گیاه بر درمان انواع مختلف سرطان به اثبات رسیده، توجه ویژه ای را به خود جلب کرده است. بر این اساس در این کار تحقیقاتی، از ریشه این گیاه به منظور سنتز نانوذرات نقره/نقره کلرید استفاده شده و در ادامه خاصیت ضدمیکروبی این نانوذرات مورد بررسی قرار گفته است.
به گفته ابراهیمی پور، بدون استفاده از مواد شیمیایی گران قیمت و خطرناک، نانوذرات ضدمیکروب نقره با سرعت و بازدهی بالایی سنتز شده است. به علاوه با استفاده از این روش ساده می توان به نانوذرات ریزتر و باکیفیت تری دست یافت.
این تحقیقات حاصل تلاش های دکتر یوسف ابراهیمی پور، دکتر شهرام پور سیدی و دکتر سعید اسماعیلی ماهانی از اعضای هیأت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان و حسین عالیشاه دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد است.
نتایج این تحقیق در نشریه Journal of Cluster Science منتشر شده است.
* خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :