Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187801
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1395 10:11
تعداد مشاهدات : 320

روح‌الله رضایی آدریانی، مدیرعامل شرکت پولاد فرایند بین الملل اروند

شکست انحصار ایتالیا در ساخت یک کالای استراتژیک

دستیابی ایران به تکنولوژی ساخت "مخزن کلد" می تواند زمینه ساز ساخت تجهیزات های تک در زمینه ذخیره سازی، بارگیری و نقل و انتقال LNG و میعانات گازی باشد. تولید این مخازن تحت فشار همواره تحت انحصار کشور ایتالیا بوده است. فرآیند انتقال گاز تولیدی از یک مخزن گازی که تا سالهای اخیر همواره با استفاده از تجهیزات فشارشکن و خطوط لوله مخصوص صورت می گرفت، به سمت ذخیره سازی و انتقال به وسیله مخازن مخصوص حمل مواد با فشار بالا می رود.

تولید این مخازن تحت فشار همواره تحت انحصار کشور ایتالیا بوده است. در پروژه های گازی ایران مخصوصاً فازهای متعدد توسعه ای پارس جنوبی روال کار این گونه بوده که ساخت این مخزن به شرکتی ایتالیایی سفارش داده شده و ساخت هر مخزن در ایتالیا و انتقال آن به ایران بر مبنای هر کیلوگرم حدود 35 تا 40 یورو هزینه برای کشور داشت.

در سالهای اخیر، متخصصان کشورمان در شرکتی با عنوان "شرکت پولاد فرایند بین الملل اروند (IPS)" ساخت این مخازن را با نام "مخزن کلد" در برنامه قرار دارند و موفق شدند بعد از چند سال طراحی، پروژه ساخت این مخازن را در جنوب ایران به ثمر برسانند. با بومی سازی ساخت "مخازن مخصوص حمل مواد با فشار بالا" در خرمشهر، متخصصان کشورمان انحصار ایتالیا را در تولید این کالای استراتژیک صنعت گاز شکستند.

«روح الله رضایی آدریانی» مدیرعامل شرکت پولاد فرایند بین الملل اروند با بیان اینکه "این شرکت برای نخستین بار موفق به ساخت مخازن کلد در ایران شده است"، گفت: "ساخت هر مخزن در ایتالیا و انتقال آن به ایران بر مبنای هر کیلوگرم حدود 35 تا 40 یورو هزینه در بر دارد، در حالی که در ایران همان مخزن با هزینه 15 یورویی به ازای هر کیلوگرم ساخته می شود".

به گفته وی، در حال حاضر ساخت سه مخزن کلد برای فازهای 20 و 21 توسط متخصصان کشورمان در حال انجام است.

مخزن کلد، مخزنی است که بدنه آن به صورت چندلایه با فولاد ضدزنگ، با آلیاژی خاص و مقام در برابر فشار ساخته شده است. دستیابی ایران به تکنولوژی ساخت این مخازن می تواند زمینه ساز ساخت تجهیزات های تک در زمینه ذخیره سازی، بارگیری و نقل و انتقال LNG و میعانات گازی باشد.
* خبرگزاری تسنیم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :