Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 188606
تاریخ انتشار : 19 مرداد 1395 13:35
تعداد بازدید : 331

رکورد تولید گندم در کشور شکسته شد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال رکورد تولید گندم در کشور با عبور از مرز 10 میلیون و 300 هزار تن شکسته شد.
محمود حجتی روز سه شنبه در بازدید از مزرعه تولید بذرهای هیبریدی خربزه و ملون در شهرستان تاکستان افزود: تلاش داریم تا با تامین منابع مورد نیاز، سایر بدهی باقیمانده به کشاورزان را بابت خرید تضمینی گندم پرداخت کنیم.
وی با بیان اینکه رکورد تولید گندم در کشور امسال شکسته و از مرز 10 میلیون و 300 هزار تن فراتر رفت، ادامه داد: این درحالی است که در سال 92، چهار میلیون و 700 هزار تن گندم در کشور تولید و این میزان در سال گذشته نیز به 8 میلیون تن رسید.
وی با اشاره به پرداخت نیمی از بدهی دولت به کشاورزان بابت خرید تضمینی گندم، یادآور شد: 60 هزار میلیارد ریال پرداخت شده به کشاورزان در این رابطه برابر با 1.5 برابر مجموع خرید گندم تضمینی دولت از کشاورزان در سال 92 بوده است.
حجتی با تاکید بر کاهش وابستگی کشور به واردات بذر، اضافه کرد: در شهرستان تاکستان برای نخستین بار شاهد فراهم شدن امکان تولید بذرهای هیبریدی هستیم و امیدواریم این موضوع را در سایر نقاط کشور نیز شاهد باشیم.
به گفته وی، سهم تولید محصولات کشور در دسته صیفی جات با بذر هیبریدی باعث افزایش مقاومت آنها به آفت ها و افزایش میزان تولید می شود.
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به داربستی کردن باغ های انگور در تاکستان، افزود: سال گذشته با حمایت این وزارتخانه، سه هزار هکتار از تاکستان های موجود در این شهرستان داربستی شد و امسال نیز امیدواریم با برنامه ریزی های انجام شده این رقم افزایش یابد.
وی همچنین با اشاره به کشت صیفی جات در برخی مزارع این منطقه، گفت: باید با استفاده از روش های نو و با اجرای سامانه های مدرن بتوانیم عملکرد کشت این دسته از محصولات را با کاهش مصرف آب، افزایش دهیم.
وی ضمن درخواست از کشاورزان جهت مدیریت در بازاریابی محصولات هیبریدی، اضافه کرد: به عنوان نمونه ما نمی توانیم سالانه میلیون ها تن گوجه فرنگی را در یک زمان محدود تولید و همه آنها را به صورت تازه خواری، مصرف کنیم و از این رو باید به طور قطع بر روی بازاریابی و صادرات محصولات و نیز تقویت صنایع تبدیلی کار کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی در بخش پایانی سخنان خود، یادآور شد: حمایت از بخش خصوصی برای تولید انواع بذر به عنوان اصلی ترین نهاده بخش کشاروزی از سیاست های مهم این وزارتخانه است.
محمود حجتی روز سه شنبه به منظور بازدید از مزرعه ای که برای نخستین مرتبه در کشور با استفاده از بذرهای هیبریدی اقدام به کشت محصول خربزه کرده بود به استان قزوین سفر کرده است.
استان قزوین 489 هکتار زمین کشاورزی و دو هزار بهره بردار دارد. شهرستان تاکستان در 35 کیلومتری جنوب غربی استان قزوین واقع شده است.*ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :