Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188311
تاریخ انتشار : 15 مرداد 1395 17:56
تعداد بازدید : 494

استفاده از آنزیم جهت تصفیه پساب های رنگی

هدف از انجام این طرح رنگ بری پساب های رنگی حاوی مواد رنگ زای آنیونیک و کاتیونیک با بهره گیری از آنزیم لاکاز به صورت آزاد و تثبیت شده بر روی نانو ذرات است.
محققی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران با همکاری شرکت صنایع نساجی فرخ سپهر کاشان موفق شد با استفاده از آنزیم تثبیت شده پساب های حاوی مواد رنگ زای نساجی را تصفیه و رنگ بری کند. از نتایج این طرح آزمایشگاهی می توان در صنعت نساجی جهت جلوگیری از ورود مواد سمی به محیط زیست استفاده کرد.

با توجه به جایگاه صنایع نساجی در ایران و تنوع عملکردی آن (از مرحله تولید الیاف تا تولید پارچه و...) ، از جمله معضلات مهم شرکت های فعال در این زمینه، نحوه مدیریت بر پسماندهای صنعتی شامل پساب فرایند رنگرزی و چاپ است. این موضوع ناشی از عدم سازگاری مواد مصرفی با محیط زیست است لذا حذف این ترکیبات رنگی از فاضلاب به یکی از اولویت های محققان تبدیل شده است.

دکتر خشایار مهاجر شجاعی مجری طرح، هدف از انجام این طرح را رنگ بری پساب های رنگی حاوی مواد رنگ زای آنیونیک و کاتیونیک با بهره گیری از آنزیم لاکاز به صورت آزاد و تثبیت شده بر روی نانو ذرات عنوان کرد.

این محقق ادامه داد: «با استفاده از آنزیم تثبیت شده بر روی نانوذرات تیتانیا و فریت روی می توان از آنزیم در پروسه های متوالی رنگ بری استفاده کرد که این نیز ناشی از جداسازی آسان آنزیم لاکاز تثبیت شده بر روی فریت روی تحت میدان مغناطیسی حاصله از آهنربا اشاره کرده که این نیز خود دارای تأثیر بسزا در کاهش هزینه تصفیه پساب های صنعتی است.»

مهاجر شجاعی در توضیحاتی کامل تر در خصوص کلیات طرح گفت: «در این کار تحقیقاتی آنزیم لاکاز به صورت آزاد و تثبیت شده بر روی نانوتیتانیا و نانوفریت روی جهت رنگ بری پساب های رنگی صنعت نساجی استفاده شده است. بدین منظور ابتدا آنزیم لاکاز تثبیت شده سنتز شد و در ادامه تأثیر پارامترهای مختلف نظیر دما، زمان، غلظت آنزیم وpH بر روی واکنش رنگ بری و سینتیک رنگ بری بر اساس مدل میکائیلس –منتون مورد بررسی قرار گرفت.»

این طرح در قالب رساله دکترای خشایار مهاجر شجاعی و با راهنمایی دکتر علیرضا خسروی و دکتر نیاز محمد محمودی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران انجام شده است.


* ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :