Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188412
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1395 18:18
تعداد بازدید : 436

با تلاش محققان پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی

امکان تشخیص تمام بیماری های ژنتیکی قبل از لانه گزینی

با استفاده از این روش تمام بیماری های ژنتیکی که بعد از تولد جنین قابل شناسایی است، قابل استفاده خواهد بود.

مسؤول کلینیک سلامت مادر، جنین و نوزاد پژوهشگاه ابن سینا با تاکید بر این که تکنیک تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی بیماری فیبروز سیستیک در این پژوهشگاه ارائه شده است، گفت: با استفاده از این روش تمام بیماری های ژنتیکی که بعد از تولد جنین قابل شناسایی است، قابل استفاده خواهد بود.

دکتر سعیدرضا غفاری در نشست خبری صبح امروز با اشاره به تولد اولین نوزاد حاصل از روش تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی، افزود: در حال حاضر همه زوج ها تمایل به باروری دارند و مایل هستند تا جنین های آنها سالم باشد که در این زمینه برخی از زوجین توانایی باروری را ندارند، لذا در این راستا از سوی مراکز درمانی خدمات درمان ناباروری ارائه می شود.

وی با اشاره به ابتلای برخی از والدین به بیماری های ژنتیکی خاطرنشان کرد: این دسته از زوجین هرچند که قادر به باروری هستند، ولی به دلیل این که این افراد ناقل بیماری های ژنتیکی هستند، قادر به باروری نیستند.

مسؤول کلینیک سلامت مادر، جنین و نوزاد با تاکید بر این که این دسته از والدین در رده زوج های نابارور قرار می گیرند، ادامه داد: به منظور رفع مشکلات این دسته از زوجین روش تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی را ارائه کرده ایم.

غفاری با تاکید بر این که در این تکنیک تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی بر روی بیماری فیبروز سیستیک اجرایی شد، خاطر نشان کرد: در این روش وضعیت ژنتیکی جنین های تشکیل شده قبل از انتقال به رحم مادر مورد بررسی قرار می گیرد و جنین های سالم و فاقد بیماری به رحم مادر منتقل می شود.

وی با تاکید بر این که این تکنیک هم به روش های کمک باروری و هم به روش های ژنتیکی وابسته است، اظهار کرد: از طریق این روش می توان برای تشخیص بیماری هایی چون تالاسمی، ناشنوایی ارثی، فیبروز سیستیک، دیستورفی عضلانی دوشن، آتروفی عضلانی – نخایی و متاکروماتیک لکودیستورفی استفاده کرد.

مسؤول کلینیک سلامت مادر، جنین و نوزاد، تصریح کرد: در پژوهشگاه رویان از تکنیک تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی برای بیماری های ژنتیکی نادر استفاده شده است. از این رو این تکنیک برای تشخیص بیماری های ژنتیکی که بعد از تولد جنین قابل شناسایی است، قابل استفاده خواهد بود.

این محقق وابستگی به روش های کمک باروری، موفقیت محدود، پیچیدگی های فنی و تکنیکی و هزینه زیاد را از جمله محدودیت های این روش نام برد و یادآور شد: این تکنیک از دو سال قبل در پژوهشگاه ابن سینا ارائه شده است و در حال حاضر یکی از جنین های متولد شده با استفاده از این تکنیک بیش از دو ماه سن دارد و فاقد بیماری ژنتیکی فیبروز سیستیک است.

غفاری همچنین از قابلیت کاربرد این تکنیک برای تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی بر روی یکی از بیماری های ژنتیکی استخوانی خبر داد و در این باره توضیح داد: یکی از بیماری های ژنتیکی بسیار نادر، مربوط به یکی از بیماری های استخوانی است. در این بیماری هر ضربه ای که به استخوان وارد می شود، آن محل ملتهب می شود و به جای این که محل ضرب دیده ترمیم شود، بدن اقدام به استخوان سازی می کند؛ به این ترتیب در هر محل آسیب دیده در بدن مبتلایان به این بیماری، توده های استخوانی تشکیل خواهد شد.

مسؤول کلینیک سلامت مادر، جنین و نوزاد خاطرنشان کرد: در حال حاضر یکی از زوج های ناقل این بیماری با استفاده از این تکنیک باردار است.*ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :