Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188387
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1395 11:55
تعداد بازدید : 292

بهبود خواص داربست تولید بافت بدن با روش ابتکاری

این داربست از خواص مناسب تری نسبت به نمونه های مشابه برخوردار است.

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر داربستی جهت استفاده در مهندسی بافت تولید کرده اند که از خواص مناسب تری نسبت به نمونه های مشابه برخوردار است.

مهندسی بافت به طور عام به معنی توسعه و تغییر در زمینه رشد آزمایشگاهی مولکول ها و سلول ها در بافت و یا عضو، برای جایگزینی یا ترمیم قسمت آسیب دیده بدن است.

دانشمندان از سال ها قبل قادر به کشت سلول ها در خارج از بدن بودند. ولی فناوری رشد شبکه های پیچیده و سه بعدی برای جایگزینی بافت آسیب دیده اخیرا توسعه یافته است.

بر اساس تعریف، برای ساخت یک بافت به شیوه های مهندسی، نیاز به طراحی یک داربست با ساختار فیزیکی مناسب با امکان چسبندگی سلول ها به آن، مهاجرت سلولی، تکثیر و تمایز سلولی و در نهایت رشد و جایگزینی بافت جدید است.

مهندس ساجده خورشیدی از محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر از اجرای تحقیقاتی در این زمینه با هدف تولید یک داربست سه بعدی با ریزساختار و خواص زیستی مناسب با بهره گیری از نانوالیاف پلیمری خبر داد.

به گفته وی داربست تولید شده کارایی و زیست سازگاری بیشتری نسبت به نمونه های مشابه دارد.

خورشیدی با تأکید بر این موضوع که هدایت الکتریکی داربست های مهندسی بافت یکی از مهمترین عوامل مؤثر بر عملکرد این داربست ها است، خاطرنشان کرد: در طرح حاضر نانوالیاف به گونه ای تولید شده اند که از یک ساختار سه بعدی برخوردارند. این موضوع موجب افزایش قابل توجه هدایت الکتریکی این داربست شده است؛ به نحوی که نسبت به معادل دوبعدی آنها مهاجرت سلولی بسیار بالاتری را ارائه داده اند.

وی اضافه کرد: در طرح حاضر ابتدا فرایند الکتروریسی اصلاح شده طراحی شد. در مرحله بعد شرایط بهینه برای سنتز نانوالیاف سه بعدی تعیین شد. سپس از محلول پلی آنیلین/پلی کاپرو لاکتون جهت تولید داربست استفاده شد. در نهایت سازه سنتز شده از لحاظ ساختاری و بیولوژیکی مورد ارزیابی قرار گرفت.

به گفته این محقق، مشاهدات نشان داده اند که هنگامی که درصد پلی آنیلین از 7 به 70 درصد افزایش یافته، الیاف از حالت دوبعدی به حالت سه بعدی تغییر یافته و هدایت الکتریکی آنها 1000 برابر افزایش پیدا کرده است.

این تحقیقات حاصل تلاش های مهندس ساجده خورشیدی دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر اکبر کارخانه عضو هیأت علمی این دانشگاه است و نتایج آن در مجله بین المللی Polymeric Materials and Polymeric Biomaterials به چاپ رسید.*ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :