Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187856
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1395 13:53
تعداد مشاهدات : 345

عماد محمد دیب خمیس، نخست‌وزیر سوریه در دیدار آیت‌الله اراکی

ایران در سخت ترین شرایط بهترین حامی سوریه است

ایران در سخت ترین شرایط بهترین حامی سوریه بود و از این لحاظ کمال تشکر را از ایران و بویژه رهبر ایران اسلامی دارم.

نخست وزیر سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران در سخت ترین شرایط بهترین حامی و پشتیبان سوریه بود و ما از طرح های پیشنهادی این کشور و اجرای آنها حمایت کامل خواهیم کرد.

 آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب که در صدر هیأتی به سوریه سفر کرده است با عماد محمد دیب خمیس نخست وزیر سوریه دیدار و گفت وگو کرد.

آیت الله اراکی با اشاره به بحران سوریه اظهار داشت: اکنون دولت و ملت سوریه در حال مبارزه با تروریست ها هستند که به زودی پیروزی بر این دشمنان محقق خواهد شد؛ اما بعد از پیروزی مرحله بسیار مهمی آغاز خواهد شد و ملت، دولت و علمای سوریه باید با فراهم کردن شرایط لازم  به نشر و گسترش صحیح اسلام بپردازند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب با اشاره به اینکه علما در این مرحله وظیفه بسیار خطیری بر عهده دارند، گفت: سوریه در زمینه گسترش اسلام صحیح و وحدت اسلامی می تواند اقدامات اساسی انجام دهد و در این بخش به الگویی برای جهان اسلام تبدیل شود.

آیت الله اراکی در ادامه با اشاره به دیدار روز گذشته اش با وزیر اوقاف سوریه افزود: ما در این دیدار چندین پیشنهاد برای گسترش وحدت اسلامی در سوریه ارائه کردیم که پیشنهاد اول ما راه اندازی دارالتقریب در دمشق بود و پیشنهاد دیگر ما راه اندازی حلقه های گفت و گو میان علمای مذاهب مختلف اسلامی سوریه که می تواند نقش بسیار مهمی در زمینه تقریب ایفا کند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب در ادامه این دیدار به معرفی کمیته مساعی حمیده و مجمع جهانی تقریب و ارکان آن پرداخت و گفت: در حال حاضر مجمع جهانی تقریب در تعدادی از  کشورهای اسلامی نمایندگی دارد.

 عماد محمد دیب خمیس نخست وزیر سوریه نیز در این دیدار ضمن تشکر از همه حمایت جمهوری اسلامی ایران از ملت و دولت سوریه، اظهار داشت: جمهوری اسلامی در سخت ترین شرایط بهترین حامی و پشتیبان سوریه بود و از این لحاظ کمال تشکر را از جمهوری اسلامی ایران و بویژه رهبر جمهوری اسلامی ایران دارم.

وی در ادامه ضمن استقبال از پیشنهادات آیت الله اراکی گفت: از طرح های پیشنهادی تا اجرایی شدن آن حمایت کامل خواهد کرد زیرا این طرح ها در تقویت یکدلی میان مذاهب اسلامی در سوریه تأثیر گذار خواهد بود.

نخست وزیر سوریه با بیان اینکه همواره دولت سوریه و ملت سوریه حامی اسلام معتدل بودند، افزود: علمای سوریه از علمای تقریبی هستند.

در ادامه این نشست منوچهر متکی معاون امور بین الملل مجمع جهانی تقریب نیز طی سخنانی با اشاره به بحران سوریه اظهار داشت: در سال 2008 در سفری که به سوریه داشتم در فرودگاه دمشق از من سوال شد اگر جنگی در سوریه اتفاق بیافتد موضع جمهوری اسلامی ایران چه خواهد بود؟ من در جواب گفتم دولت و ملت ایران در کنار دولت و ملت سوریه خواهند بود.

وی گفت: از پنج سال قبل دشمنان دولت و ملت سوریه چنین فتنه بزرگی را بر این کشور تحمیل کردند اما مردم و جوانان ما در سنگر مقاومت در کنار سوریه حضور پیدا کردند و امروز بسیار خوشحالیم که در مقاومت مردم سوریه شریک هستیم.

معاون بین الملل مجمع جهانی تقریب در ادامه خاطر نشان کرد: امروز کسانی که در خط مقدم علیه مقاومت می جنگند دچار انحراف و اعوجاج فکری شده اند حتی اگر اینها در سوریه و عراق نابود شوند فردا در جایی دیگر سر بلند می کنند لذا لازم است که با انحرافات فکری آنها با فکر و اندیشه صحیح مقابله شود و مجمع جهانی تقریب نیز چنین رسالتی بر عهده دارد که فکر صحیح را جایگزین فکر غلط و  انحرافی کند.

علمای سوریه می توانند کمک بسیاری در بر طرف کردن مشکلات جهان اسلام ایفا کنند

آیت الله اراکی در دیدارش با ولید المعلم وزیر امور خارجه به پیشنهادات هیئت مجمع جهانی تقریب در سفر به سوریه و همکاری مجمع تقریب با وزارت اوقاف این کشور در زمینه راه اندازی دارالتقریب و برگزاری سلسله نشست هایی با حضور علمای دو کشور و همچنین راه اندازی فقه مقاومت و فقه وحدت در سوریه اشاره کرد و گفت: ما در مسیر ایجاد وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی در صدد ایجاد ارتباطات گسترده میان علمای مذاهب اسلامی هستیم.

وی افزود: سوریه دارای ظرفیت عظیم علمی، دینی و اجتماعی است که با بهره گیری از ظرفیت ها می توان خدمت بسیار بزرگی به جهان اسلام کرد. 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب با تأکید بر اینکه سوریه یکی از مراکز فرهنگ و تمدن است، ابراز داشت: روابط جمهوری اسلامی ایران با سوریه همواره حسنه بوده و امیدواریم این روابط حسنه همواره تداوم داشته باشد.

وی با بیان اینکه جهان اسلام امروز با هجمه گسترده ای علیه ارزش های خود مواجه است، گفت: مشکلات کنونی جهان اسلام از شرق آن یعنی اندونزی تا غرب آن یعنی موریتانی ناشی از تند روی است و علمای سوریه می توانند کمک بسیار زیادی برای بر طرف کردن این مشکلات داشته باشند.

آیت الله اراکی اظهار داشت: امروز در کنار فرماندهان نظامی که در عرصه نبرد میدانی با تروریست ها فعالیت می کنند، نیازمند فرماندهان فرهنگی و فکری هستیم تا بتوانیم در عرصه نبرد فکری نیز با دشمنان مقابله کنیم که در این زمینه نقش علما بسیار برجسته و خطیر است.

وی عنوان کرد: سوریه می تواند میدان پیروزی در نبرد با جریان های انحرافی و تند رو در جهان اسلام باشد که در این راه نیازمند حمایت های دولت سوریه نیز است.

ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه نیز در این دیدار ضمن خیر مقدم به آیت الله اراکی و هیئت همراه اظهار داشت: مشکل کنونی سوریه اختلاف بین مذاهب اسلامی نیست زیرا همواره در طول تاریخ مذاهب مختلف اسلامی با صلح و آشتی در کنار یکدیگر زندگی کردند و همواره دین پرستی و عشق به وطن در میان سوری ها وجود داشته است.

 وی افزود: مشکلات کنونی سوریه از سوی دشمنان این کشور از جمله رژیم صهیونیستی طراحی شده است و دشمن با دستمایه قرار دادن برخی اختلافات مذهبی دست به کشتار در سوریه زده است؛ اما کسانی که اختلاف میان مذاهب اسلامی را در سوریه دنبال می کنند، شکست خواهند خورد.

وی با بیان اینکه خطر بزرگ برای سوریه و منطقه تفکر وهابیت است، اظهار داشت: همان کسانی که القاعده را ساختند امروز نیز النصره و داعش را ایجاد و از آن حمایت می کنند.

شیخ احمد کفتارو یکی از چهره های برجسته تقریب در سوریه و جهان اسلام است

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که در دمشق به سر می برد، عصر روز سه شنبه از بخش های مختلف مرکز آموزش عالی علامه کفتارو در دمشق بازدید کرد.

آیت الله اراکی طی سخنانی در جمع اساتید و مدرسین این مرکز اظهار داشت: مرکز آموزشی علامه کفتارو همواره از مراکز اساسی وحدت اسلامی در سوریه بوده است.

وی افزود: شیخ احمد کفتارو مفتی سابق سوریه و مؤسس این مرکز یکی از چهره های برجسته تقریب در سوریه و جهان اسلام هستند و اقدامات بسیار خوبی در راستای وحدت امت اسلامی انجام داده اند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب در ادامه به برخی فعالیت های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اشاره کرد و گفت: مجمع جهانی تقریب در سال های اخیر در کنار سایر فعالیت های خود اقدام به راه اندازی سلسله نشست های تقریبی میان علمای کشورهای موریتانی، اندونزی و هند با علمای ایران کرده است که این سلسله نشست ها در شناخت علمای مذاهب مختلف اسلامی از یکدیگر بسیار تأثیر گذار بوده است.

آیت الله اراکی و هیئت همراه سپس از بخش های مختلف این مرکز آموزش عالی از جمله مؤسسه قرآن کریم این مرکز بازدید کرد.

امروز نیاز مبرمی به تدوین فقه مقاومت و فقه وحدت و تقریب در جهان اسلام داریم

عصر روز سه شنبه طی مراسمی و با حضور آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب و محمد عبدالستار السید وزیر اوقاف سوریه یادداشت تفاهمی میان مجمع جهانی تقریب و وزارت اوقاف سوریه در دمشق به امضا رسید.

آیت الله اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب بعد از امضای این یادداشت تفاهم در گفت وگو با خبرنگار تقریب اظهار داشت: در یادداشت تفاهمی که میان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و وزارت اوقاف سوریه مقرر شده است که هیئت مشترکی از سوی دو طرف تشکیل شود و این هیئت نسبت به برنامه های آینده همکاری میان مجمع جهانی تقریب و وزارت اوقاف سوریه برنامه ریزی کند.

وی افزود: این برنامه ریزی ها بیشتر حول فعالیت هایی خواهد بود که در راستای نزدیکی هرچه بیشتر ملت های جهان اسلام، فرقه ها و مذاهب اسلامی و همچنین همکاری در راستای تولید دانش فقهی پیرامون فقه تقریب و وحدت و فقه مقاومت است.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب تأکید کرد: ما امروز نیاز مبرمی به تدوین فقه مقاومت و فقه وحدت و تقریب در جهان اسلام داریم.

آیت الله اراکی اظهار داشت: پیرامون راه اندازی دارالتقریب در دمشق توافق های صورت گرفته است که جزئیات این کار توسط هیئت مشترک پیگیری خواهد شد. همچنین همکاری های گسترده ای در آینده نزدیک بین مجمع جهانی تقریب و وزارت اوقاف سوریه و علمای این کشور برقرار خواهد شد که توسط هیئت مشترک جزئیات آن به زودی تدوین و نهایی خواهد شد.* خبرگزاری فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :